Solar Enerji

Elektrik Dağıtım Şirketleri

TEDAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.) tarafından 2013 yılında bölgelere ayrılarak özelleştirilen Türkiye elektrik dağıtım altyapısı günümüzde tamamen özel sektör tarafından işletilmektedir. Sıkça sorulan Kaç Tane Elektrik Dağıtım Şirketi Vardır sorusunun cevabı ise 21 adet olacaktır. Aşağıda yer alan linke tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden 21 elektrik dağıtım şirketini ve sorumlu olduğu illeri görüntüleyebilirsiniz.

TEDAŞ Dağıtım

Elektrik Dağıtım Nedir?

Elektriğin üretiminin yapıldıktan sonra son kullanıcıya ulaştırılmasına elektrik dağıtımı denir. Elektrik enerjisi dağıtım sistemi şebekesi aracılığıyla, iletim sisteminden tüketiciye ulaştırılmaktadır. Bu elektrik dağıtım sistemi şebekesinde; trafo merkezleri, orta gerilim hatları, dağıtım transformatörleri, dağıtım merkezleri, alçak gerilim dağıtım hatları ve bazen de ölçü devreleri bulunmaktadır.

Dağıtım faaliyetlerine yönelik tüm hak ve yükümlülükler Elektrik Piyasası Kanunu içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda bu kanun ile alakalı yürütme işlemlerini EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) üstlenmektedir.

Elektrik dağıtım

Elektrik Dağıtım Şirketi Ne İş Yapar?

Elektrik Şirketlerinin PERAKENDE ŞİRKET ve DAĞITIM ŞİRKETİ olarak ikiye ayrılmasından itibaren tüketicilerin en çok sorduğu sorulardan biri de Dağıtım Şirketlerinin ne iş yaptığıdır. Dağıtım şirketlerinin görevleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir.

 1. Elektrik kesme ve bağlama işlemleri
 2. Sayaç okuma ve sayaç değişim işlemleri
 3. Yeni inşa edilen bina ve tesislere elektrik bağlantısı
 4. Elektrikte kesinti ve arızalarına müdahale
 5. Sokak aydınlatmalarının bakım ve onarım işlemleri
 6. Kaçak ve usulsüz elektrik kullanımının tespiti işlemleri
 7. Dağıtım hatlarında oluşan arızalara müdahale işlemleri
 8. Şebekenin çalışır durumda olması için gerekli her türlü altyapı işlemleri

Elektrik Dağıtım ve Satış Şirketinin Farkı Nedir?

Biz tüketiciler herhangi bir problem yaşadığımızda elektrik dağıtım şirketlerine mi yoksa tedarik şirketlerine mi ulaşmamız gerektiği konusunda arada kalırız. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için elektrik dağıtım ve tedarik şirketleri arasındaki farkları öğrenmemiz gerekmektedir.

Elektrik Dağıtım şirketlerinin Tedarik şirketlerine nazaran en belirgin özelliği tedarik şirketlerinin dağıtım şirketlerinin alt dalı olmasıdır. Dağıtım şirketleri elektriğin iletimi ve dağıtımı ile ilgilenirken tedarik şirketleri bu elektriğin satışını gerçekleştirerek abonelik işlemleriyle ilgilenmektedir.

Dağıtım şirketleri, aşağıdaki tabloda belirtildiği üzere iletim – dağıtım, bakım- onarım, arızalar, sayaç okuma, sayaç değişikliği, elektrikte kesme – açma vb. teknik işlemlerle ilgilenir, tedarik şirketiyse işlemlerin daha çok abonelik açma – kapama, faturalandırma, fatura itiraz, borç sorgulama işlemleriyle ilgilenmektedir.

görevli tedarik - dağıtım şirketleri

Arıza bildirimi yaparken aradığımız 186 numarası bizi bulunduğunuz bölgenin dağıtım şirketlerine yönlendirir. Bu numaradan aydınlatma ve diğer arıza bildirimlerini, elektrikte kesintileri veya kaçak elektrik kullanımı gibi ihbarları yapabilirsiniz fakat fatura ile alakalı itiraz etme veya bu konu hakkında herhangi bir bilgi almanız mümkün değildir.

Elektrik Dağıtım Şirketleri Kimlerdir?

Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik enerjisinin iletim ve dağıtımı üzerine sorumlu olan kurumlardır. Elektrik enerjisinin, bütün tüketim noktalarına ulaşmasına vesile olan kabloların bakımı, onarımı ve işletilmesi elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılmaktadır.

Türkiye bölgesel elektrik dağıtım şirketleri

Elektrik dağıtım şirketleri;

 • Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş.
 • Adıyaman Kahramanmaraş Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş.
 • Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.

BEDAŞ (Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.)

BEDAŞ (Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.), İstanbul Avrupa yakası için elektrik enerjisinin iletimini dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. BEDAŞ (Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.), İstanbul Avrupa Yakasında her yıl 26,9 milyar kWh elektrik dağıtım gerçekleştirmekte ve elektrik tüketiminde 5 milyonu aşkın aboneye ulaşmıştır. İstanbul elektrik kesintisi veya İstanbul elektrik arıza durumlarında avrupa yakası için 186’yı arayarak bilgi alabilirsiniz veya aşağıda görmüş olduğunuz BEDAŞ ekranına https://www.bedas.com.tr/ linkinden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu ekran üzerinden planlı yatırım ve bakım çalışmalarını, Lisanssız üretim başvurularını online işlemler sekmesinden, elektrik arıza bildirimi, kaçak elektrik ihbarı, aydınlatma şikayeti, Açma – Kesme ve Sayaç işlemlerini ve benzeri birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.  Tedaş Dağıtım linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin BEDAŞ (Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu link üzerinde bedaş iletişim kanalları da yer almaktadır.

boğaziçi elektrik

AYEDAŞ (Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.)     

AYEDAŞ (Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.) İstanbul Anadolu yakası için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasından sorumlu elektrik dağıtım şirketidir. AYEDAŞ (Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.) İstanbul Anadolu yakasında 2021 yılı toplamında 7.866 adet trafosuyla 11.85 TWh elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve elektrik tüketiminde 2,9 milyon aboneye ulaşmıştır. https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin AYEDAŞ (Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. İstanbul elektrik kesintisi veya İstanbul elektrik arıza durumlarında Anadolu yakası için aşağıda görmüş olduğunuz Enerjisa AYEDAŞ (Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.) ekranına https://www.ayedas.com.tr/ linkinden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu ekran üzerinden planlı veya plansız elektrik kesintisi sorgulama, Lisanssız üretim başvuru sonuçlarını görüntüleme, elektrik arıza bildirme ve benzeri birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. https://online.enerjisa.com.tr/login linkine tıklayarak online işlemler kısmından Enerjisa fatura ödeme,  Enerjisa fatura sorgulama, Enerjisa abonelik işlemleri veya Enerjisa borç sorgulama işlemlerini veya AYEDAŞ kesinti sorgulamalarını gerçekleştirebilirsiniz. AYEDAŞ iletişim bilgileri de AYEDAŞ arıza bilgileri de burada yer almaktadır.

AYEDAŞ

SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.)

SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.) Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan elektrik dağıtım şirketidir. SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.) Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu illerinde elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve elektrik tüketiminde 2 milyon aşkın aboneye ulaşmıştır. https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.) ekranına https://www.sedas.com/Tr/ linkinden ulaşabilir, yapmak istediğiniz çoğu işlemi online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

SEDAŞ

Uludağ EDAŞ, diğer adıyla UEDAŞ (Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.)

Uludağ EDAŞ, diğer adıyla UEDAŞ(Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.) Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan elektrik dağıtım şirketidir. SEDAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.) Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova illerinde elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve elektrik tüketiminde 3,2 milyon aboneye ulaşmıştır. https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin Uludağ EDAŞ, diğer adıyla UEDAŞ(Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz Uludağ EDAŞ, diğer adıyla UEDAŞ(Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.) ekranına https://www.uedas.com.tr/ linkinden ulaşabilir ve yapmak istediğiniz çoğu işlemi online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

UEADAŞ

TREDAŞ (Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.)

TREDAŞ, diğer adıyla TREDAŞ (Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.) Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaştırılmasından sorumlu olan elektrik dağıtım şirketidir. https://www.tedas.gov.tr linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin TREDAŞ(Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz TREDAŞ(Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.) ekranına https://tredas.com.tr/ linkinden ulaşabilirsiniz, yapmak istediğiniz çoğu işlemi online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

TREDAŞ DAĞITIM

Başkent EDAŞ (Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.)

Başkent EDAŞ (Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.) Ankara, Kırıkkale, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı, Kastamonu için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin Başkent EDAŞ (Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Ankara Elektrik kesintisi veya Ankara elektrik arızası durumunda Başkent EDAŞ üzerinden kesinti veya arıza bildirimi yapılır.Aşağıda görmüş olduğunuz Enerjisa Başkent EDAŞ ekranına https://www.baskentedas.com.tr/# linkinden ulaşabilirsiniz.  https://online.enerjisa.com.tr/login linkine tıklayarak online işlemler kısmından Enerjisa fatura ödeme, Enerjisa fatura sorgulama, Enerjisa abonelik işlemleri veya Enerjisa borç sorgulama işlemlerini veya baskent elektrik arıza sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Başkent EDAŞ

Toroslar EDAŞ (Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.)

Toroslar EDAŞ (Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş) Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye illeri için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. Toroslar EDAŞ (Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş) Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye illerinde 2021 yılı toplamında 46.492 trafo ile yaklaşık 16.62 TWh elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve elektrik tüketiminde 8,5 milyon aboneye ulaşmıştır.  https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin Toroslar EDAŞ (Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Adana elektrik kesintisi veya arıza bildirimi işlemleri için 186 aranmalı veya aşağıda görmüş olduğunuz Enerjisa Toroslar EDAŞ (Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş) ekranına  https://www.toroslaredas.com.tr/#  linkinden giriş yapılarak arıza bildirimi yapılmalıdır. https://online.enerjisa.com.tr/login linkine tıklayarak online işlemler kısmından Enerjisa fatura ödeme, Enerjisa fatura sorgulama, Enerjisa abonelik işlemleri veya Enerjisa borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Toroslar EDAŞ

Aydem EDAŞ bir diğer adıyla ADM EDAŞ (ADM Elektrik Dağıtım A.Ş.)

Aydem EDAŞ bir diğer adıyla ADM EDAŞ(ADM Elektrik Dağıtım A.Ş.) Aydın, Denizli ve Muğla illeri için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. Aydem EDAŞ bir diğer adıyla ADM EDAŞ(ADM Elektrik Dağıtım A.Ş.) Aydın, Denizli ve Muğla illerinde 2022 yılı toplamında 25.009 GWh elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve elektrik tüketiminde 5 milyonu aşkın aboneye ulaşmıştır.    https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin Aydem EDAŞ bir diğer adıyla ADM EDAŞ(ADM Elektrik Dağıtım A.Ş.) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz Aydem EDAŞ bir diğer adıyla ADM EDAŞ(ADM Elektrik Dağıtım A.Ş.) ekranına  https://www.admelektrik.com.tr/ linkinden ulaşabilirsiniz. https://online.enerjisa.com.tr/login linkine tıklayarak online işlemler kısmından Enerjisa fatura ödeme, Enerjisa fatura sorgulama, Enerjisa abonelik işlemleri veya Enerjisa borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

adm

OEDAŞ (Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.)

OEDAŞ(Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.) Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak ve Afyon illeri için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. OEDAŞ(Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.) Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak ve Afyon illerinde 2021 yılı toplamında 7 bin 441 TWh elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve elektrik tüketiminde 1,93 milyon aboneye ulaşmıştır.  https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin OEDAŞ(Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz OEDAŞ(Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.) Bilecik ekranına https://www.osmangaziedas.com.tr/ linkinden ulaşabilir, aynı zamanda bu ekran üzerinden Planlı elektrik kesintileri, Lisanssız elektrik üretim başvuru sonuçları, sayaç endeks bildirimleri vb. birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

oedaş

Meram EDAŞ diğer adıyla MEDAŞ (Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.)

Meram EDAŞ diğer adıyla MEDAŞ(Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.) Konya, Karaman, Aksaray, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. Meram EDAŞ diğer adıyla MEDAŞ Elektrik (Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.) Konya, Karaman, Aksaray, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illerinde dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve elektrik tüketiminde 3,7 milyon aboneye ulaşmıştır.  https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin Meram EDAŞ diğer adıyla MEDAŞ Elektrik (Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.)  olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz Meram EDAŞ diğer adıyla MEDAŞ(Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.) ekranına https://www.meramedas.com.tr/tr linkinden ulaşabilir, Planlı elektrik kesintileri, Lisanssız elektrik üretim başvuru sonuçları, sayaç endeks bildirimleri, OSOS sayaç bilgileri sorgulama vb. birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

medaş

Dicle EDAŞ, diğer adıyla DEDAŞ (Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.)

Dicle EDAŞ, diğer adıyla DEDAŞ(Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.) Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illeri için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin Dicle EDAŞ, diğer adıyla DEDAŞ(Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.)  olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz Dicle EDAŞ, diğer adıyla DEDAŞ(Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. ekranına https://www.dedas.com.tr/  linkinden ulaşabilir, aynı zamanda planlı elektrik kesintileri, Lisanssız elektrik üretim başvuru sonuçları, sayaç endeks bildirimleri, OSOS sayaç bilgileri sorgulama vb. birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Dedaş fatura sorgulama da bu web sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Dicle Elektrik

GDZ Elektrik (Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.)

GDZ Elektrik (GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş.) İzmir ve Manisa illeri için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. Dicle EDAŞ, diğer adıyla GDZ Elektrik (GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş.) İzmir ve Manisa illerinde 2021 yılı toplamında 17,0 TWh elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve elektrik tüketiminde 3,6 milyon aboneye ulaşmıştır.

https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin GDZ Elektrik (GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş.) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz GDZ Elektrik (GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş.) ekranına https://www.gdzelektrik.com.tr/ linkinden ulaşabilir, aynı zamanda planlı elektrik kesintileri, Lisanssız elektrik üretim başvuru sonuçları, sayaç endeks bildirimleri, OSOS sayaç bilgileri sorgulama vb. birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

gdz

YEDAŞ (Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.)

 YEDAŞ(Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.) Samsun, Amasya, Çorum, Ordu ve Sinop illeri için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. YEDAŞ(Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.) Samsun, Amasya, Çorum, Ordu ve Sinop illerinde 2021 yılı toplamında 5,6 milyar kWh elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve elektrik tüketiminde 3 milyonu aşkın aboneye ulaşmıştır.  https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin YEDAŞ(Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz YEDAŞ(Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.) ekranına https://www.yedas.com/ linkinden ulaşabilir, aynı zamanda planlı elektrik kesintileri, Lisanssız elektrik üretim başvuru sonuçları, sayaç endeks bildirimleri, OSOS sayaç bilgileri sorgulama vb. birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

yedaş dağıtım

Akdeniz EDAŞ (Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.)

Akdeniz EDAŞ (Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.) Burdur, Isparta ve Antalya illeri için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. Akdeniz EDAŞ (Akdeniz Elektrik Dağıtım A.ş.) Burdur, Isparta ve Antalya illerinde elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve elektrik tüketiminde 2,3 milyon aboneye ulaşmıştır. https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin Akdeniz EDAŞ (Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.)  olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz AEDAŞ (Akdeniz Elektrik Dağıtım A.ş.) ekranına https://www.akdenizedas.com.tr/ linkinden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu ekran üzerinden planlı yatırım ve bakım çalışmalarını, Lisanssız üretim başvurularını online işlemler sekmesinden, elektrik arıza bildirimi, kaçak elektrik ihbarı, aydınlatma şikayeti, Açma – Kesme ve Sayaç işlemlerini ve benzeri birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Akdeniz elektrik dağıtım

ARAS EDAŞ (Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.)

ARAS EDAŞ( Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.) Ağrı, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Iğdır ve Kars illeri için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. ARAS EDAŞ( Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.) Ağrı, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Iğdır ve Kars illerinde elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve elektrik tüketiminde 2 milyonu aşkın aboneye ulaşmıştır. https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin ARAS EDAŞ( Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz ARAS EDAŞ( Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.) ekranına https://www.arasedas.com/ linkinden ulaşabilir, aynı zamanda planlı elektrik kesintileri, Lisanssız elektrik üretim başvuru sonuçları, sayaç endeks bildirimleri, OSOS sayaç bilgileri sorgulama vb. birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

aras

VEDAŞ (Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş.)

VEDAŞ (Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş.) Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illeri için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. VEDAŞ (Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş.) Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illerinde elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve elektrik tüketiminde 750.000 aboneye ulaşmıştır. https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak da TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin VEDAŞ (Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş.) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz VEDAŞ (Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş.) ekranına https://www.vedas.com.tr/ linkinden ulaşabilir, aynı zamanda planlı elektrik kesintileri, Lisanssız elektrik üretim başvuru sonuçları, sayaç endeks bildirimleri, OSOS sayaç bilgileri sorgulama vb. birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

vedaş

ÇORUH EDAŞ (Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.)

ÇORUH EDAŞ (Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.) Artvin, Giresun, Gümüşhane, Trabzon ve Rize illeri için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. ÇORUH EDAŞ (Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.) Artvin, Giresun, Gümüşhane, Trabzon ve Rize illerinde elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve elektrik tüketiminde 1,5 milyon aboneye ulaşmıştır. https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin ÇORUH EDAŞ (Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz AKSA ÇORUH EDAŞ (Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.) ekranına https://www.coruhedas.com.tr/ linkinden ulaşabilir, aynı zamanda planlı elektrik kesintileri, Lisanssız elektrik üretim başvuru sonuçları, sayaç endeks bildirimleri, OSOS sayaç bilgileri sorgulama vb. birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

çoruh elektrik dağıtım

Fırat EDAŞ (Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.)

Fırat EDAŞ(Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.) Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illeri için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. Fırat EDAŞ(Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.) Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli illerinde elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve elektrik tüketiminde 1,8 milyon aboneye ulaşmıştır. https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin Fırat EDAŞ(Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.)olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz Fırat EDAŞ(Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.) ekranına https://www.firatedas.com.tr/ linkinden ulaşabilir, aynı zamanda planlı elektrik kesintileri, Lisanssız elektrik üretim başvuru sonuçları, sayaç endeks bildirimleri, OSOS sayaç bilgileri sorgulama vb. birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

fırat enerji

AKEDAŞ (Adıyaman Kahramanmaraş Elektrik Dağıtım A.Ş)

AKEDAŞ (Adıyaman Kahramanmaraş Elektrik Dağıtım A.Ş) Adıyaman ve Kahramanmaraş illeri için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir.  https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin AKEDAŞ (Adıyaman Kahramanmaraş Elektrik Dağıtım A.Ş) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz AKEDAŞ (Adıyaman Kahramanmaraş Elektrik Dağıtım A.Ş.) ekranına https://www.akedasdagitim.com.tr/ linkinden ulaşabilir, aynı zamanda planlı elektrik kesintileri, Lisanssız elektrik üretim başvuru sonuçları, sayaç endeks bildirimleri, OSOS sayaç bilgileri sorgulama vb. birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

AKEDAŞ

Çamlıbel EDAŞ (Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.)

Çamlıbel EDAŞ(Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.) Sivas, Tokat, Yozgat illeri için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. Çamlıbel EDAŞ(Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.) Sivas, Tokat, Yozgat illerinde 2,8 milyar kWh elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve elektrik tüketiminde 1 milyonu aşkın aboneye ulaşmıştır. https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin Çamlıbel EDAŞ(Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz Çamlıbel EDAŞ(Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.) ekranına https://www.cedas.com.tr/ linkinden ulaşabilir Aynı zamanda bu ekran üzerinden planlı yatırım ve bakım çalışmalarını, Lisanssız üretim başvurularını online işlemler sekmesinden, elektrik arıza bildirimi, kaçak elektrik ihbarı, aydınlatma şikayeti, Açma – Kesme ve Sayaç işlemlerini ve benzeri birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Çamlıbel dağıtım

KCETAŞ (Kayseri ve Civarı Elektrik Türk Anonim Şirketi)

KCETAŞ(Kayseri ve Civarı Elektrik Türk Anonim Şirketi) Kayseri ili için elektrik enerjisinin iletimini, dağıtımını ve tüketim noktalarına ulaşmasını sağlayan görevli elektrik dağıtım şirketidir. KCETAŞ(Kayseri ve Civarı Elektrik Türk Anonim Şirketi) Kayseri ili elektrik dağıtım hizmeti gerçekleştirmiş ve 2021 yılı toplamında elektrik tüketiminde 788.088 aboneye ulaşmıştır. https://www.tedas.gov.tr/#!dagitim_srkt linkine tıklayarak TEDAŞ sitesi üzerinden de bağlı olduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin KCETAŞ(Kayseri ve Civarı Elektrik Türk Anonim Şirketi) olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz KCETAŞ(Kayseri ve Civarı Elektrik Türk Anonim Şirketi) ekranına https://www.kcetas.com.tr/ linkinden ulaşabilir, aynı zamanda planlı elektrik kesintileri, kaçak ihbarı, lisanssız elektrik üretim başvuru sonuçları, sayaç endeks bildirimleri, OSOS sayaç bilgileri sorgulama vb. birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Elektrik Dağıtım Şirketleri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Türkiyede kaç tane elektrik dağıtım şirketi var?

Türkiye’de 21 farklı elektrik dağıtım şirketi bulunmaktadır. Bu 21 elektrik dağıtım şirketi ülkemizin 21 farklı bölygeye paylaştırılmış il veya illerinden sorumludur.

Elektrik dağıtım şirketi devletin mi?

Elektrik dağıtımı önceden devletin TEDAŞ’ı tarafından yapılırken dağıtım şirketleri 2013 yılından itibaren özelleştirilmiştir. Bu tarih itibariyle devletin olan TEDAŞ’ın dağıtım sektöründeki hizmet görevi son bulmuştur.

TEDAŞ devlete ait mi?

TEDAŞ tamamen devlete ait bir teşekkül olup, 22.000.000.000 TL’lik sermayesinin tamamı devletindir.

TEDAŞ hangi kanuna tabi?

TEDAŞ; 6446 sayılı kanuna, 233 sayılı ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) ve bu ana statü hükümleri saklı kalmak koşuluyla özle hukuk hükümlerine tabi olmaktadır.

Elektrik birim fiyatını kim belirliyor?

Elektrik birim fiyatları EPDK tarafından belirlenip Ulusal Elektrik Tarife Tabloları üzerinden yayımlanır. Bu tablolardaki birim fiyatlar; tedarikçisini seçmemiş yani özel tedarikçiden elektrik almayan ve yıllık tüketimi 1.000.000 kWh’ı geçmeyen ve Mesken ve Tarımsal Sulama abone grubunda olmayan tüketicileri kapsamaktadır. Yani yıllık tüketiminiz 1.000.000 kWh üzerindeyse ve Sanayi, Ticarethane(Kamu ve Özel Hizmet Sektörü ile Diğer), Aydınlatma abone gruplarından birindeyseniz bu tarife tablosundaki fiyatlar sizin için geçerli değildir. Yıllık tüketimi 1.000.000 kWh ‘ın üzerinde olan Sanayi, Ticarethane, Aydınlatma abone gruplarındaki tüketiciler ile yıllık tüketimi 10.000.000 kWh’ın üzerinde olan Mesken ve Tarımsal sulama abonelikleri Son Kaynak Tedarik Tarifesi adı verilen tarifeye tabi olmaktadır.

TEDAŞ kaç günde elektriği keser?

Elektriği TEDAŞ değil; bölgenizden sorumlu elektrik dağıtım şirketi kesebilmektedir. Elektriğin kesilmesi ödenmemiş fatura adedine bağlı değildir. Eğer elektrik faturası son ödeme tarihinde ödenmezse, görevli tedarik şirketinin “ikinci bildirim” adı verilen ve tüketiciye en az 5 iş günü daha süre tanıyan yazılı bir bildirim yapma zorunluluğu vardır. Bu ikinci bildirimde ödeme yükümlülüğünün de bildirimde belirtilen sürede (5 iş günü) yerine getirilmemesi halinde elektrik enerjisinin kesileceği de belirtilir. Mevzuat gereği bu bildirim yapılmadan elektrik kesintisi yapılamaz.

Türkiye'de en ucuz elektrik hangi şehirde?

Türkiye’deki elektriğin ucuzluğu ve pahalılığı şehirden şehre değişim göstermez. Elektriğin ucuzluğu ve pahalılığı tüketicinin tüketim miktarına, tüketim saatlerine ve hangi abone grubu ile hangi tarifede yer aldığına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Elektrik dağıtım şirketleri elektriği kimden alıyor?

Elektrik dağıtım şirketleri elektriğin finansal olarak alınıp satılması işlemini yürütmezler. Elektriği Tedarik Şirketleri alıp satar. Dağıtım Şirketi ise elektriğin iletim seviyesinden dağıtım hatlarına gelmesi ve tüketiciye ulaştırılmasından sorumludur. Üretim santrallerinden iletim yoluyla alıp dağıtım seviyelerine taşır.

Yenilenebilir Enerji Sektörü ile ilgili faydalı blog içeriklerimizi Google Haberler'den takip etmek ister misiniz? Google Haberlere Abone Ol

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın