Solar Enerji

Elektrikte Kademeli Tarife Nedir?

İlk olarak evlerimizde yani Mesken abone grubunda 1 Ocak 2022 yılı itibariyle hayatımıza giren kademeli tarife; elektrik tüketiminin iki kademeye göre ayrı birim fiyatlar üzerinden fiyatlandırılması anlamına gelir.  EPDK’nın (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) 28.02.2022 Tarih ve 10820 sayılı Kurul Kararı ile 01.03.2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; eski adıyla Ticarethane, yeni adıyla da “Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü İle Diğer” abone grubunda da Kademeli Tarife uygulaması başlatıldı.

elektrikte kademeli tarife haber

Kademeli Elektrik Tarifesi Nedir?

Kademeli tarife nedir sorusu 2022 yılından beri hayatımıza girmiş önemli sorulardan biridir. Kademeli elektrik tarifesi; abone grubuna göre belirlenen ilk limitin daha uygun birim fiyattan faturalanması, belirlenen limitin üzerinde kalan tüketim içinse farklı bir birim fiyat uygulanmasıdır. Özetle asgari ihtiyaç olarak belli bir limit belirlenmiş ve tüketici cebi dostu olacak bir uygulama oluşturulurken aynı zamanda tüketicinin elektrik tasarrufuna da yönlendirilmesi amaçlanmıştır diyebiliriz. Kademeli elektrik tarifesi fiyatları aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Kademeli Elektrik Tarifesi Hangi Abone Grupları İçin Geçerlidir?

Kademeli tarife Alçak Gerilimden bağlı olan (AG) “Mesken” abone grubu ile “Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer” abone grubuna yani eski adıyla Ticarethane abone grubundaki tüketiciler için geçerlidir, yani; Tek terimli tek zamanlı mesken ve ticarethane içindir.

  • AG TEK TERİM MESKEN
  • AG TEK TERİM KAMU VE ÖZEL HİZMETLER SEKTÖRÜ İLE DİĞER (TİCARETHANE)

Kademeli Elektrik Tarifesi Limitleri Nedir?

            Kademeli elektrik tarifesinin limitleri;

  • Mesken İçin; 8 kWh / gün yani aylık 240 kWh
  • Ticarethane içinse; 30 kWh/ gün yani aylık 900 kWh şeklindedir.

Kademeli Elektrik Tarifesi Nasıl Hesaplanır?

Kademeli elektrik tarifesi hesaplama çoğu tüketici için oldukça faydalı ve önemli bir hesaplama bilgisidir. Kademeli elektrik tarifesinden faydalanan tüketicilerde hesaplama, limite kadar olan tüketime düşük elektrik birim fiyatın, limitin üstünde kalan tüketime de yüksek birim fiytaın uygulanmasıyla yapılır. Aşağıda Mesken ve Ticarethane aboneleri için ayrı ayrı olmak üzere örnek hesaplama yer almaktadır.

Kademeli Elektrik Tarifesi Nasıl Hesaplanır

Kademeli Mesken Tarifesi

Evlerimizde kullandığımız elektrik mesken abone grubuna girer ve Mesken tarifesinden faturalandırılır. Mesken elektrik birim fiyatı 2022 yılı itibariyle Alçak Gerilimden bağlı mesken tarifesinde ilk 240 kWh’lık kullanımın elektrik birim fiyatı; üzerinde kalan elektrik kullanımının fiyatından ayrılmıştır. İlk 240 kWh ‘lık ev elektriğinin elektrik birim fiyatı Temmuz 2023 elektrik birim fiyatı güncel elektrik birim fiyatı; 0,482187 TL/kWh olarak belirlenmiştir. 240 kWh’ı geçen kısım ise; 1,132271 TL/kWh üzerinden faturalandırılmaktadır. Aşağıda 4 kişilik bir evde ortalama aylık elektrik tüketiminin 300 kWh olduğu varsayımıyla örnek hesaplama yer almaktadır.

Elektrik Tüketimi Düşük Kademe = 240 kWh x 0,482187 TL/kWh

         =  115,72 TL

Elektrik Tüketimi Yüksek Kademe = (300-240) 60 kWh x 1,132271 TL/kWh

          =    67,94 TL

Aktif Enerji Elektrik Tüketim Bedeli = Düşük Kademe + Yüksek Kademe

= 183,66 TL şeklinde olacaktır.

Kademeli Ticarethane (Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü İle Diğer) Tarifesi

Ticarethane elektrik birim fiyatı 2022 yılının Mart ayı itibariyle Alçak Gerilimden bağlı Ticarethane tarifesinde ilk 900 kWh’lık kullanımın elektrik birim fiyatı; üzerinde kalan elektrik kullanımının fiyatından ayrılmıştır. İlk 900 kWh ‘lık ticarethane elektriğinin elektrik birim fiyatı Temmuz 2023 elektrik birim fiyatı güncel tarife fiyatlarıyla; 1,454124 TL/kWh olarak belirlenmiştir. 900 kWh’ı geçen kısım ise; 2,217619 TL/kWh üzerinden faturalandırılmaktadır. Aylık tüketimi 2.000 kWh olan bir ticarethane tarifesinde; burası bir otel, restoran, hastane, kafe, ofis vb. olabilir;  örnek bir hesaplama yer almaktadır.

Elektrik Tüketimi Düşük Kademe = 900 kWh x 1,454124 TL/kWh

         = 1.308,71 TL

Elektrik Tüketimi Yüksek Kademe = (2.000-900) 1.100 kWh x 2,217619 TL/kWh

          =  2.439,38 TL

Aktif Enerji Elektrik Tüketim Bedeli = Düşük Kademe + Yüksek Kademe

                                      = 1,748,09 TL şeklinde olacaktır.

Hangi Kademede Olduğumu Nasıl Anlarım?

  • Sayaç Üzerinden Endeks Okuyarak
  • Eski Faturalarınız Üzerinden Ortalama Hesabıyla

Hangi kademede olduğunuzu faturanız gelmeden anlamak ve hesaplamak istiyorsanız aşağıda anlatacağımız iki farklı yol ile kontrol sağlayabilirsiniz.

Sayaç Üzerinden Endeks Okuyarak

  • Elektrik sayacınız üzerinde tek zamanlı elektrik tarifesi üzerinden faturalanıyorsanız T0 Son Endeks ve T0 İlk Endekslerinizi not alın, üç zamanlı faturalanıyorsanız aynı şeyi T1, T2 ve T3 zamanlarının hepsi için yapın.
  • Son endeksten ilk endeksi çıkartın ve bulduğunuz farkı sayacınızın “çarpan” ı ile çarptığınızda tüketiminize ulaşabilirsiniz. (Sayacınızın çarpan’ı elektrik faturanızın üzerinde yazacaktır, eski bir faturanızdan kontrol edebilirsiniz.)
  • Bulduğunuz tüketim miktarının abone grubunuz için belirlenen limitin neresinde olduğuna göre o ikinci kademeye geçip geçmediğinizi kontrol edebilirisiniz

Eski Faturalarınız Üzerinden Ortalama Hesabıyla

Elektrik faturalarınızda, günlük ortalama tüketiminiz, bulunduğunuz yıldaki toplam tüketiminiz ve geçen yılki toplam tüketim bilgileriniz yer almaktadır. Burada yer alan bilgiler üzerinden aylık olarak tüketiminizi tahmin edebilir ve hangi kademeden ne kadarlık tüketiminiz olacağını öngörebilirsiniz.

Kademeli Elektrik Tarifesi Tasarruf İçin Neden Önemlidir?

Kademeli elektrik tarifelerinde Mesken abone grubu için yaklaşık %60, Ticarethane tarifesi içinse yaklaşık olarak %35 ‘lik bir fiyat farkı söz konusudur. Yani iki abone grubu için de belirlenen limitleri geçmeyen bir tüketici, kademeli tarifeden önceki dönemlere göre elektrik faturasında neredeyse yarı yarıya gelecek kadar bir tasarruf sağlayabilir. Aynı elektriğe fazladan para vermek istemeyen her bilinçli tüketicinin yapacağı gibi; insanlar bu limitleri geçmemek üzere bazı önlemler alır. Bu da kendilerine tasarruf sağladığı gibi ülkemiz açısından da milli servet teşkil eden elektrik kaynağı kullanımını düşürücü bir etki gösterir. Ülkemiz maalesef ki şimdilik kendi tükettiği elektriğin tamamını üretebilme kapasitesine sahip değildir. Elektrik tüketiminin azalması demek dolaylı olarak; elektrik kullanımı için yurt dışından tedarik edilen doğal gazın, petrolün vb. kaynakların da ithalatının azalması ve dışa bağımlılığın azalması demek olacaktır. Ancak bunu azaltmak için sadece tüketimi düşürücü değil yenilenebilir kaynaklardan üretimi teşvik edici de birçok hamle yapılmaktadır. Ayrıca nasıl elektrik tasarrufu yapabileceğinize ilişkin öneriler için linke tıklayabilirsiniz.

ampuller

Kademeli Elektrik Tarifesi ve 3 Zamanlı Elektrik Tarifesi Farkı Nedir?

Kademeli elektrik tarifesi; elektrik tüketiminin miktarı ile ilgili olurken; 3 zamanlı elektrik tarifesi fiyatları elektriğin tüketim miktarıyla değil hangi saatlerde tüketildiğiyle ilgilenir. Üç zamanlı tüketimde ne kadarlık bir tüketim yapıldığı farketmeksizin tüketimin Gündüz, Puant ve Gece olmak üzere üçe ayrılan hangi zaman diliminde yapıldığı önemlidir. Yani elektrik tüketim zamanları dikkate alınır. Aşağıdaki tabloda kademeli fiyatlar (tek zamanlı tarife) ve üç zamanlı tarife fiyatları yer almaktadır. Görüleceği üzere kademeli tarifedeki 1. Kademe elektrik gece tarifesinin elektrik birim fiyatına yakındır.

tek zamanlı ve 3 zamanlı tarife karşılaştırma

Kademeli Elektrik Tarifesine Nasıl Başvurulur?

Kademeli elektrik tarifesinden faydalanmak için herhangi bir başvuruya gerek yoktur. Tek zamanlı elektrik tarifesine tabii tüm mesken ve ticarethane abonelerine; faturalarında kendi abone gruplarına göre kademeli tarife limitleri ve fiyatları direkt olarak uygulanmaktadır. Ancak eğer üç zamanlı tarifeden faturalanıyorsanız; tek zamanlı elektrik tarifesine geçiş için elektrik tedarikçinize başvurmanız gerekecektir. Bazı elektrik tedarik şirketleri bu başvuruyu yazılı olarak müşteri hizmetleri merkezlerinden alırken bazıları da online hizmetler kapsamında web siteleri üzerinden yapmanıza imkan tanımaktadır.

Kademeli Elektrik Tarifesi Nedir? İçeriği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Elektrik Faturası 1 Kademe 2 Kademe Nedir?

Elektrik faturalarınızda 1. Kademe ve 2. Kademe kalemlerini görüyorsanız; alçak gerilimden bağlı mesken veya ticarethane abonesisiniz demektir. EPDK tarafından iki abone grubu için de ayrı ayrı olacak şekilde belirlenen limitlere kadarki tüketiminizi uygun birim fiyattan, üzerinde kalan tüketiminizi da normal aboneliğinizin elektrik birim fiyatından satın alıyorsunuz demektir.

Elektrikte Kademeli Tarife Nasıl?

Elektrik faturanızda kademeli tarife tüketim miktarınıza göre oldukça avantajlı olabilmektedir. Örneğin ayda 900 kilovatsaati geçmeyen bir ticarethane aboneliğiniz varsa veya evinizdeki elektrik tüketiminiz ayda 240 kilovatsaati geçmiyorsa faturanız kademeli tarife öncesine göre neredeyse yarı yarıya düşecektir.

Kademeli Elektrik Tarifesi Zorunlu Mu?

Kademeli elektrik tarifesi zorunlu mu sorusuna cevap verecek olursak; eğer Tek Zamanlı elektrik tarifesinden faturalanıyorsanız zorunlu diyebiliriz. Ancak üç zamanlı tarifeden faturalanıyorsanız zaten kademeli tarife uygulanması mümkün olmayacaktır. Tüketim miktarınıza göre hangisini seçeceğinize karar verebilir, hangisinin sizin için daha avantajlı olacağına dair hesap yapacaksanız ise linklediğimiz yazımızdaki örnek hesaplamalardan faydalanabilirsiniz.

Kademeli Elektrik Kimleri Kapsıyor?

Kademeli elektrik tarifesi Alçak Gerilimden bağlı olan Mesken abone grubunu ve Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer abone grubunu yani eski adıyla; Mesken ve Ticarethane abone gruplarını kapsamaktadır.

Kademeli Tarifeden Nasıl Çıkılır?

Eğer kademeli tarifeden çıkmak istiyorsanız, elektrik tedarikçinize başvurarak; Üç Zamanlı Tarifeye geçmek istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Zira tek zamanlı AG Mesken ve Kamu ve Özel Hizmetler Sektörü ile Diğer abone grupları direkt olarak Kademeli tarifeden faturalandırılmaktadır. Bazı elektrik tedarik şirketleri bu başvuruyu yazılı olarak müşteri hizmetleri merkezlerinden alırken bazıları da online hizmetler kapsamında web siteleri üzerinden yapmanıza imkan tanımaktadır

İlginizi Çekebilir: Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yenilenebilir Enerji Sektörü ile ilgili faydalı blog içeriklerimizi Google Haberler'den takip etmek ister misiniz? Google Haberlere Abone Ol

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın