Solar Enerji

Elektriğe %20 Zam

Elektriğe %20 Zam

EPDK tarafından belirlenen ve 1 Ekim 2023 tarihi itibariyle geçerli olacak olan yeni elektrik tarife fiyatları 30 Eylül Cumartesi günü resmi gazetede yayımlanan Kurul Kararlarında açıklandı. Herhangi bir ikili anlaşma ile özel tedarikçiden elektrik almayan tüm vatandaşların tabii olduğu ulusal tarife birim fiyatlarında Sanayi, Ticarethane, Tarımsal abonelerine %20 zam yapılırken Mesken abonelerine zam yapılmadı. Dağıtım bedeline, Temmuz ayında açıklanan tarifelerden sonra Ekim ayı zammında herhangi bir değişiklik olmadı.

1 ekim epdk faaliyet bazlı tarifeler

EV ELEKTRİĞİNE ZAM YOK

Sanayi, Ticarethane (Yeni adıyla Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer), Tarımsal ve Aydınlatma olmak üzere tüm abone gruplarında aktif enerji birim fiyatında %20 ila %30 arasında farklı oranlarda zam yapılırken; Ev elektriğinde ise herhangi bir zam yapılmadı.

Aktif Enerji Birim Fiyatında Zam

En yüksek zam oranı %31,5 ile Alçak gerilim Tek Terimli Eski adıyla Ticarethane yeni adıyla ise “Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer” olarak adlandırılan tarifesine yapıldı. Sonrasında gelen zam oranı %30,88 Alçak gerilim tek terimli tarımsal faaliyetler tarifesine yapıldı. Dolayısıyla Ticarethane Alçak gerilim tarifesi en yüksek zam oranında olan tarife durumdadır. Orta gerilimden bağlı ev elektriğinde ise Temmuzda belirlenen aktif enerji birim fiyatı 1,19 TL Ekim ayında da aynı enerji birim fiyatla devam ediyor. Mesken abonelerinin diğer abonelere kıyasla yüzü gülmekte.

eski elektrik fiyat tarifeleri ve yeni elektrik fiyat tarifeleri

Eski adıyla Ticarethane yeni adıyla ise “Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer” olarak adlandırılan orta gerilimden bağlanan tek terimli abone grubunun 2,19 TL’den %26 zam ile 2,77 TL’ye, Sanayi Orta gerilim tek terim tarifesi 2,50 TL’den %23 zam ile 3,09 TL’ye çıktı. Ticarethaneye gelen zam, Sanayi tarifesine gelen zam oranından %3 oranında daha fazla gerçekleşti.

Bugüne kadar son 10 yıllık elektrik tarife tablolarını ve daha fazlasını incelemek isterseniz ise aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yıllara Göre Elektrik Fiyatları

Yenilenebilir Enerji Sektörü ile ilgili faydalı blog içeriklerimizi Google Haberler'den takip etmek ister misiniz? Google Haberlere Abone Ol

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın