MakalelerSolar Enerji

Elektrikli Araçlarda Bilmek İstediğiniz Her şey

Türkiye’de elektrikli araba (araç); elektrikli araçlarda pil, elektrikli araç şarj istasyonları; elektrikli araba modelleri, elektrikli araç fiyatları

Elektrikli Araç Nedir?

“Electric drive vehicle” olarak da adlandırabileceğimiz elektrikli araç, sürüş için bir veya birden fazla elektrik motoru kullanan araçlara verilen genel isimdir. Elektrikli araç nedir sorusunun kapsamı araç çeşitliliği ile birlikte geniş bir boyuta ulaşmakla birlikte, en popüler ulaşım aracı olan elektrikli araba hakkındaki dinamiklere ve dünyadaki üretim-satış oranına içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Dünyada Elektrikli Arabaların – Araçların Özet Durumu

Dünyada 2019 yılında 2,1 milyon elektrikli araç satılmış olup, toplam dünyadaki elektrikli araç parkı 7,2 milyon araca ulaşmıştır. Bu 7,2 milyon aracın %47.2’si Çin’de kullanılmaktadır. 100.000 adet ve üzerinde elektrikli aracı olan ülke sayısı 10’dur. Bu ülkeler Çin, Amerika, Kanada, Norveç, Hollanda, Almanya, İngiltere, Fransa, İsveç, Japonya olup; her yıl araç parkına 2-3 milyon yeni elektrikli araç eklenmektedir.

Global Electric Car Stock 2010-2019
Global Electric Car Stock 2010-2019
Global Electric Vehicle Growth
Global Electric Vehicle Growth

Elektrikli Araç Fiyatları Nasıl? Elektrikli Otomobil Nasıl Çalışır? Elektrikli Araba Fiyatları 2021’de Nasıl Olacak?

Elektrikli Araba Fiyatları 2020

2019 yılından itibaren ciddi bir büyüme yakalayan elektrikli araba sektörü, gelişen teknoloji ve seri üretim sayesinde fiyatlar konusunda kullanıcılar için makul seviyelere gelmiş durumdadır. Elektrikli araba fiyatları 2020 yılında Tesla ve Çin’in pazarın büyük payını alıp, üretimlerini arttırması ile benzinli araçlara yaklaşmıştır.

Dünyadaki Önemli Elektrikli Araba (Araç) Üreticileri:

Dünya’da her yıl 2-3 milyon adet elektrikli araba satılmakta olup; 10 otomobil grubunun her biri yılda, 80.000 adet elektrikli araba/araç satmaktadır. Bu gruplar sırasıyla;

 • Tesla
 • BYD
 • BAIC
 • Renault-Nissan
 • BMW
 • Geely-Volvo
 • SAIC
 • Volkswagen
 • Hyundai-Kia
 • General Motors

Dünya’daki elektrikli araçlardaki pilleri de aşağıdaki 10 önemli elektrik araç pil üreticisi üretmektedir. Bunlar satış hacimlerine göre aşağıda sırasıyla;

 • Panasonic
 • CATL
 • LG Chem
 • BYD
 • Samsung SDI
 • SATBS
 • AESC
 • GS Yuasa
 • Hefei Guoxuan
 • Farasis Energy

Bunlardan Farasis Energy hem Mercedes ile işbirliği olup; hem de Türkiye’de üretilecek olan yerli elektrikli aracımız olan TOGG ile elektrikli araç pillerinde çözüm ortaklığına gitmişlerdir.

Dünya’da ki 5 büyük elektrikli araç pili üreticisinin her biri yolda 200.000 adetten fazla aracın araç pilini üreterek, önemli bir Pazar payına sahiptirler. Bu araç pili üreticileri sırasıyla- Panasonic, CATL, LG Chem; BYD ve Samsung SDI’dır.

Pil maliyetlerinin azalması ile birlikte, elektrikli araçların menzilleri uzamakta olup; 2024’den itibaren klasik konvansiyonel araçlara göre elektrikli arabalar-araçların fiyatları aynı düzeylere gelecektir. Bununla beraber elektrikli araçların kullanımı daha da yaygınlaşacaktır.

Yılda 2-3 milyon arasında satılan elektrikli araba-araçların 2025 yılına kadar yıllık satış rakamları artarak 2025 yılında yılda 10 milyon elektrikli aracın satılacağı tahmin edilmektedir. Önemli otomobil grubu üreticilerinin yaptıkları açıklamalarda 2025 yılında toplam bu üreticilerin yılda 15 milyon araç üretecekleri tahmin edilmektedir.

Global Electric Vehicle Growth Batery
Global Electric Vehicle Growth Batery

 

Automakers İncreasingly Share All Electric Vision
Automakers İncreasingly Share All Electric Vision
Volume and İnnovation Drive EV Costs Down
Volume and İnnovation Drive EV Costs Down

Dünya’da Üretilen Otomobil Sayısı-Elektrikli Araç Sayısı-2018:

Aşağı tablodan da görüleceği üzere; en önemli elektrikli araç üreten 5 ülke sırasıyla Çin, Amerika, Almanya, Japonya ve Güney Kore olup; en önemli satışın olduğu pazarlar Çin, Amerika, Norveç; Almanya ve İngiltere’dir.

Industry Metrics 2018 production and exports
Industry Metrics 2018 production and exports

Dünya’da Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Özeti-2019:

Dünya’da 2019 yılı sonu itibarı ile 7,3 milyon elektrikli araç şarj istasyonu olup; bunun 6,5 milyon tanesi evlerde,sitelelerde kendine özel kullanıma açık olarak çalışmaktadır.

Genele açık elektrikli şarj istasyonları 600.000 adedi yavaş elektrikli şarj istasyonu olup, 264.000 tanesi genele açık hızlı şarj edebilen elektrik şarj istasyonudur.

Private and Publicly Accessible Chargers by country 2019
Private and Publicly Accessible Chargers by country 2019

2019 Yılında Dünya’da Satılan Elektrikli Araba-Araç Satışları

2019 Yılında Dünya’da Satılan Elektrikli Araba Araç Satışları
2019 Yılında Dünya’da Satılan Elektrikli Araba Araç Satışları

Türkiye’de Satılan Elektrikli Araba Modelleri Nelerdir?

Aşağıdaki tabloda sizin için Türkiye’de satılan elektrikli araba modelleri nelerdir sorunuz için detaylı bilgi verilmiştir. Aynı zamanda Türkiye’deki araç sayısı hakkında da özet bilgileri Türkiye’deki Elektrikli – Hibrit Araç Sayısı Özeti-2019 başlığı içeriside bulabilirsiniz.

Türkiye’de ki Elektrikli –Hibrit Araç Sayısı Özeti-2019:

Türkiye’de ki elektrikli araç satışı 2011 yılında 47 araçla başlamış olup, 2019 yılına gelindiğinde Türkiye’de ki toplam elektrikli ve hibrit araç sayısı 15.053‘e ulaşmıştır.

2020 yılının ilk 9 ayında TEHAD (Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği) verilerine göre 261 adet elektrikli araç, 9788 adet ise hibrit elektrikli araç satışı gerçekleşmiştir. Burada TESLA, DMA, Renault ZE gibi modeller distributor üzerinden gelmediğinden, TEHAD rakamlarında yer almamaktadır. Bunların Pazar payının 800 adet kadar olduğu düşünülmektedir.

Türkiyede Elektrikli Hibrit Araç Sayısı
Türkiyede Elektrikli Hibrit Araç Sayısı
Türkiye Elektrikli Otomobil Satış Rakamları
Türkiye Elektrikli Otomobil Satış Rakamları
Türkiye Elektrikli Otomobil Satış Rakamları Notları
Türkiye Elektrikli Otomobil Satış Rakamları Notları

Elektrikli Araçlarda Vergilendirme Nasıldır?

Elektrikli araçlar MTV ve elektrikli araçlar ÖTV oranları benzinli otomobillere kıyasla henüz düşük tutulmaktadır. Elektrikli araç KDV oranı tüm araçlarda olduğu gibi %18 iken, elektrikli araç ÖTV oranı %3 ile %15 arasında değişmektedir. Elektrikli araçlar için MTV alınmamaktadır.

Elektrikli Araçlarda Yakıt Tüketimi Nasıldır?

Elektrikli araçlarda yakıt tüketimi nasıldır sorusunun yanıtı her aracın özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterse de genel olarak benzinli araçlarla kıyaslandığında %80 daha az maliyetli olduğu söylenebilir. 100 kilometre için, araç gece şarj edildiğinde 6-7 TL, gündüz şarj edildiğinde ise 8-10 TL civarında elektrik bedeli harcanmaktadır.

Türkiye’de ki Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Özeti-2019-2020

Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği’nin (TEHAD) yaptığı çalışmanın sonucuna göre, ülkemizde 11 firmanın fiilen şarj istasyonu yatırımı bulunuyor. Bu alanda toplam 18 firma ise, satış – pazarlama faaliyetlerini sürdürüyor.
Şarj İstasyonu ve Elektrikli Otomobil ayrılmaz bir ikilidir. Şu anda ülkemiz yollarında dolaşan 1126 adet elektrikli otomobile karşılık 582 adet (bireysel sahiplik hariç) şarj soketi mevcuttur. Yani her 2 elektrikli otomobil başına 1 şarj ünitesi düşmektedir. Bu rakam birçok Avrupa ülkesinin dahi henüz ulaşamadığı başarılı bir tablodur.” dedi.

2011 yılında ülkemizde sadece 3 şarj istasyonu firması bulunurken, bugün itibariyle 18 firma şarj istasyonu pazarında faaliyetini devam ettirmektedir. Bu firmalardan 8’i %100 milli sermaye ile kurulmuş, bu topraklardan çıkan markalardır. Bu 8 marka, Türkiye’deki şarj soketlerinin 316‘sına sahiptir. Bu istasyonlar, tamamen öz sermaye desteği ile Türk mühendislerinin geliştirdiği dünya standartlarını karşılayan cihazlardır.

Türkiye Elektrikli Araç ve Şarj İstasyonları Pazarı
Türkiye Elektrikli Araç ve Şarj İstasyonları Pazarı

Elektrikli şarj istasyonları firmalarından Pazar payı olarak en önemli 4 tanesinin şarj ağı (Nisan 2019) itibarı ile aşağıda sıralanmıştır.

Existing Network
Existing Network

Bize elektrikli araçlar, şarj istasyonları, çatı güneş sistemleri, hibrit güneş sistemleri ve diğer bütün güneş sistemleri yapımı ve finansmanı konusunda başvurabilirsiniz;  myukselen@myenerji.com; tkilicarslan@myenerji.com; melkoca@myenerji.com; esakarya@myenerji.com veya www.myenerjisolar.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın