Enerji Sektörü ile Alakalı MakalelerSolar Enerji

10 kW Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti 2021

Elektrik tüketim maliyetleri gerek evlerde gerekse ticari işletmelerde artan fosil kaynak fiyatları ile birlikte yüksek tutarlı faturaların ödenmesine sebep olmaktadır. Bu yazımızda 10 KW çatı üstüne monte edilen güneş enerji sistemi ve 10 KW güneş paneli maliyetlerinin ne olacağı üzerinde duracağız.

10 KW Güneş Enerji Sistemi hakkında sorulan aşağıdaki sorulara cevap arayacağız:

 • 10 KW Güneş Paneli ile Ne kadar Elektrik Üretilebilir?
 • 10 KW Güneş Enerjisinin Getirisi Nedir?
 • 10 KW Güneş Paneli Ne Kadar Yer Tutar?
 • 10 KW GES Maliyeti Nedir?
 • 10 KW Güneş Enerjisi Fiyatları Nedir?

10 kW Güneş Paneli Ne Kadar Elektrik Üretir?

İlk olarak güneş enerji sistemi ile tanışan bireylerin aklına 10 kW güneş paneli ile ne kadar elektrik üretilebilir sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı bu tesisi kuracağınız coğrafi lokasyonla orantılıdır. Böyle bir sistemi çatınızda kurduğunuzu varsayarsak; Türkiye’nin aldığı ışınıma göre 10 KW güneş paneli bulunduğu yere göre 11.000 Kwh/yıl ile 12.500 KWh/yıl mertebesinde yılda elektrik üretir.

Bu sistem kısaca güneş enerji sistemidir. Güneş ve dalga enerjisi ile elde edilen enerjiler hem temizdir hem de doğal kullanım olduğu için atmosfer tabakasının veya insan yaşamının olumsuz etkilenmesine ihtimal vermemektedir.

10 kW Güneş Enerjisi Getirisi Nedir?

Güneş enerjisinden elde edilebilecek enerji miktarı oldukça değişiklik göstermektedir. Örneğin bir iş yeri için güneş paneli sistemi kurulacağı düşünülsün; Bu durumda 10 kW güneş enerjisi getirisi son derece fazla olmaktadır. Bunun sebebi de Türkiye’de ticarethane elektrik grubu en pahalı fiyattan elektrik kullanmasıdır. Aşağıda 2021 Ocak ayı tarifelerini görebilirsiniz.

2021 Ocak Ayı Tarifeleri
2021 Ocak Ayı Tarifeleri

Ticarethane AG Elektrik fiyatı Ocak 2021 tarifesine göre bütün fonlar ve KDV dahil olarak 106 Krş/Kwh mertebelerine gelmektedir. Dolayısıyla yılda 12.000 KWh/Yıl elektrik üreten 10 KW güneş paneli sistemi 12.720 TL yıllık bir getirisi olacaktır. Buda biraz sonra bakacağımız yatırım maliyetlerine baktığımızda gayet akıllı bir yatırım olarak karşımıza çıkmaktadır.

10 kW Güneş Paneli Kaç m2?

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte birçok birey 10 kW güneş paneli kaç m2 sorusuna takılmaktadır. 10 KW güneş sistemi son zamanlarda çıkan monokristalin 72 hücre panellerle 400 wattlık paneller kullandığımızı düşünürsek 25 adet panelden oluşur. Bu panellerin alanı 2 m2 olduğunu düşünürsek ilk başta 50m2 lik bir çatı alanına ihtiyacımız var gibi düşünülebilir. Fakat yürüyüş yolları, kablo kanalları ve çatığının verimsiz alanlarını düşünüldüğünde bunun 2 katı kadar bir çatı alanının gerektiği düşünülmelidir.

Çatı Üstü Ges
Çatı Üstü Ges

10 kW GES Maliyeti 2021 Nedir?

Gittikçe yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan güneş enerjisi sistemlerinin sebeplerinden birisi de ucuz olmasıdır. Bu nedenle birçok kişinin aklına gelen 10 kW GES maliyeti 2021 ne kadar olmaktadır veya nedir gibi sorulardır.

10 Kw güneş paneli fiyatları ve 10 KW güneş enerji sisteminin maliyeti:

Güneş Paneli Fiyatı:  Sistemin en pahalı kısmı olduğundan Türkiye’de üretim hacmi yüksek, bilinilir markaları seçerek yola çıkmakta fayda vardır.  Hem parasal olarak; hem de düzgün ürün seçilmesi amacıyla düzgün güneş paneli tedariki bu işin en önemli kısmıdır. Burada İlk başta ucuza kaçmamak; daha sonra 25 yıl rahat etmeniz anlamına gelecektir. 25 adet 400 Wattlık güneş panelinin fiyatı tanesi 200 USD düşünerek 5.000 USD gibi bir maliyet tutacağını öngörmekteyiz.

Invertör Fiyatı: (Evirici Fiyatı) 10 KW kapasiteli inverter fiyatı olarak 2.500 USD olarak alabiliriz. Gene inverter seçiminde ürünün özellikleri, içeriği; servis imkanları, Türkiye’de bulunan kurulu kapasitesi; ürünün bu güçlerdeki tecrübesi, iyi araştırılarak karar verilmesi gereken konulardan biridir.

Konstrüksiyon Fiyatı:  Burada da farklı çatı tiplerine göre farklı ürün tipleri bulunmaktadır. Burada bu işte tecrübeli, daha önce pek çok referansı olan bir firma ile sizin çatınıza en uygun sistemi seçmeniz gerekmektedir. Konstrüksiyon için 600 USD olarak bir bütçe yapmakta fayda var.

Elektrik-Kablo ve Sarf Malzemeleri Fiyatı: Güneş Enerjisi AC-DC kablolama- GES panosu-kablo kanalı; ve diğer sarf ve elektrik  malzemeleri olarak toplamda 1.000 USD’lik bir masrafı hesabımıza kattık

İşçilik Fiyatı: Türkiye’de en önemli ve kritik konulardan birisi. Referansları düzgün, bu işe daha önce pek çok defa kurulum yapmış bir firma ile çalışmak fayda sağlayacaktır. Düzgün tasarımlı ve uygulanan bir sistem sizlere hiçbir sıkıntı çıkarmadan yıllarca hizmet verecektir. Firmasından, firmasına değişmekle beraber işçilik olarak 1000 USD olarak hesaplarımıza yansıttık

Mühendislik Hizmetleri Fiyatı: Sistemin tüketime göre ve ihtiyaçlara göre en uygun şekilde tasarlanması; mühendislik hizmetleri, malzeme seçimi ve pazarlığı ; çatı alanın verimli kullanılması, evrak düzenlenilmesi; evrak süreçlerinin yönetilmesi; uygulamanın kontrolü gibi hizmetler için 1000 USD öngördük.

10 kw güneş paneli fiyatları ve 10 KW güneş enerji sisteminin toplam maliyeti:

Güneş Paneli 5.000 USD, inverter 2.500 USD, Konstrüksiyon 600 USD, Elektrik Malzemeleri 1.000 USD; İşçilik 1.000 USd, Mühendislik 1.000 USD; toplamda 11.500 USD bir sistem maliyetine ulaştıracaktır. Bu MWp vurulduğunda 1.150 USD/KWp denk gelmektedir. Burada bazı kalemlerde üst düzey bir kurulumun 1.000 USD/KWp – 1.150 USD/KWp olacağı düşünülmelidir.

10 Kw güneş paneli fiyatları ve güneş enerjisi yatırım geri dönüşü:

10 KW güneş enerji sisteminin bir ticarethane abonesi için 1 KWh enerji bedeli 1,06 TL/KWh civarlarındadır. 10 KW güneş enerji sistemin yılda 12.000 KWh/Yıl üreteceğini kabul edersek yılda 12.720 TL gibi- takribi 1.700 USD mertebelerinde bir elektrik üreteceği varsayılabilir. Yatırım maliyetini de 10.000 USD olarak alırsak ticarethane abonesinde geri dönüş olarak 6 yıl gibi bir geri dönüş olacağını söyleyebiliriz. Eğer bu 10 KW çatı üstü güneş sistemini güney bölgelerimizde kurduğumuz durumda bu geri dönüşün 4,5-5 yıllara kadar düştüğünü göreceksiniz

Bu nedenle kesinlikle sakin derin araştırma ve hesaplama yapmakta ve profesyonel firmalardan destek almakta fayda vardır. Uzun dönem hedeflerine bakıldığında son derece karlı olduğu da unutulmamalıdır. Daha çok ev ve iş yerlerinde kullanılmakla başlanan bu teknoloji son derece verimli olduğu yapılan testlerle sağlanmıştır. Ayrıca araştırmacılara göre son derece uygun bir fiyat aralığında maliyeti bulunmaktadır
YEMTAR 480 kWp - Balıkesir / Bandırma
YEMTAR 480 kWp – Balıkesir / Bandırma

10 kW Elektrik Neleri Çalıştırır?

Bireyler evlerine veya çalışma alanlarına bu sistemi uygulamadan önce tabi ki ne kadar enerji ihtiyaçları doğru tartmalıdır. BU durumda yıllık olan enerji tüketim ortalamalarına bakarak karar verebilirler. Bu karar esnasında normal ortalamanın bir birim üzerinde olacak şekilde düşünmekte fayda vardır. Devamında ortalama bir enerji miktarı belirleyip o doğrultuda enerji sistemi uygulamasını hayata geçirebilirler.

Örneğin 10 kW elektrik neleri çalıştırır sorusunu soran bireyler için cevaben bu miktarda bir elektrik birçok aleti çalıştırmaya yetmektedir. 12.000 KWh/yıl elektrik üretimi olduğu düşünülürse aylık 1000-1.100 TL’lik bir faturaya eş değer bir tüketimi ikame edecektir. Fakat unutulmaması gereken bu enerji miktarı çok ağır olan makinelerin çalışması için yeterli olmayacaktır. Güney bölgelerimizde 4-5 tane buzdolabı olan ve aydınlatma ihtiyacı olan ufak ölçekteki bir marketin tüketiminin önemli ölçüde karşılayabilecek bir sistem olacaktır.

Güneş Enerji Panelleri
Güneş Enerji Panelleri

10 KW Güneş Enerji Panelleri Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Güneş Panellerinin ömrü 25+ yıl olarak geçmektedir. Güneş Panellerin ömrü degradasyon denilen parametre ile ölçülür. Degradasyon güneş panellerinin ömrünü belirleyen parametredir. Genelde ilk yıl %2,5-3 arasında degradasyona (güç kaybı) tabi olur, ondan sonraki yıllarda bu güç kaybı yılda %0,5 -%0,7 arasında değişir. Dolayısıyla ilk başta 100 birim üreten bir panel 25 yılın sonunda 83 birim enerji üretir. Pek çok panel firmasının garanti süresi 12 yıl ürün garantisi; 25 yıl üretim garantisi olarak geçer.

Dolayısıyla güneş panellerinin ömrü 25+ yıldan fazla bir süredir. Bunu Almanya’nın en önemli araştırma ensititüsü olan Frauenhofer enstitütüsüde teyid etmektedir.

Gelişen teknolojiler çerçevesinde paneller gelişmiş ülkelerde; 15-20 yıl sonra değiştirilme konusu konuşulmaktadır; buna “re-power” denmekte olup; bunun sebebi ise aynı alandan daha fazla güç elde etme isteğidir. Bu değişim sırasında çıkan eski paneller; az gelişmiş ülkelere pazarlanmaktadır.

10 kW Güneş Enerjisi Fiyatları Nedir?

Bireyler evlerine ve işyerlerine bu sistemi uygulamadan önce 10 kW güneş enerjisi fiyatları sorusunu sormaktadır. Bu sorunun cevabı oldukça farklı olmasına rağmen uzun vadede karlı bir sistem olduğu gerçeğini değiştirmez. Yani bireyler güneş enerjisi odaklı hangi sistemi kurarsa kursun zar etmesi muhtemel olmamaktadır. Bu sistemi uygulayacak bireylerin uzun vadede kar sağlayacağına dikkat etmesinde fayda vardır.

Sizde hizmetlerimizden faydalanmak isterseniz iletişim adreslerinizi bırakın, sizlere de uzman ekibimizle yenilebilir enerji ile tanıştıralım.
GES ile alakalı tüm istek ve ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhabalar,
  Ben yukarıdaki açıklamalarınzı okudum. Aklımdaki bir çok soruya cevap buldum. Ancak aşağıda soracağım sorularında cevabı olursa daha güzel olu. Ayrıca bu soruların cevabını bana yazarsanız memnun olurum. Ben Didim’de oturuyorum. Bu bölgede evinin çatısında bu panellerden enerji üreten hiç kimseyi görmedim. Sanırım müstakil evler için kurulumu çok karlı değil o yüzden diye tahmin ediyorum. Ama sorularımı sorayım.
  1. Yazlık evlerin çatısına kurulması için ( Buzdolabı, tv, çamaşır, fırın, 2 ad klima, 10 ad lamba) kaç KW lık bir sistem gerekir?
  2. Bu sistemin maliyeti ne kadar tutar?
  3. Depolama yapan Akü ömürleri kaç yıl? Kaç yılda bir değiştirmek gerekir? Kaç akü kullanılır?
  4. Akü ve sistemlerin montajı konması depolanması için ne kadarlık bir alana ihtiyaç var? (Bizde yer sorunu var da)
  5. Üretilen elektrik Ülkenin elektrik sistemine bağlanmakta, yani satılmakta ve biz parasını alıyoruz, ama biz ülke şebeke ağından elektrik kullanıyoruz parasını da ödüyoruz diye biliyorum. Bu bilgi yanlış mı? Ya da nasıl olmakta?
  İyi çalışmalar
  Erdal Çolak 532 673 10 84

 2. Geri bildirim: Ali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın
Kapalı