MakalelerSolar Enerji

7.5 Kw Güneş Paneli Fiyatları

Elektrik tüketim maliyeti, gerek evlerde gerekse iş yerlerinde yüksek tutarlı faturalar ödenmesine sebep olur. 7,5 kW çatı üstüne monte edilen güneş enerjisinden elektrik üretme sistemi özellikle elektrik faturası konusundan muzdarip olan tüketiciler için son derece avantajlı sistemlerden biri olarak görülebilir. Aynı zamanda bu sistem kendini amorti ederek üretimi avantaja dönüştürerek kazanç sağlayabilir.

Güneşin yeterli ölçüde bulunması, çatının ise sistemin kurulması için müsait olması, çatı üstü güneş enerjisi sistemi için yeterlidir. Üretilen elektrik enerjisi aynı zamanda kullanılan şebeke ile örtüşen kısa sürede çatı üstüne monte edilen elektrik üretim sistemidir. Aynı zamanda Güneş’in yeterli olması durumunda üretilen enerji fazlasının elektrik kurumu ile anlaşmak suretiyle kuruma satılması da yasal olarak desteklenir durumdadır. Yasalarla da belirlenen lisanssız elektrik üretim yönetmeliğinde mahsuplaşma uygulaması biçiminde resmi kaynağı mevcuttur.

7,5 KW Güneş Paneli Fiyatları

7.5 kw güneş paneli fiyatları genel anlamda sistem düşünüldüğünde kısa sürede kendini amorti edebilen ve tüketiciye büyük avantaj sağlayan sistemlerden biridir. İster ev isterse iş yerlerinde binanın çatısına yerleştirilen güneş paneli, elektrik üretimi yaparak elektriğin kullanımını sağlar. Üretilen elektrik güneşin yeterli olması ve üretilen elektriğin miktarına bağlı olarak katma değer vergisi ve gelir vergisinden de muaf olarak elektrik kurumuna satılmasına da olanak tanıyan uygulamalar mevcuttur. Günlük tüketilen elektrik ihtiyacını çatıya yerleştirilen paneller sayesinde sağlamak mümkün. Çatıya montajı yapılarak sağlanan sistem son derece basit bir yönteme dayanır. Ancak bunun için başlangıçta takip edilmesi gereken bir süreç vardır. Bu süreci takip ederek çatıya güneş enerjisi paneli döşetmek sureti ile elektrik üretimine başlanır. Takip edilecek süreç şu şekilde işler;

  • Birinci adım bağlı bulunduğunuz şehirdeki elektrik dağıtım firması ile bir sözleşme imzalayarak izin almanızdır.
  • İkinci adım olarak ise yasal izinlerin alınmasıdır.

Yasal izinler, projelendirme, mühendislik hizmetleri ve yapılan sözleşmedir. Sözleşme panel kurulumunu yapacak olan firma tarafından yapılır. Yapılan başvurunun onaylanması ile çatıda güneş enerjisi sistemi kurulur. Türkiye’de enerji maliyeti oldukça yüksektir. Çatıya kurulan güneş enerjisi sistemi ile elektriğinizi kendiniz üretirsiniz. Ürettiğiniz elektrik fazlasını ise dilerseniz elektrik kurumuna satış yaparak değerlendirebilirsiniz. Toplu konut biçiminde kullanılan mekânlarda, sitelerde çok daha avantajlıdır. Ayrıca maliyeti çok daha düşüktür. Çatı üstü güneş enerjisi sistemini dilediğinizde evinize, işyerinize kurdurabilirsiniz. Güneş potansiyelinin  daha yüksek olduğu bölgelerde elektrik tüketiminin maliyeti dikkate alındığında çatı üstü güneş enerjili elektrik üretim sistemi yaklaşık olarak 5 yılda yapılan panel masrafını amorti eder. Bu da büyük bir avantaj sağlar.

7 KW Güneş Paneli Fiyatları

7 kw güneş paneli fiyatları öncelikle elektrik üretimini ihtiyaç noktasında sağladığı gibi elektrik fatura maliyetini düşürerek artı üretilen elektriğin de değerlendirilmesini sağlar. Böylelikle yasal olarak elektrik üretimi sağlamış olursunuz. Evlerin veya işyerlerinin çatısına kurulan güneş paneli ile bir evin bütün elektrik ihtiyacı fazlasıyla karşılanır. Ev dışında büyük villa çatısı için de panel kurulumu yapılır. Sistemin kurulabilmesi için binanın çatısının bu sistemi kaldırabilecek kapasiteye ve sağlam zemine sahip olması gerekir. Çatıya kısa sürede montajı sağlanan güneş paneli yaklaşık 25 yıl seri halde elektrik enerji üretimi sağlayabilir. Sağlam bir biçimde montajı yapılan paneller rüzgâra ve olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklıdır.

Güneş Paneli Fiyatları 

Güneş ışığının üretime dönüştürülmesi günlük kullanılan elektrik maliyetini azaltarak ihtiyaç noktasında ev veya işyerinin bütün elektrik ihtiyacını rahatlıkla karşılar. Güneş ışınları belli saatlerde dünyaya yoğun olarak gelir. Güneş ışınlarının % 0.01 oranında kullanılması elektrik üretimi için yeterlidir. Bu kadar düşük oranda dahi gelen güneş ışınlarını elektriğe dönüştürmek güneş panelleri ile oldukça kolaydır. Sistem son derece mantıklı bir biçimde işler. Güneş paneline güneş ışığı çarpar, ışığı emen solar hücreleri güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürür. Güneş paneli fiyatları günlük kullanılan elektrik tüketiminin amorti edilmesi ile büyük bir avantaja dönüşür. Güneş paneli kurulumu bu konuda deneyimli firmalar tarafından kısa sürede gerçekleştirilir. 

Güneş paneli 2 farklı içimde bulunur. Bunlardan bir tanesi polikristal solar hücre yapısına sahip, diğeri ise monokristal hücre yapısına sahip panellerdir. Ancak günümüzde ev ve işyerleri için yoğun olarak kullanılan polikristal hücreli güneş panelleridir. Bir diğer alternatif ise esnek solar panellerdir. Esnek solar panel diğer panellere göre daha hafif bir malzeme yapısına sahiptir. Esnek solar panel diğerlerine göre daha yüksek maliyetlidir. Önümüzdeki süreçte evlerin ve iş yerlerinin çatılarına güneş solar paneli döşenerek, herkesin kendi elektriğini üretmesinin yaygınlaşması hedefler arasındadır.

En Verimli Güneş Paneli

Günümüzde en verimli güneş paneli en son yeni nesil teknolojik donanımla üretilen panellerdir. Solar panel adı verilen güneş paneli her geçen gün verimi arttıracak biçimde geliştirilmektedir. Önümüzdeki yıllarda bu üretimler çok daha geliştirilerek, paneller boyutları küçük ancak ürettiği elektrik miktarı yüksek olacak şekilde biçimlendirilecektir. Üretilen güneş panelleri güneşten gelen ışınları ile %26,5 oranında elektriğe çevirir. Geride üretilmeyen büyük bir enerji boşa harcanır. Ancak güneş panellerinin üretiminde bu dikkate alınarak çok daha verimli paneller üretilmeye çalışılmaktadır. Güneş paneli üreten firmalar bu konuyu dikkate alarak en verimli ve yüksek potansiyele sahip güneş panelleri üretir. Panelin kaliteli ve yüksek verimliliğe sahip olması kısa sürede elektrik maliyetini amorti edecektir.

Güneş Enerji Panelleri Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Günümüzde güneş enerjisinin üretime dönüşmesini sağlayan santraller yaklaşık olarak 25 yıl kullanım ömrüne sahiptir. Türkiye’de kurulan güneş panellerinin Türkiye’nin genel olarak coğrafi yapısı düşünüldüğünde kendini amorti etme süresi oldukça kısadır. Firmaların her geçen yıl teknolojik çeşitliliğe sahip paneller üretmesi ile bu sürenin daha da aşağı çekileceği kesindir.

En verimli güneş paneli baz alınarak kendini 7,5 yılda amorti eden sistem kurulması maliyetin son derece düşük olduğunu gösterir.

Solar çatı üstü güneş panelleri, çatının müsait olması durumunda çatıya kiremit gibi döşenerek sağlamlık bazı alınarak monte edilir. İşyeri veya apartman çatılarına kurulabilir çeşitliliğe sahiptir. Böylelikle binalar ihtiyacı olan elektrik enerjisini üretir. Çatıların enerji santraline dönüştürülmesi uzun vadeli bakıldığında hem tüketici açısından son derece avantaj sağlar, hem de üretilen fazla enerjinin satılması sağlanırken boşa harcanması da önlenir. Çatı güneş enerji santralleri farklı enerji üretimine sahiptir. Genelde ev çatılarında 7,5 kw, 7 kw ve 10 kw olarak üretim yapar. Bunun dışında kullanılacak alanın büyüklüğü ve küçüklüğüne bağlı olarak paneller değişebilir. Her türlü çatıya uygun sistem projelendirilerek kurulabilir. Bu konuda firmalar tarafından projelendirme sizin istek ve tercihlerinizde dikkate alınarak en uygun olan elektrik miktarı hesaplanarak yapılır.

Güneş paneli projesi ile elektrik üretimi sağlanabildiği gibi aynı zamanda da güneş enerjisinden yararlanarak üretilen enerji ile sulama da yapılır. Güneş enerjili sulama sistemleri elektrik enerjisinden farklı olarak kullanılacak alana ve yere göre farklı projelendirilerek oluşturulur. Güneş enerjisinin kullanılabileceği alanın bu kadar geniş olması gelecekte insan yaşamını kolaylaştıracak ve düşük maliyette elektrik üretimi sağlamasına yardımcı olacaktır. Teknolojik gelişmeler bütün alanlarda olduğu gibi mühendislik alanında da oldukça gelişmiştir. Yüksek maliyetli ödenen elektrik faturaları gerek apartmanlarda gerekse bireysel kullanımda bütçeyi olumsuz olarak etkileyen önemli bir konudur. Enerjinin üretime dönüştürülmesi ekonomik anlamda büyük bir avantaj sağlar.

Sizde hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz iletişimden bizlere ulaşın. Ucuz, kaliteli ürün gamı ve uzman ekibiyle yenilenebilir enerjiye adım atın. 
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın