MakalelerSolar Enerji

Güneş Enerjisi Santrali Nedir? Kurulum ve Üretim Maliyetleri Nelerdir?

Son yıllarda yenilenemez kaynakların tükenme tehlikesinden dolayı yeni enerji arayışları içine girilmektedir. Bu enerjinin hem yenilenebilir olması hem de karlı olması gerekmektedir. Bunun için de güneş enerjisi yeni bir kaynak olarak belirlenmiştir.

Güneş Enerjisi Santrali Nedir?

Günümüzde yaşanılan genel sorunlardan birisi doğa ve çevre kirliliğidir. Bu durum o kadar belirgin bir hale gelmiştir ki önceki yıllara göre dünyanın ozon tabakası birkaç kat daha incelmiştir. Bu da dünyanın daha çok ısınması ve zehirli gazların yayılmasına neden olmuştur. Ayrıca kuzey kutup dairesinde bulunan buzulların erimesi nedeniyle de birçok canlının hayatı tehlikeye girmektedir.

Bu gibi durumların önüne geçilmesi için yeni ve güvenilir bir sistem aranmaktadır. Bu sistemin birçok kişinin hayatını kurtaracak olan ve asla tükenmeyen bir sistem olması gerekir. Bu yeni sistem arayışı sürerken alternatif kaynaklardan güneş enerji sisteminin değerlendirilmesine kanaat getirilmiştir. Bu durum pek çok kişinin aklına güneş enerjisi santrali nedir sorusunu getirir.

Bu ve benzeri soruların anlamını öğrenmek için güneş enerji sisteminin tarihi öğrenilmelidir. Güneş enerji santrali ilk olarak 70’li yıllarda kullanılmıştır. Bu durumun asıl nedeni dünyanın iki kutbu arasında olan teknoloji savaşı olmaktadır. Özellikle birçok devletin dışa bağımlılığını bitirecek ve sonsuz bir gücün elde edilmesine katkı sağlayacak bir sistem olduğu düşünülmektedir.

Çünkü bir sistemin koca bir ülkenin enerjisini karşılayabilmesi için üstün bir enerji kaynağına sahip olması şarttır. Bu durumda devreye güneş enerjisi sitemi girmektedir.

Çok fonksiyonlu bir özelliğinin olması nedeni ile dünyada pek çok kesim tarafından kullanılmaktadır. Son olarak Afrika ve Arabistan gibi bol güneş gören ülkelerde de hayata geçtiği belirtilmiştir.

Daha sağlıklı bir dünya için güneş enerji sistemleri son derece önemlidir.

Güneş Enerji Sistemi Kurulumu

Güneş enerjisi sistemi son derece kullanışlı ve temiz bir kaynak olması nedeni ile birçok kesim tarafından kullanılmaktadır. Peki, bu güneş enerji sistemi kurulumu nedir? Bu sistemin kuruluşu ve işleyişi son derce basit ve etkili olmaktadır. Yani bireylerin sağlıklı ve ucuz enerjiye ulaşımı son derece kolaydır. Güneş enerjisi iki fonksiyonlu olarak kullanılmaktadır.

İlk fonksiyonu daha çok güneş enerjisinin sıcak su sağlayıcısı olarak kullanılmasıdır. Ayrıca bu sistem ısıtma içinde kullanılmaktadır. Diğer bir yönden kullanılan güneş enerjisi sistemi ise elektrik üreterek, elektrikli tüm gereçler için enerji sağlayabilmektedir. İlk olarak güç pompası tarafından bir miktar enerji üretimi gerçekleşir.

Bu enerji birikimi ise direkt olarak pervaneyi çevirmeye başlar. Güneş enerjisi sayesinde ısı üretilir. Ve bu ısı ile güç pompası çalışır. Motorun dönmesi ile de gerekli enerjinin elde edilmesi meydana gelir. Bu enerji sayesinde gerekli elektrik miktarı üretilir.

Güneş Enerjisi Santrali Kurulum Maliyeti

Güneş enerjisinin bu derece basit ve kullanılır bir sistem olmasından dolayı pek çok kişinin aklına bazı sorular gelir. Bu sorulardan biri güneş enerjisi santrali kurulum maliyeti nedir olmaktadır. Unutulmaması gereken oldukça maliyeti yüksek olabilen bu sistemin uzun vadede oldukça karlı bir yatırım olduğudur. Devlet desteği ile maaliyet düşürülebilir.

Biraz maliyetli bir sistem olmasına rağmen yenilenebilir bir enerji olmasından dolayı karlıdır. Uzun dönemli kar oranı ortaya konulduğunda son derece hesaplı olduğu bilinmektedir. Bireylerin yatırım yapmadan önce bu durumu gözden kaçırmamasında fayda vardır. Ayrıca güneş enerji sisteminin uygun işleyişi için devlet desteği de bulunmaktadır.

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak 2020

Birçok kişi tarafında kurulmak istenen güneş enerji sistemi için lazım olan birkaç şey mevcuttur. İlk olarak uygun güneş panellerinin bulunması gerekir. Devamında birey, hangi tür enerjiyi elde etmek istediğine karar vermelidir. Bu doğrultuda güneş enerjisi santrali kurmak 2020 hakkında bilgi alması gerekir. Sağlıklı bir sistem kurulması için ilk olarak gerekli malzemelerin belirlenmesinden sonra kurulum aşamasına geçiş yapılmalıdır. Bu aşama oldukça kolay ve oldukça uygun bir aşamadır.

Türkiye’de Güneş Enerjisi Santralleri

Genelde Türkiye’de güneş enerjisi santralleri güneş enerjisinin bol olduğu yerlere yapılmıştır. Bu yerler daha çok enerjiyi doğrudan gövdeye alan verimli araziler olarak görülür. En çok kullanılan yerler ülkenin doğrudan ve bol miktarda enerji alan güney illeridir. Fakat iç anadolu ve batı için de bu güneş enerji sistemleri kurulumu verimli olabilmektedir.

Unutulmaması gereken bu sistem kurulurken yükseklik ve güneşlenme süresidir. Eğer bir yerin yüksekliği fazla ise suyu ısıtmak için gerekli enerji elde edilemez. Daha çok doğu illerinde bu durum geçerlidir. Yükseklikten dolayı sürekli karlı ve az güneşli gün bulunur.

Ayrıca sistemin daha sağlıklı enerji elde edebilmesi için güneşlenmeme süresi de önemlidir. Bazı coğrafyalar havası karlı olmasa da bol yağmurlu olabilmektedir. Bu yerlerden birisi de Karadeniz bölgesidir. 2020 yılında en uygun güneş enerji sistemleri Akdeniz, Ege ve İç Anadolu, Güney Anadolu bölgelerinde verimli olmaktadır.

100 kW Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti

İlk olarak oldukça maliyetsiz olması nedeni ile güneş enerji sistemi tercih edilmektedir. Fakat ilk başta bu sistemin kurulması ve işler hale dönüşmesi için bir miktar masraf yapılmaktadır. 100 kw güneş enerjisi kurulum maliyeti hesaplayabilmek için Solar Enerji Sistem Fiyatları makalemizi incelleyebilirsiniz.

Güneş Enerjisi Santrali Getirisi

Uzun dönem hedefleri plana dâhil olduğu zaman son derece karlı bir iş olarak görülmektedir. Fakat kurulumda yatırım maaliyeti bir miktar yüksek olabilmektedir. Yani daha sağlıklı bir enerji sistemi için bu hesaplamaların göz ardı edilmemesi gerekir. Fakat tüm kurulum maaliyetine rağmen güneş enerjisi santrali getirisi için son derece yüksek olduğu söylenebilir.

Güneş Enerjisi Santrali Kimler Tarafından Kurulur?

Güneş enerjisi santrali iki şekilde hayata geçirilebilir. Bunların ilki devlet tarafından gerçekleştirilmektedir. Diğeri ise daha çok özel çabalar ile gerçekleşmektedir. Devlet eli ile gerçekleştirilen güneş enerjisi santrali sistemi daha büyük çaplı olmaktadır. Direkt birey tarafına gerçekleşen ise genelde çok küçük çaplıdır. Ayrıca devlet tarafından özel yatırım yapmak isteyen bireylere de destek yapılmaktadır.

Güneş Enerjisi Baca Santrali Nedir?

Birçok birey tarafından güneş enerjisi baca santrali nedir sorusu sorulmaktadır. Bu sorunun cevabını direkt ve net bir şekilde anlamak için bilmemiz gereken şeyler; ilk orak enerji için ısı gerektiğidir. Enerjinin üretilmesi sonucunda olumlu veya olumsuz yakıt oluşur. Bu yakıtların çıkma yerine ise güneş enerjisi bacası denir. Bu konuya son derece dikkat edilmesinde fayda vardır.

Güneş Tarlası Kazancı Nedir?

Bu sistemler birçok birey tarafında bir tür kazanç kaynağı olarak görülmektedir. Bu nedenle pek çok kimse güneş tarlası kazancı ne kadar sorusunu sorar. Bu sorunun cevabı aslında ilk verilen maliyetin sıfırlanması olarak anlatılabilir. Yani ilk verilen ücretin çıkması yaklaşık iki veya üç yıldır. Maliyet bu kıstas alınarak hesaplanabilir ve karlı olduğu bulunabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın