Solar Enerji

Güneş Paneli Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Güneş paneli seçerken dikkat etmeniz gerekenleri merak ediyorsanız ve bir uzman tavsiyesi istiyorsanız, bu içeriğimiz de aradığınızı bulabilirsiniz.

Detaylı bir araştırma yaptığınızda Türkiye’de yaklaşık 20 tane güneş paneli üreticisi bulabilirsiniz. Diğer yandan yurtdışına baktığınızda ise bu rakamın üzerine onlarca güneş paneli üreticisi eklemeniz mümkün. Tabi tüm bu bilgilere ulaşmak sadece yolun başlangıcı.

Konunun uzmanı olmadığınız için ise aslında bir yandan da sizin için daha ötesine geçmekte zorlanacağınız bir nokta olabilir. Dolayısı ile, bu yazımızda sizleri bu konuda etraflıca bilgilendirmek istiyoruz ki bu seçiminizi yaparken hızlı bir şekilde opsiyonlarınızı 3 veya 4 üreticiye indirgeyebilin.

İyi bir güneş panelini kötü olandan nasıl ayırt edebilirim?

Bu konuda ilk akla gelebilecek olan kriterlerden bir tanesi Tier 1 listesine bakmak olabilir. Bu liste size global arenada bankalar tarafından en çok onay göre ve finansal açıdan çok güçlü olan firmaların hangileri olduğunu tespit etme imkânı tanıyor olacaktır. Bu listeye giren firmaları aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Güneş paneli fiyatları güncel 2020 listesine erişmek için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz. https://www.myenerjisolar.com/fabrikalar-icin-gunes-enerji-sistemleri-ve-fiyatlari-2020/

 

*Global Tier 1– Güneş Paneli Üreticileri Listesi:

1. Jinko 7. Longi 13. ZNShine 19. Phono Solar 25. Vikram Solar 31. S-Energy
2. Canadian Solar 8. GCL 14. First Solar 20. Jinneng 26. ET Solar 32. AU Optronics
3. Risen 9. Talesun 15. Chint 21. REC 27. Neo Solar 33. Shinsung
4. JA Solar 10. Seraphim 16. LG 22. Waaree 28. Lightway 34. Heliene
5. Q-Cells 11. Suntech 17. BYD 23. HT-SAAE 29. Boviet 35. Sharp
6. Trina 12. Renesolar 18. Eging 24. Adani 30. Hansol technics
*Bloomberg New Energy Finance (BNEF) – Temmuz 2019

Tabi Tier 1 listesine göz atıyor olmak tek başına yeterli olmayacaktır, özellikle de Türkiye içerisinde bir yatırım düşünüyor isek.

Diğer bir yandan da bir firmanın Tier 1 listesinde olması ürettikleri panel kalitesi hakkında kesin bir hüküm içermemek ile beraber finansal açıdan çok ama çok iyi durumda olan bir panel üreticisinin iyi bir paneli ürettiğini ve bu panellerin önümüzdeki yıllarda üretilmeye devam edeceğini kabul edebiliriz.

Günün sonunda dünya çapında bankaların yatırımları finanse ederken bu listeden öncelikli olarak projeleri seçiyor olması aslında bir nevi bu panellerin belli kalite standartlarını yakaladığını bize söylüyor. Dolayısı ile Tier 1 listesine göz atıyor olmak bizim için bir başlangıç noktası olabilir.

Güneş Panelleri Garanti Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Güneş panellerini incelerken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan bir tanesi de panellerin bize sunduğu garanti süreleri olmalıdır. Birçok güneş enerjisi paneli 25 yıl veya 30 yıl garanti süreleri ile tanıtılmaktadır, fakat dikkatli bakmazsanız aslında 2 farklı garanti süresi sunulduğunu kaçırabilirsiniz.

Bunlarda uzun olanı, ve genellikle ön plana çıkartılanı üretim garantisidir. Yani, panellerde herhangi bir arıza olmadığı durumlarda üzerlerinde ki hücreler aracılığı ile 25-30 sene verimli enerji üretimi için verilen bir garantidir. Diğer yandan daha kısa olan, geneler 10-12 yıl olarak karşımıza çıkan garanti süresi ile güneş panellerinin ürün garantisidir.

Güneş enerjisi hibe programları hakkında yazmış olduğumuz detaylı makaleye aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. https://www.myenerjisolar.com/gunes-enerjisi-hibe-programlari-ve-destekleri-2020/

Bu ise bir öncekinden farklı olarak imalat ile alakalı oluşabilecek sorunların karşılayan bir garanti süresidir. Sonuç olarak bir güneş paneli alırken sadece verimli enerji üretim için verilen performans garantisine değil, diğer yandan ürünün kendisi için verilen ikincil garantiye de dikkat etmek gerekir.

Güneş Paneli Kablo Yapısı

Güneş Panelleri Teknik Parametreler:

Maalesef bu kısım garanti süresi karşılaştırması kadar basit olan bir kısım değil. Elinize bir güneş panelinin data sheet’ini aldığınızda onlarca farklı teknik veri ile baş başa kalıyor olacaksınız ve gerçekten bunları hepsini yan yana koyup panel panel karşılaştırmak sizin için içinde çıkılamayacak bir hal alıyor olacaktır. O yüzden buradaki naçizane tavsiyemiz bu onlarca teknik parametre arasında en önemli olan 3 tanesine fokus olmanızdır.

  1. Mono vs Poly (Multi) Kristal: Mono Kristal paneller Poly Kristal panellere göre daha verimli üretim sağlarlar. Hem daha verimli olmaları hem de daha güncel teknoloji içeriyor olmaları açısından Mono Kristal olan panelleri tercih edebilirsiniz.
  2. Diğer bir konu ise, verimlilik: Bir panelin daha verimli olması aslında kalitesinden öte 1m2 alanda ne kadar elektrik ürettiği ile alakalıdır. Dolayısı ile eğer yeriniz kısıtlı ise, özellikle çatı üzerinde bir uygulama yapıyor ise tercihimiz mümkün mertebe daha verimli panellerde yana olmalıdır. Ama yaptığımız alan arazi ise ve yeteri kadar büyük alanı uygun bir rakama alabiliyorsak o zaman daha az verimli paneller tercih edilebilir. Burada bakılması gereken ana nokta alanın sizin için ne kadar değerli olduğudur. Daha az verimli olup daha uygun fiyata alabileceğiniz bir panel tercih edilebilir eğer çatı alanı veya arazi buna müsait ise.
  3. Pmax: Şimdi, ilk ikisine göre belki en önemli nokta alacağınız güneş panelinin sıcaklık katsayısı (Pmax) olacaktır. Türkiye’de yazları genellikle havalar çok sıcak olabiliyor, bu da Pmax değeri kötü olan bir panelin aslında siz tam en yüksek miktarda elektrik üretecek iken beklediğiniz değerler ulaşmanızı engelleyici bir faktör olarak karşınıza çıkmasına sebebiyet verebilir Dolayısı ile, iki tane güneş panelini karşılaştıracak iken aralarından hangisinin Pmax değeri daha iyi ise onu tercih edebilirsiniz.

Tabi bu yukarıda bahsettiğimiz 3 kritere sıra gelmeden önce iyi bir panel üreticinden güneş paneli alıyor olmanız önemli olacaktı, çünkü günün sonunda teknik değerleri ne kadar iyi olursa olsun, kâğıt üzerinde iyi görünen bir güneş paneli, eğer kötü bir firma tarafından üretilmiş ise sizi yarı yolda bırakacaktır.

Günün sonunda aslında mükemmel güneş paneli bulmaya çalışarak kendinizi endişelendirmeyin derim. Çatı üzeri güneş paneli yatırımı yapar iken her ne kadar en iyi malzemeleri kullanmak önemli olsa bile, bu yola çıkacağınız firma diğer tüm kriterlerden çok daha önemli oluyor olacaktır.

Siz her ne kadar iyi malzeme seçiyor olsanız bile bu kurulumu yapacak olan firma işinin ehli değil ise aldığınız tüm malzemeler yıllar içerisinde istediğiniz sonucu vermiyor olacaktır. Belki de çatınız ilk yağmurda su alıyor olacak veya ilk fırtınada güneş enerjisi panellerinin uçuyor olacaktır. Ya da kablolar sürtünmeden dolayı aşınıp istenmeyen sonuçları çıkarıyor olabilir.

Tüm bunlardan sakınmak için iyi bir mühendislik ile hazırlanmış bir projenin kaliteli işçilik ile uygulanması ilk ama ilk konsantre olmanız gereken nokta olacaktır. Bunun üzerine yukarıda yazdığım konulara da özen gösterdiğinizde size uzun yıllar hizmet edecek iyi bir sistemin sahibi olabilirsiniz. 

Bu yatırımı yaparken yıldan yıla yüzde 1 daha fazla elektrik üreteyim ya da alırken yüzde 5 daha ucuza alayıma çalışmak yerine, tabii ki en iyi ürünü bulmaya ve bunu en uygun maliyet ile tedarik etmeye her zaman çalışmak gerekir, bu işi en doğru şekilde hangi firma hayata geçirebilir onu bulmaya çalışmak en doğrusu olacaktır.

Dikkat etmemiz gereken husus, en iyiyi en ucuza almaya çalışırken bunun dengesini kaçırıp farkında olmadan aslında bize uzun vadede beklediğimiz getiriyi sağlamayacak sisteme sahip olmamak.

Güneş paneli seçerken tavsiye ve destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. https://www.myenerjisolar.com/bize-ulasin/

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın