MakalelerSolar Enerji

Yıllara Göre Elektrik Piyasa Fiyatları İncelemesi

Gün öncesi elektrik piyasalarında arz ve talebin eşleşmesi ile oluşan referans fiyata PİYASA TAKAS FİYATI denmektedir. Kısaca PTF olarak bilinen ve TL/MWh olarak kullanılan bu fiyat saatlik olarak oluşmakta ve Piyasa İşletmecisi EPİAŞ tarafından yayımlanmaktadır. PTF’nin 2011 yılından bu yana aylık gelişimi TL ve USD şeklinde linkteki tablolarda yer almaktadır.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması olarak bilinen YEKDEM ise; rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle, kanal, nehir vb. alanı on beş kilometrekarenin altında olan hidroelektrik üretim tesislerine uygulanan Yenilenebilir Enerjiye teşvik ve destekleme mekanizmasıdır. “YEKDEM” ile teşvik edilen santrallerin teşvik mekanizmaları ve oluşan toplam maliyetin tedarikçilerin tüketimlerine olan oransal maliyeti kastedilir ve PTF gibi saatlik değişen bir fiyat olmamakla birlikte aylık olarak oluşan bir fiyattır. Yine EPİAŞ tarafından Uzlaştırmadan sonra belirlenip yayımlanmaktadır. 2012 yılından bu yana aylık YEKDEM fiyatlarını, TL ve USD cinsinden linkteki tablolarda görebilirsiniz.

Aynı zamanda PTF ve YEKDEM fiyatının toplam değişimi de aynı şekilde TL ve USD olarak tablolarda yer almaktadır. İçinde bulunduğumuz yılın Şubat ayında Ocak ayına kıyasla PTF’de ki düşüş, YEKDEM’deki artış ile yaklaşık değerde olmuş ve Ocak fiyatları toplamı 405,23 TL/MWh iken, Şubat fiyatları toplamı da 405,18 TL/MWh şeklinde olmuştur. Mart döneminde ise YEKDEM fiyatı yaklaşık %12 artışla 132,85 TL/MWh olarak açıklanmış, PTF’de ise bu artış yaklaşık %9 şeklinde olmuştur.

İlgili tablolar ve detayları buradan görüntüleyebilirsiniz.

EPDK’nın yukarıda belirtildiği gibi 4 çeyrek dönem şeklinde yayımladığı; Sanayi, Ticarethane, Mesken ve Tarımsal Sulama tarife gruplarına göre Aktif Enerji Birim Bedeli ile PTF, YEKDEM ve PTF+YEKDEM fiyatlarının karşılaştırılması ise linkteki Grafiklerde TL ve USD olarak ayrı ayrı sunulmuştur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın