Solar Enerji

2021 Yılında Arazime Güneş Tarlası Kurmak İstiyorum? Ne yapmalıyım?

Güneş Enerjisi Arazi Kurulumları Neden Bitti? Arazimde güneş enerjisi yapabilir miyim?

2021'de Güneş Enerji Sistemleri - Arazimde güneş enerjisi yapabilir miyim?
2021’de Güneş Enerji Sistemleri – Arazimde güneş enerjisi yapabilir miyim?

Bütün bu sorularının kısa cevabı: 20 dönüm güzel ışınım alan bir bölgede bir arazim var; ben buraya bir güneş tarlası kurmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Ne yazık ki bu araziye bir güneş tarlası kuramazsınız; çünkü TEİAŞ 2018 yılından beri arazi kurumlarına trafo kapasitesi vermemektedir. Yazının sonuna doğru 2021 yılında nasıl bir şekilde GES tesisi kurabileceğinizi açıklıyoruz.

Arazilere Güneş Tarlalarının Yapımı Ne Zaman Başlamıştır?

Türkiye’de arazilere güneş tarlalarının yapımı 2011 yılında çıkan yönetmelikle yapılmaya başlanmıştır.

21 Temmuz 2011 tarihinde yayımlanan, ‘Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’ kapsamında, yatırımcılara 500kWe kurulu gücüne kadar Lisanssız Elektrik Üretimi faaliyeti gösterme hakkı tanınmıştır.

Çıkarılan bu yönetmelik, Türkiye’de Güneş Enerjisinden elektrik üretme noktasında bir kıvılcım niteliğindedir.

Bu doğrultuda, 263 kWe kurulu gücündeki, ilk lisanssız Güneş Santrali, 19 Ekim 2012’de, kabulü yapılan Gazi Üniversitesi Teknopark GES olmuştur. 

14 Mart 2013 yılında kabul edilen, 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun 14. Maddesi kapsamında,  2 Ekim 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte, lisanssız tesislerin azami kurulu gücü 1MW’a yükseltilmiştir.

Bu yeni yönetmelikle beraber Türkiye’de 2014 yılından itibaren güneş arazi kurulumları hızlı bir şekilde artmıştır. Bunun sebebi de lisansız elektrik üretimine dayalı GES tesislerinde devlet üretilen elektriği 10 yıl süreyle 13,3 USD’dan geri alma garantisi verdiğinden dolayıdır. Bu teşvikle beraber günümüze kadar Kasım 2020 itibarıyla 6.513 MW GES santralidir kurulmuş olup; bunun 329 MW lisanslı; 6.185MW ise lisansız GES santralidir.

Kaynaklara ve Kuruluşlara Göre Kuruluş Güç - Güneş Enerji Sistemleri
Kaynaklara ve Kuruluşlara Göre Kuruluş Güç – Güneş Enerji Sistemleri

Arazide Güneş Tarlası Kurmak İçin Ne Gereklidir?

  • Arazideki kuracağınız GES için bağlantı anlaşması (TEİAŞ- trafo kapasitesi)
  • Yatırım için sermaye ve finansman
  • Ekipman
Kaynaklara ve Kuruluşlara Göre Kuruluş Güç - Güneş Enerji Sistemleri
Kaynaklara ve Kuruluşlara Göre Kuruluş Güç – Güneş Enerji Sistemleri

 

Yukarıdaki grafikten görüldüğü üzere arazi kurulumlarının en çok olduğu yıllar 2017-2018 yılları olup; ondan sonra yavaşlayarak 2020 yılında da eskiden çağrı mektubu alarak bu hakkı kazanmış santrallerin yapılıp; bitirilmesini görmekteyiz.

2021 Yılından İtibaren Nasıl GES santrali yapılması mümkündür?

  • 2020 yılında hızlanmaya başlayan ve 2021 yılı ve sonrasında çokça göreceğimiz çatı üzeri GES kurulumları olacaktır. Burada devlet “lokal üret, lokal tüket” – öz tüketim mantığıyla mevcut çatınızın üzerinde veya fabrikanızın yanında GES üretimine imkan tanımaktadır. Burada getirilen en önemli yenilik ve avantaj aylık mahsuplaşma imkanın tanınmasıdır
  • Çatı’da GES Lisansız Elektrik Yönetmeliği kapsamında 5.1.c maddesi ile düzenlenmiş olup
  • Arazide GES Lisansız Elektrik Yönetmeliği kapsamında 5.1.ç maddesi kapsamında düzenlenmiştir.
  • OSB’lerde çatı kurulumlarının yanında fabrikaların arazilerinin %25 ine GES sistemleri kurmak mümkün
  • Gene mevcut kurulmuş Hidroelektrik (HES); Rüzgar (RES) ve diğer yenilenebilir üretim santrallerinin kamulaştırma alanlarında “ Hibrit GES” tesisleri kurulmasına izin verilmiştir
  • YEKA-3 kapsamında Ocak 2021’de (ertelenme ihtimali bulunmaktadır) 36 ilde, 74 adet santral ihalesi yapılıp; açık eksiltme yöntemiyle lisanslı arazi kurulumlarına imkan tanınacaktır.
Bize çatı güneş sistemleri, hibrit güneş sistemleri ve diğer bütün güneş sistemleri yapımı ve finansmanı konusunda başvurabilirsiniz. https://www.myenerjisolar.com/bize-ulasin/
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Benim tunceli çemişgezek ilcesinde projeleri 300 mtr kare besi ahırı var çatı üstü hibeli güneş enerjisi alabilir iyim yerim ilçemerkez içerisindedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın