Solar Enerji

Elektrik Aboneliği Nasıl Yapılır?

Bulunduğunuz bölgede yer alan görevli tedarik şirketinin müşteri hizmetleri merkezine giderek başvuruda bulunabileceğiniz gibi, e-devlet üzerinden kolaylıkla elektrik aboneliği açtırılabilmektedir. Aynı zamanda şirketlerin kendi web siteleri üzerinde yer alan “Abonelik Başvurusu”, “Online İşlemler” gibi alanlardan da elektrik aboneliği başvuruları alınabilmektedir.

Elektrik Aboneliği için Gerekli Evraklar

Elektrik Aboneliği için Gerekli Evraklar

E-Devlet Üzerinden Elektrik Aboneliği Oluyor Mu?

E-devlet üzerinden elektrik aboneliği yaptırmak mümkündür. Aktif olarak kullandığınız e –devlet hesabınız üzerinden giriş yaparak, ilgili elektrik tedarik şirketine gitmeden de kolaylıkla elektrik aboneliği başvurusunda bulunabilir ve elektriğinizi açtırabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır?

E-devlete giriş yaptıktan sonra; Arama Kısmına “Elektrik Abone” yazdığınızda, ilk çıkan “İkametgahım(Adrese Bağlı Hizmetler)” alanı üzerinden Elektrik, Su ve Doğalgaz abonelikleri yaptırabileceğiniz kanallar açılmaktadır, Aşağıdaki görsellerle desteklenen adımları izleyerek kolaylıkla abonelik başvurusunda bulunabilirsiniz.

1. E-devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına “elektrik abone” yazdığınızda aşağıda ilk çıkan linke tıklayın.

Elektrik abone

2. Sonrasında çıkan sayfayı biraz aşağı kaydırarak Elektrik Abonelik İşlemleri alanına tıklayın.

Elektrik Abonelik İşlemleri

3. Abonelik yaptırabileceğiniz bölgenizdeki elektrik tedarik şirketi otomatik olarak listelenecektir. Aşağıdaki örnekte İstanbul işin görevli tedarik şirketleri listelenmiştir. Kırmızı ile işaretli “Abonelik Başvurusu” alanına tıklayın.

abonelik başvurusu

4. Sonrasında yeni açılacak ekranda, aşağıda kırmızı ile işaretli “Yeni Başvuru” alanına tıklayın.

Bireysel Abonelik Başvurusu - Yeni Başvuru

Akabinde izleyeceğiniz adımlar aşağıdaki şekilde olacaktır;

E devlet elektrik aboneliği başvurusu adımları

Elektriği Üzerime Almak için Ne Gerekli?

 • Eğer sıfır bir ev satın aldıysanız ve ilk elektrik aboneliğini açtırmak istiyorsanız aşağıdaki evrakları temin etmeniz gerekecektir;
 • İskan raporu
 • DASK poliçesi
 • Onaylı elektrik projesi
 • Tapu
 • Tesisat Numarası veya bağlantı anlaşması formu
 • C. kimlik belgesi
 • Eğer elektriği zaten kullanan bir binaya yeni taşındıysanız ve elektrik aboneliğini üzerinize almanız gerekiyorsa aşağıdaki evrakları temin etmeniz gerekecektir;
 • Kullanım yerinin eski bir elektrik faturası (yoksa tesisat/abone numarası)
 • Kiracıysanız kira sözleşmeniz, mülk sahibiyseniz tapu
 • C. kimlik belgesi
 • Eviniz için başvuruyorsanız DASK poliçesi (poliçe numarası da yeterli olacaktır)

Bu evrakları temin edip Online olarak veya ilgili şirketin müşteri hizmetleri merkezinde başvurunuzu yaptığınız takdirde “Perakende Satış Sözleşmesi” adı verilen süresiz elektrik abonelik sözleşmesini imzalamanız ve aboneliğiniz için belirlenen güvence bedelini vermeniz gerekecektir.

Vermeniz gereken abonelik ücreti (güvence bedeli) ile ilgili bilgi almak için; Elektrik Güvence Bedeli 2023 isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Şirket Elektrik Aboneliği Nasıl Yapılır?

Elektrik aboneliğinin tüzel kişilik (şirket) adına yapılması gerekiyorsa yukarıdakilere ek olarak;

 • İmza Sirküleri
 • Vekaletname (aboneliği İmza Sirkülerinde yer almayan biri yaptıracaksa elektrik aboneliği yaptırmaya yetkili olduğunu beyan eden vekaletname)
 • Şirketin Kaşesi gerekmektedir.

Elektrik Abonelik Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Elektrik aboneliği başvurusunu tamamlamanız akabinde yasal olarak kullanım yerinizin elektriğinin açılması en geç 5 iş günü içerisinde tamamlanacaktır. Aynı gün elektriği açılan kullanım yerleri olduğu gibi; bu süre ilgili elektrik şirketleri bazında değişiklik gösterebilir. Günümüz şartlarında elektriğin ortalama açılma/bağlanma süresi 2 iş günüdür.

İlginizi Çekebilir: Elektrik Abone Grupları Nelerdir?

Yenilenebilir Enerji Sektörü ile ilgili faydalı blog içeriklerimizi Google Haberler'den takip etmek ister misiniz? Google Haberlere Abone Ol

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın