Solar Enerji

2022 Yılında Araziye Güneş Tarlası Kurmak

Arazime güneş tarlası kurmak istiyorum diyorsanız içeriğimizde bilmeniz gereken tüm detaylara yer verilmiştir.

Enerji maliyetlerinin yüksek doğal kaynakların sınırlı olması yatırımcıları yenilenebilir enerji arayışına itiyor. Yenilenebilir enerji denildiğinde akla ilk olarak Güneş geliyor. Temiz, düşük maliyetli, sonsuz ve sürdürülebilir olması nedeniyle insanların umudu olarak kendini gösteriyor. Son yılların trendi olan Güneş Enerjisi Santralleri (GES) hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

Güneş Enerjisi Santralleri (GES)
Güneş Enerjisi Santralleri (GES)

Güneş Enerjisi Karlı mı?

Enerji uzmanları ve bilim adamları geleceğin enerji ihtiyacının yenilenebilir enerjiden karşılanacağını sık sık vurguluyorlar. Yakın zamanda normal yakıtlar yerlerini başta Güneş olmak üzere rüzgâr ve hidroelektrik enerjisine bırakacak.

Güneş enerjisinin temiz, düşük maliyetli, yenilenebilir olması GES kurmak isteyenlerin aklına güneş enerjisi karlı mı sorusunu getiriyor. 1MW’a kadar lisans almadan da kurulabiliyor olması, elektrik maliyetinden kaçmak isteyen herkesin ilgisini çekiyor. Fakat ekonomik dalgalanma, döviz kurunun sürekli artış göstermesi GES kurulumunu da etkiliyor. Görünürde GES kurulumu pahalı bir yatırım olarak görülebilir. 1MW’lık araziye kurulan GES’lerin maliyeti 2021 fiyatlarına göre 800.000-900.000 USD’ye kadar düşmüş durumda. Fakat benim arazim var; 1MW’lık bir Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kurmak istiyorum; dediğinizde bunu kuramıyorsunuz, çünkü arsanın bulunduğu yere bağlı bir Enerji Nakil Hattı (ENH) olması gerekiyor ve bu Enerji Nakil Hattı (ENH) bağlanacağı TEİAŞ trafosunda kapasite olması gerekiyor; 2016 yılından beri ne yazık ki yeni trafo kapasitesi verilmiyor. Dolayısıyla devletin yaptığı ihaleler dışında araziye yeni Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kurmak mümkün değil. Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kurmak istiyorsanız bu şimdilik sadece fabrikanız, işletmeniz ve konutlarınız üzerine kuracağınız sistemlerle mümkün. Bunun için eğer kuracağınız Güneş Enerjisi Santralleri (GES) 10KW ve altı bir sistem ise; prosedürleri daha kısa ve göreceli olarak kolay; eğer 10KW üstü bir sistem ise 3 aylık bir süreçten geçip çağrı mektubu almanız gerekmektedir.

GES’ler için ekonomik ömür 25-30 yıl olarak kabul ediliyor. Santralin kendini amorti etmesi konutlarda ortalama olarak 7,5, işletmelerde 5-6 yıl arasıdır. Ayrıca 30 yıl boyunca elektrik faturası ödemeyeceğinizi de hesaba katmalısınız. Güneş enerji sisteminizin size sağlayacağı bir avantaj da üretim fazlası enerjinizi devlete satabiliyorsunuz. İsterseniz fazla elektriğinizi özel elektrik kurumlarına da satabiliyorsunuz. Böylece ortalama 7 yılda kara geçmiş oluyorsunuz.

Güneş Enerjisi Santralleri (GES)
Güneş Enerjisi Santralleri (GES)

Türkiye’nin En Büyük Güneş Tarlası Nerede?

Türkiye coğrafi konum bakımından güneş ışınlarını en çok alan ülkelerden biridir. Her ne kadar güneş enerjisinden yararlanma konusunda geç kalınmış olsa da, devlet teşviki ve çıkarılan kanunlarla birlikte büyük bir atılım gözleniyor. Her yıl birbirinden devasa GES’ler yurdun dört bir yanında devreye giriyor.

GES kurma konusunda işletmeler birbirleriyle yarışırken, vatandaşların da aklına Türkiye’nin en büyük güneş tarlası nerede sorusu geliyor. Yüzlerce dönem araziye güneş panelleri kurulduğu için doğal olarak vatandaş da “güneş tarlası” adını veriyor.

Türkiye’nin en büyük güneş tarlası Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunuyor.

20 Mart 2017’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının açtığı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Güneş Enerjisi (YEKA GES-1) ihalesi sonucu yapılmaya başlandı. 20 milyon m² alan üzerine kurulu olan santral Eylül 2020’de 4 MW kapasiteyle üretime başlandı. 20 Mart 2017’de yapılan ihalede Kalyon Enerji 6,99 USD Cent/KWh ile devlete 15 yıl elektrik satma garantisi ile ihaleyi kazanmıştır. İhalenin bir şartı olarak da Türkiye’de bir hücre ve panel fabrikası kurulma şartıyla ihale yapılmıştır.

Araziye hala panel yerleştirilmesi devam ediyor. Araziye toplamda 3,5 milyon panel yerleştirilecek. Santralin tam kapasiteyle üretime geçmesi Haziran 2022 olarak hedefleniyor. Tam kapasiteyle üretime geçerse üretim gücü 1300 MW olacak.

500 KW Güneş Enerji Getirisi

Elektrik Piyasası Kanunu’nda yapılan son düzenlemeyle isteyen herkes 1 MW altında olmak şartıyla lisans almadan GES kurabiliyor. Hem kendi enerjinizi karşılayıp hem de kar sağlamak istiyorsanız 500 KW kapasiteli bir GES kurdurabilirsiniz. Bu durumda 500 kw güneş enerji getirisi ne olur diye sorabilirsiniz.

500 KW güneş enerji santrali kurmanın standart bir maliyeti bulunmuyor. 500 KW güneş enerji santrali kurmanın maliyeti takribi olarak 450.000 USD olarak alınabilir. Kullanacağınız profiller, paneller, solar inverterler, tek/çift yönlü sayaçlar, kablo kanalı, kablo, enerji nakil hattı, trafo tesisi maliyette önemli rol oynuyorlar. Maliyetten kaçmak, daha ekonomik çözümler düşünmek, santralinizin verimsiz olmasını sağlayacaktır.

Kurduracağınız GES’in getirisinin yüksek olmasını istiyorsanız, kaliteli malzeme kullanmalısınız. Bununla birlikte çalışacağınız firma da çok önemlidir. Sektörde yeterli deneyimi olmayan, güçlü referansları bulunmayan bir firmayla çalışırsanız, santraliniz sorunlu çalışacaktır.

Kurduracağı santralin getirisi, bölgeye göre farklılık gösterecektir. Örneğin Akdeniz, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kurulan bir 500 KW’lık bir santralin ilk yıl 100 bin dolar üzerinde kazancı oluyor. 25 yılın sonunda yıllık kazancınız 80 bin dolara düşüyor. Bu santrali Marmara, Karadeniz bölgelerinde kuracak olursanız ilk yıl 80 bin civarında kazancınız oluyor. 25 yılın sonunda ise yıllık kazancınız 60 bin dolara düşüyor.

Burada tekrar üstüne basa basa hatırlatıyoruz. Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kurmak istiyorsanız bu şimdilik sadece fabrikanız, işletmeniz ve konutlarınız üzerine kuracağınız sistemlerle mümkün. Ama en önemlisi kuracağınız arsaya en yakın TEİAŞ trafo merkezi tarafından bir kapasite verilip verilmediği. Maalesef 2016 yılından beri yeni trafo kapasiteleri verilmemektedir. Bunu kontrol etmeden yola çıkmanız pek çok emeğinizin boşa gitmesine sebebiyet verecektir. “Lokal tüket-lokal üret”Öztüketim modeline göre fabrikanızın veya işletmenizin çatısına – çatı üstü güneş enerji sistemi- çatı üzeri ges kursanız bile muhakkak bu işin ruhsatı yerine geçen çağrı mektubunu almanız gerekmektedir.

Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi
Çatı Üstü Güneş Enerji Sistemi

250 KW Güneş Enerji Getirisi

5 bin metrekare araziye sahip özel veya tüzel kişiler için 250 KW GES idealdir. Hatta fazla enerjinizi satabilirsiniz. Bu durumda 250 kw güneş enerjisi getirisi ne kadar olduğunu hesaplayabilirsiniz.

250 KW doğru güç hesaplamasına göre doğru firma ve sistemi bulmanız önemlidir. Kar hesabı yapabilmeniz için sisteminiz doğru şekilde kurulması ve çalışıyor olması gerekiyor. Bu nedenle sektörün güçlü ve profesyonel firmasıyla çalışmanızda yarar vardır.

GES’i kurduğunuz bölgeye göre farklı getirisi bulunuyor. Akdeniz veya Güneydoğu Anadolu bölgesinde kurduysanız ilk yıl 50 bin dolar kazancınız oluyor. 25 yılın sonunda yıllık kazancınız 40 bin dolara düşüyor. Santralinizi Marmara veya Karadeniz bölgesine kurduysanız ilk yıl 40 bin dolar kazancınız oluyor. 25 yılın sonunda yıllık kazancınız 30 bin dolara düşüyor.

Burada tekrar üstüne basa basa hatırlatıyoruz. Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kurmak istiyorsanız bu şimdilik sadece fabrikanız, işletmeniz ve konutlarınız üzerine kuracağınız sistemlerle mümkün. Ama en önemlisi kuracağınız arsaya en yakın TEİAŞ trafo merkezi tarafından bir kapasite verilip verilmediği. Maalesef 2016 yılından beri yeni trafo kapasiteleri verilmemektedir. Bunu kontrol etmeden yola çıkmanız pek çok emeğinizin boşa gitmesine sebebiyet verecektir. “Lokal tüket-lokal üret”Öztüketim modeline göre fabrikanızın veya işletmenizin çatısına – çatı üstü güneş enerji sistemi- çatı üzeri ges kursanız bile muhakkak bu işin ruhsatı yerine geçen çağrı mektubunu almanız gerekmektedir.

Güneş Enerjisi Kurmak İstiyorum 2021

Elektrik faturalarının çok yüksek gelmesi, sadece işletmeleri değil, vatandaşların da güneş enerjisine yönelmesini sağlıyor. Özellikle 1 MW’a kadar lisansız alınabilmesi, 2021’de birçok çatıda GES göreceğimizin işaretidir. Güneş enerjisinin temiz, düşük maliyetli ve sonsuz olması güneş enerjisi kurmak istiyorum 2021 yılının en çok isteği olacağını gösteriyor.

Müstakil evinize, sitenize, apartmanınıza, fabrikanıza GES kurdurmak istiyorsanız enerji sektöründe kendini kanıtlamış bir firmayla irtibata geçmeniz gerekiyor. Sektör yeni olduğu için deneyimsiz ve kar mantığı güden firmalar bir hayli çoğunluktadır. Güçlü referanslara, kurumsal kimliğe sahip bir firmayla çalışırsanız ileride başınız ağrımaz.

Aşağıboğaz Ges 480 kWp - Bolu/Göynük
Aşağıboğaz Ges 480 kWp – Bolu/Göynük

Araziye Güneş Tarlası Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Kendi elektriğini kendisi üretmek isteyen özel ve tüzel kişiler güneş tarlası kurmak için gerekli belgeler arayışına giriyorlar. GES başvurusu için bir dosya oluşturuyorsunuz. Ama en önemlisi kuracağınız arsaya en yakın TEİAŞ trafo merkezi tarafından bir kapasite verilip verilmediği. Maalesef 2016 yılından beri yeni trafo kapasiteleri verilmemektedir. Bunu kontrol etmeden yola çıkmanız pek çok emeğinizin boşa gitmesine sebebiyet verecektir.

Dosyanızda pek çok belgenin bulunması gerekiyor; bunlardan bazıları aşağıda sıralanmaktadır.

 1. Çağrı mektubu; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden alınan marjinal tarım arazisi olduğunu gösterir belge, hattın bağlanacağı trafo merkezi bilgisi, tapu, güneş enerjisi santralinin teknik özelliklerini gösteren tipik Tek Hat Şeması,
 2. İl Özel İdaresi veya Belediye tarafından onaylanmış uygunluk yazısı
 3. Tesiste kullanılacak her ekipmanın elektriksel ve fiziksel teknik özellikleri
 4. Sistemi tasarlayan firma bilgisi, vekaletname, faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri
 5. Güneş enerjisi santral projesini imzalayacak mühendisin “Elektrik Mühendisi” olduğuna dair belge
 6. ENH Enerji Nakil Hattı Projesi
Araziye Güneş Tarlası Kurmak İstiyorum
Araziye Güneş Tarlası Kurmak İstiyorum

Araziye Güneş Tarlası Kurmak İstiyorum

Kendi enerjinizi üretip, tüketiminizde kullanacaksanız güneş tarlası kurmak istiyorum diyebilirsiniz. Buradaki mantık “lokal üret, lokal tüket” mantığından geçiyor. Bunun dışında ticari yani satmak amacıyla kurmanız artık mümkün görünmüyor. Yeni bir düzenlemeyle sadece kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz için santral kurmanıza izin veriliyor. Bunun birinci sebebi artık mevcut trafoların talebi karşılayamıyor olmasıdır.

Fabrikanızın, işletmenizin, tarlanızın yanında güneş tarlası kurmanıza izin veriliyor. GES kurup, kendi enerji ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Güneş tarlası kurmak için ilk başta bir tüketiminiz olması gerekiyor. Eğer bir tüketiminiz var ise; o zaman fabrikanızın, işletmenizin veya konutunuzun çatısına güneş tarlasını kurabiliyorsunuz. Çatınıza kurduğunuz elektriği aylık olarak mahsuplaşabiliyorsunuz, hatta fazla üretiminiz var ise 10 yıl süreyle devlete bulunduğunuz tarife grubundaki fiyattan satarak iyi bir gelirde elde edebiliyorsunuz. Bu mevzuatın 5.1.c. maddesinde açıklanmış. Benim fabrikamın yanında daha önceden bir arazim var; ben hem çatıma yapmak güneş enerji sistemi yapmak istiyorum; hem de sahibi olduğum yanımdaki arsaya da güneş tarlası kurmak istiyorum dediğinizde; devlet burada eğer bu yaptığınız güneş tarlasının ürettiği elektriği kendi öztüketiminizde kullanacaksanız buna izin veriyor; fakat burada amacınız ürettiğiniz elektriği satmayı düşünüyorsanız buna izin vermiyor. Bu mevzuatın 5.1.ç. maddesinde açıklanmış.

Ne Yapmalıyım?

Kendi enerjinizi karşılamak için güneş tarlası kurmak isteyebilirsiniz. Bu konuda bilgi ve yardım almak için MY Enerji’yi arayabilirsiniz. Alanında uzman ve donanımlı mühendise ne yapmalıyım diye sorabilirsiniz. Santralin maliyeti ve sürecini öğrenmek için My Enerji size her türlü danışmanlık ve desteğini sunuyor. Zamandan ve maliyetten tasarruf yapmak istiyorsanız irtibata geçebilirsiniz. 

Güneş Tarlası Yap İşlet Devret

Tarlanıza, işletmenizin yanına; fabrikanızın çatısına güneş tarlası kurmak istiyorsunuz ama yeterli finansmana sahip değilsiniz. Ayrıca bu dönemde bir riske de girmek istemeyebilirsiniz. O zaman MY Enerji’nin size sunduğu güneş tarlası yap işlet devret avantajından yararlanabilirsiniz.

Siz hiçbir maliyete ve bürokrasiye karışmıyorsunuz. MY Enerji, sizinle yaptığı protokole göre GES’i kurup, anlaştığınız süre boyunca kullanıyor. Bu süre sonunda santrali size devrediyor.

Trafo Merkezi ‘ne Olan Mesafe Önemli mi?

GES kurmak kadar, kuracağınız santralin dağıtım şirketinin trafo merkezine uzaklığı da önemlidir. Bazı kişiler trafo merkezi ‘ne olan mesafe önemli mi? diye düşünebilir. Arazi ile trafo merkezi arasındaki uzaklık arttıkça kurulum maliyeti artıyor. Ayrıca dağıtım şirketi maksimum 20 km uzaklığa onay veriyor. Daha uzak olan yerlerin dosyalarına onay vermiyorlar. Tabbi burada unutulmaması gereken nokta yeni arazilere trafo kapasitesi verilmiyor. Öztüketim- “Lokal tüket-lokal üret” modeline göre fabrikanızın veya işletmenizin çatısına – çatı üstü güneş enerji sistemi- çatı üzeri ges kursanız bile muhakkak bu işin ruhsatı yerine geçen çağrı mektubunu almanız gerekmektedir.

Arsa Özellikleri Nasıl Olmalı?

Güneş tarlası kurulmasında arsa önemli rol oynuyor. Her arsaya GES kuramıyorsunuz. İlgili mevzuatta arsa özellikleri nasıl olmalı açıkça belirtilmiş. Öncelikle arsanız verimli toprağa sahip olmamalıdır. Arsa marjinal tarım arazi statünde olmalı. Verimli araziye santral izni verilmiyor. Arsanızın özellikleri;

 • Marjinal tarım arazisi statüsünde,
 • Eğimli,
 • Güney cepheli,
 • 250 KW için 5 bin, 500 KW için 10 bin dönüm ölçüsünde olması gerekiyor.
Önemli-önemli: Trafo kapasitesi artık verilmediği için arsa kurulumları mümkün olmamaktadır.

Güneş Tarlası Kurma Süreci

Arazi seçiminizi yaptıktan sonra güneş tarlası kurma süreci başlıyor. Size en yakın il tarım müdürlüğüne gidip marjinal tarım raporu başvurusunda bulunuyorsunuz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının e-sayfasında çevresel etki değerlendirme (ÇED) muafiyet raporu alıyorsunuz.

Bundan sonra dağıtım şirketlerinin web sitelerinde açıklanan “çağrı mektubunda almak için gereken belgeler” listesindeki belgeleri tamamladıktan sonra enerji dağıtım şirketine başvuruyorsunuz. Şirket her ayın ilk 20 gününde toplanıp, dosyanızı inceliyor. Dosyanızın geçerli olması, süreci kısa tutmak adına sektörde deneyimli bir firmayla çalışmanız yararınıza olacaktır. Burada tekrar üstüne basa basa hatırlatıyoruz. Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kurmak istiyorsanız bu şimdilik sadece fabrikanız, işletmeniz ve konutlarınız üzerine kuracağınız sistemlerle mümkün. Ama en önemlisi kuracağınız arsaya en yakın TEİAŞ trafo merkezi tarafından bir kapasite verilip verilmediği. Maalesef 2016 yılından beri yeni trafo kapasiteleri verilmemektedir. Bunu kontrol etmeden yola çıkmanız pek çok emeğinizin boşa gitmesine sebebiyet verecektir. “Lokal tüket-lokal üret”Öztüketim modeline göre fabrikanızın veya işletmenizin çatısına – çatı üstü güneş enerji sistemi- çatı üzeri ges kursanız bile muhakkak bu işin ruhsatı yerine geçen çağrı mektubunu almanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Enerji Kimlik Belgesi Nedir (EKB Sorgulama)

Bu süreçlerin tamamı MY Enerji firması güvencesi altında ilerlemektedir. Sizde hizmetlerimizden faydalanmak isterseniz iletişim adreslerinizi bırakın, sizlere de uzman ekibimizle yenilebilir enerji ile tanıştıralım. Uzman ekibimizle güvenle güneş santralinizi kuralım.

Yenilenebilir Enerji Sektörü ile ilgili faydalı blog içeriklerimizi Google Haberler'den takip etmek ister misiniz? Google Haberlere Abone Ol

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Benim tunceli çemişgezek ilcesinde projeleri 300 mtr kare besi ahırı var çatı üstü hibeli güneş enerjisi alabilir iyim yerim ilçemerkez içerisindedir

 2. İyi günler babamın 1000 metre kare arsası var tapulu güneş enerjisi kurdurabilirmiyim

 3. 25000 metrekare arazim var güneş enerjisi santrali için uygun bir konumda ilgilenir ve dönüş yaparsanız sevinirim. İrtibat 05355166800

 4. Selamlar Hüseyi Kocer Almayadan Yaziyorum
  Burdur Da 5.5 Dölüm Tarlam Var Günes Enerjisi Taktirmak Yada Kiyraya Vermek istiyorum
  Mümkünü ?
  Ne Yapman Gerek

  Selamlar

 5. 2500 metre kare alana güneş paneli kurmak istiyorum mümkün mü acaba maliyeti ne kadar olur

 6. 23 dönüm arazim var ve ges projesi düşünüyorum…. Güney cepheli , günün en az 8 saati güneş görür… Akdeniz bölgesi
  0534 814 6700

 7. Geri bildirim: Esra

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın