Solar EnerjiEnerji Sektörü ile Alakalı Makaleler

Güneş Enerjisi Santrali Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçeriğimizde sizlere Güneş enerjisi santrali yapılırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında vereceğiz. Güneş enerjisi sistemi için bilmek istediklerinizi kısaca özetleyeceğiz.

GES santrali yatırımı için öncelikli değerlendirilen maddeler, GES yatırım maliyeti ve GES aylık getirisidir.

GES maliyeti hakkında detaylı bilgi için bu linkteki içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Eğer güneş enerjisi sistemi aylık getirisi hakkında hesaplama detaylarına ulaşmak istiyorsanız ilgili makalemizi görüntülemek için tıklayabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Santrali Projelendirmesi
Güneş Enerjisi Santrali Projelendirmesi

Güneş Enerjisi Santrali Projelendirmesi

Güneş enerjisi sistemi projelendirmesi, maliyet ve getiriden sonraki en önemli kalemdir. Kurulacak sistem, uzman EPC firmaları tarafından analiz edilerek projelendirilmelidir. Bu şekilde projenizin onay sürecinde hem de kurulum aşamasında birçok problem ile karşılaşmanız mümkündür. Kısacası doğru teknik dokümana sahip olsa da iyi analiz edilmeyen bir proje verimlilik açısından sizin için en büyük soruna sebep olacak işlem olacaktır.

Uygun Malzeme Kullanımı

Güneş Enerjisi Santrali Malzeme
güneş-enerjisi-santrali-malzeme

Uygun malzeme kullanımı, projelendirme doğru yapılsa bile verimlilik konusunda büyük değişikliklere yol açabilir. Maliyet açısından yüksek malzeme kalemlerinin seçiminde son derece titiz davranılmalıdır. Bulunulan alandaki iklim değişikliklerine uygun olmayan bir panel seçimi yapılırsa verim ciddi oranda düşecektir.

Uzman yardımı almak ve seçimde nelerin önemli olduğuna dair bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Malzemelerin Montaj Süreci

Malzemelerin montaj süreci, doğru malzemeler tercih edildikten sonra en önemli ikinci faktördür. Doğru montaj sistemleri kurulumu için statik ve elektriksel değerlere dikkat edilmedir. Böylece kurulum aşamasında yapılan bir hatanın tüm sisteminizi bozma ihtimalini ortadan kaldırırsınız. Alanında uzman bir kadro tarafından ilk olarak statik çalışmaları, başka bir deyişle yapılacak alanın dengesel durumunun analizi tamamlanmalıdır. Aynı zamanda montaj işlemini yapacak ekibin konstrüksiyon konusunda bilgisine de önem verilmedir.

Sistemi Devreye Alma Aşaması, Ölçümler ve Sistem Kontrolü

Özellikle GES sisteminin devreye alınması aşamasında, EPC firmaları tarafından gerekli kontrollerin ve ölçümlerin tamamlanması gereklidir. Çünkü ancak böylelikle büyük ölçekli projelerde bir ön bilgi sahibi olmak mümkündür. Bununla birlikte kontrolleri doğru yapılmadan devreye alınan santraller için kısa sürede arıza oluşma ihtimali de yüksektir.

solar sistem ölçümleme
solar sistem ölçümleme

Bakım ve Onarım

Bakım ve onarım, yapım aşamalarını tamamladıktan sonra sistemin verimli çalışabilmesi için en az diğer kalemler kadar önemlidir. Çünkü GES yapım alanı çatı üzeri, arazi gibi açık alanlardır. Sistemin açık alanda bulunması olumsuz dış koşullardan etkilenebileceğini gösterir. Sonuç olarak çalıştığınız firmanın, uzun süreli olarak bu hizmeti sağlayacağından emin olursanız, sisteminizin verimliliğini garanti altına almış olursunuz.

Verimli bir güneş enerjisi santrali için MY Enerji Solar GES ile ilgili her türlü istek ve ihtiyacınızda uzman kadromuzdan yardım alabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Santrali Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Güneş Enerji Santrali Kurarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Güç
 • Kalite
 • Verimlilik
 • Garanti Süresi
 • Fiyat

Güneş Enerji Santrali Kurmak için Proje Onay Süreci için Gerekli Evraklar

 • YEGM Formu
 • Çağrı Mektubu
 • Sistem Temel Bilgi Formu
 • Gerekçe ve Açıklama Raporu
 • Güneş Enerji Santrali Uygunluk Raporu
 • Tarım Görüşü Yazısı
 • Vekaletname
 • Vergi Levhası İmza Sirküleri
 • Faaliyet Belgesi
 • Elektrik Mühendisinin olduğuna dair belge
 • Uygunluk Yazısı
 • Nakil Hattı Projesi

İlginizi Çekebilir: Güneş Enerjisi Çalışma Prensibi Nedir?

Yenilenebilir Enerji Sektörü ile ilgili faydalı blog içeriklerimizi Google Haberler'den takip etmek ister misiniz? Google Haberlere Abone Ol

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. 150 m2 bina çatı üzerine güneş enerji panelinizden kurmak istersek bize maliyeti ve bize getirisi ne olur. Kara denizde verimi ne kadar olur garanti si ne kadardır bilgilendirirseniz memnun olurum ORDU FATSADA ikamet etmekteyim bu bölgede yapmış olduğunuz varmı selamlar

 2. İyi günler biz güneş enerji yaptırmak istiyoruz. maliyeti ve bize getirisi ne olur,biz bir tarlayı tümünü panelinizden döşemek istiyoruz tarlanın büyüklüğü tahminen 8 dönüm.
  Bulunduğum bölge Amasya-Taşova ilçesinde.
  Teşekkür ederim
  Saygılarımla
  Celal Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın