Solar Enerji

Elektrik Arıza Nedir?

Bir güç sistemi veya elektrikli ekipman ve aparatta meydana gelen anormal durumlara elektrik arızası denir. Bir başka deyişle, elektrik devresindeki akımın normal akışının amaçlanan yoldan sapmasına neden olan kusur olarak tanımlanabilmektedir.

elektrik arızası

Aynı zamanda elektrik arızası, jeneratörler, trafolar, hatlar ve diğer küçük ekipmanlar gibi sistem ekipmanlarının da arızalanması nedeniyle sistemdeki bir akımın anormalliği olarak da tanımlanabilir, bu durum beraberinde elektrik kesintisini meydana getirir. Bir devreden geçen akımın kısmen veya tamamen kesilmesi durumunda meydana gelir. Arızalar, ekipman arızası, çevresel koşullar ve insan hatası dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Elektrik arızalarının bazı yaygın nedenleri arasında hatalı kablolama, hasarlı yalıtım, aşırı yüklenmiş devreler, yıldırım çarpmaları, güç dalgalanmaları ve voltaj dalgalanmaları yer alır.

Elektrik Arıza Çeşitleri Nelerdir?

A ) Elektrik Güç Sistemlerindeki Arıza Türleri

Elektrik güç sistemlerinde oluşan arızalar açık devre arızaları ve kısa devre arızaları olmak üzere kendi içinde de iki farklı gruba ayrılmaktadır.

Açık Devre Arızaları

Açık devre arızaları, temel açıdan, güç sisteminde kullanılan bir ya da daha fazla iletkende arıza oluşması sebebiyle meydana gelir. Bu arızalar genel olarak havai hatlar, kablolardaki ek yerlerinin arızalanması, bir devre kesicinin fazındaki arıza, bir faz veya daha fazla fazda iletken veya sigortanın erimesi gibi yaygın sorunlardan kaynaklanır. Bu arızalar, 3 fazlı açık arıza dışında dengesiz tipler aksi takdirde simetrik olmayan tipler olan seri arızalar olarak da bilinir.

Örneğin, bir iletim hattı, açık bir arıza devresi meydana gelmeden evvel dengeli bir yükle çalışmaktadır. İletim hattında, fazlardan herhangi biri çözülürse, bir alternatörün gerçek yükü azaltılabilir ve alternatörün hızlanmasını arttırır, böylece senkron hızdan biraz daha yüksek bir hızda çalışır. Diğer iletim kablolarında bu çalışma sonucunda oluşan aşırı hız, aşırı gerilimlere sebebiyet verebilir. Bu nedenle, 1 fazlı ve 2 fazlı açık koşullar, güç sisteminde aparata büyük zarar veren akımlar ve gerilimler üretebilir.

Bu arızalar, devrenin hatalı çalışmasından kaynaklanabileceği gibi, 1 veya daha fazla fazda iletkenin kopması nedeniyle de meydana gelebilir.  Bu hatalar insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de tehlike oluşturabilir. Özellikle şebekenin bir bölümünde gerilim normal değerlerin üzerine çıktığında izolasyon arızalarına neden olur ve kısa devre arızaları gelişir. Fakat bu tip devre arızaları kısa devre tipi arızalara nazaran daha uzun süre kabul edilebilir, şundan dolayı yüksek hasarı en aza indirmek için bu arızaların sökülmesi gerekmektedir.

Kısa Devre Arızaları

Kısa devre arızaları, temel açıdan faz iletkenleri ve toprak arasında meydana gelen yalıtımdaki arıza sebebiyle oluşur. Yalıtım arızası, devre içerisindeki kısa devre koşullarını etkinleştiren bir kısa devre yolu oluşumuna sebep olabilmektedir. Kısa devrenin tanımı, tesadüfen veya kasıtlı olarak tamamlanmış farklı potansiyele sahip iki nokta arasında son derece düşük empedansa sahip anormal bir bağlantıdır. Bu arızalar, iletim hatları ya da ekipmanı süresince anormal yüksek akım akışına sebebiyet veren en yaygın türlerdir.

kısa devre zararları

Kısa devre arızalarının kısa süreli de olsa devam etmesine izin verilirse bu aparatın geniş çapta zarar görmesine neden olur. Kısa devre arızaları aynı zamanda şönt arızaları olarak da bilinir çünkü bu arızalar esas olarak faz iletkenleri arasındaki yalıtkanlıktaki başarısızlıktan, aksi halde faz iletkenleri ve topraklama arasındaki izolasyondan kaynaklanır.

Erişilebilen farklı kısa devre arıza durumlarında esas olarak 3 fazdan toprağa, 3 fazdan toprağa, 1 fazdan toprağa, fazdan faza, 2 fazdan toprağa, fazdan faza ve tek fazdan toprağa şeklinde meydana gelir. Hem topraktan uzak 3 fazlı arıza hem de toprağa doğru 3 fazlı arıza simetrik veya dengeli olabilirken, diğer arızalar simetrik olmayan arızalardır.

Kısa Devre Arızalarının Nedenleri ve Etkileri

Kısa devre arızaları aşağıdaki sebeplerden dolayı meydana gelebilir.

  • İç etkiler; iletim hatlarının bozulması, ekipmanların hasar görmesi, izolasyonun eskimesi, jeneratör içerisindeki izolasyonun aşınması, elektrikli cihazların, trafoların yanlış montajı ve yetersiz tasarımıdır.
  • Dış etkiler; bir aparatın dışındaki etkilerden, aydınlatma dalgalanmalarından kaynaklanan yalıtım arızasından ve halk tarafından mekanik hasardan kaynaklanabilir.

Kısa devre arızalarının etkileri aşağıdakileri içerir.

  • Ark arızaları, devre kesicilerin yanı sıra transformatörler gibi aparatlarda yangına ve patlamaya neden olabilir.
  • Kısa devre hatası devam ederse, güç akışı ciddi şekilde kısıtlanabilir, aksi takdirde tamamen bloke edilebilir.
  • Sistem çalışma gerilimleri, kabul değerlerinin üstüne veya altına düşerek güç sistemi üzerinden verilen hizmeti olumsuz etkileyebilir.
  • Anormal akımlar nedeniyle, aparat ısınır, böylece izolasyonlarının ömrü kısalır.

evde elektrik arızaları

B-Evlerde Elektrik Arızaları

Duy arızaları

Avize ve aplik gibi aydınlatma araçlarının akımla birleştiği kısımda meydana gelen arızalardır. Duyun zarar görmesi durumunda yeni bir duy alınarak arıza giderilebilmektedir.

Buat arızaları

Zamanlar elektrik hat çıkışında kablolar gevşeyebilir. Oluşan bu gevşeme büyük boyutlara gelirse elektrik hatlarında kıvılcım ve yangınlara sebebiyet verebilir. Bu arızanın anlaşılabilmesi ortaya çıkan tiz ses sayesinde meydana gelir.

Sigorta atması

En sıkça karşılaşılabilen problemlerin başında priz ve ampul hatlarındaki fazla elektrik yüklenmesi sonucunda oluşan sigorta atması gelmektedir. Sigorta atması durumunda çözüm olarak sigorta eski haline getirilir ve hatta elektrik tekrardan verilir. Sigortanın sık sık attığı durumlarda uzmanlardan yardım alınması gerekmektedir.

Voltaj problemleri

Voltajın sürekli yükselip düşmesi elektrikli ev aletleri sebebiyle büyük tehlike oluşturur. Farklı voltaja maruz kalması sonucunda kalıcı hasarlar oluşabilir. Elektrikte oluşan dalgalanmalar, evde bulunan kabloların zayıf olmasından ya da havanın yağışlı olması durumunda yıldırım düşmesinden, elektrik hatlarında bulunan hasarlardan, evde bulunan hatalı cihaz ve kötü elektrik kablolarından kaynaklanabilir.

priz arızaları

Priz Arızaları

Evlerimizde kullandığımız prizlerden maksimum 16 ampere kadar akım çekebilmekteyiz. Bu durumda 3500wattan daha yüksek alıcıları kullanmamaya özen göstermeliyiz. Sıkça kullandığımız prizler zaman geçtikçe deforme olabilirler. Bunu anlayabilmek için eğer prize taktığımız fişlerde sallanma ve cızırtı yapıyorsa o priz kesinlikle kullanılmamalıdır. Prizlerin ve kabloların hasarlı olması elektrik faturasının da fazla gelmesine neden olur.

Kıvılcım, yanık kokusu

Herhangi bir priz ya da anahtardan kaynaklanan bir yanma kokusu fark edilirse sigorta indirilmelidir.. Hatalı bir cihaz bağlantısı kablolama veya aşırı yükleme sorunu olabilir. Bu durum elektriksel yangının başladığını belirtir.

Aşırı yükleme

Evlerimizde kullanmış olduğumuz avize ve armatür daha yüksek watt ile kullanılan ampul ya da başka bir donanımı bulunmayabilir. Ampulde oluşmuş olan yüksek sıcaklık ampulün soketini aynı zamanda armatürün yalıtımını eritebilir. Bu durumda kıvılcım çıkabilir ve elektrik yangınına neden olabilir.

Bazı durumlarda apartman içerisinde elektrik varken evinizde elektrik olmayabilir. Bu durumun nedeni evinize gelen 3 faz içerisinden 1 ya da 2 fazın gitmesidir. Eğer apartmanda bazı evlerde elektrik yoksa bazılarında varsa muhtemel olarak elektriği bulunmayan evler giden fazdan beslenmektedirler. Bu durum için şehrinizdeki elektrik arıza birimlerinden elektrik kesintisi olduğunu belirterek yardım alabilirsiniz bu durum bazen şebekeden kaynaklı olabilmektedir.

Anahtardan ve prizden ses gelmesi: Prize fiş takıldığında çatlama ve cızırtılı ses duyuluyorsa bir elektrikçi çağrılmalıdır. Anahtarlar ve prizler sessiz çalışmalıdır.

Alüminyum Kablo kullanımı: Bakır tellere nazaran alüminyum kablolar ucuz olması nedeniyle kullanılmaya başlanmaktadır. Ancak güvenli bir seçenek olmaması sebebiyle yüksek tehlike arz etmektedir. Bunun sebebi ise, bakır kablo alüminyum kabloyla temas ettiğinde, bağlantılar gevşeyebilir ve korozyon meydana gelir buda yangınlara sebep olabilir.

Yanlış Sigorta Kullanımı: Sigorta kutularına, kabloların güvenli olarak taşıyabileceği amper değerinden daha yüksek amper değerinde bir sigorta takılırsa kablo içerisinden geçen yüksek akım tellerin aşırı ısınması sonucunda yalıtımlarına zarar vermesine ve yangın çıkmasına sebep olmaktadır.

Ampul arızaları: Akkor filamanlı ampuller ömürleri bittikleri zaman sönerler. Bu tip ampuller aşırı ısındığı için duyun normal çalışmasını engeller ve bağlı oldukları duyları kısa sürede deformasyona uğratır. Bu yüzden tasarruf ampuller akkor filamanlı ampullere göre çok daha dirençli ve uzun ömürlü oldukları için daha fazla tercih edilmelidir.

Sahte ve Kalitesiz Elektrik Ürün Kullanımı: Prizler, Gece lambaları ve Uzatma kablolarını satın alırken TSE standardına sahip olmasına dikkat edilmelidir.

Elektrik Arızası Nasıl Bildirilir?

Elektrik arızası bildirimi için Türkiye’nin tüm elektrik dağıtım bölgelerinde elektrik arıza numarası 186 ile arıza çağrı merkezine ulaşılarak veya dağıtım şirketlerinin siteleri üzerinden arıza ve elektrik kesintisi bildirimi yapılabilmektedir.

İstanbul Avrupa yakası bölgesinde faaliyet gösteren BEDAŞ (Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Online işlemler kısmından elektrik arıza bildirimi sekmesine tıklayarak erişim sağlayabilir, Avrupa yakası için bedaş elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Bedaş Arıza Bildirim Formu

elektrik arıza bildirimi

AYEDAŞ (Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Online işlemler kısmından elektrik arıza bildirme sekmesine tıklayarak erişim sağlayabilir, istanbul elektrik kesintisi veya arıza durumlarında enerjisa elektrik kesintisi olup olmadığını kontrol edebilir, anadolu yakası elektrik kesintisi sorgulama işlemi yapabilir, bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

AYEDAŞ Arıza Bildirme Formu

ayedaş arıza bildir

UEDAŞ(Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Online işlem merkezi kısmından Talep/Başvuru Girişi sekmesine tıklayarak erişim sağlayabilir, limak uludağ elektrik kesintisi, güncel kesintiler olup olmadığı veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Bursa elektrik kesintisi sorgulamaları, Balıkesir elektrik sorgulamaları, da uedaş online olan bu web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

UEDAŞ Talep Giriş Formu

uludağ elektrik dağıtım

SEDAŞ(Sakarya Elektrik Dağıtım A.ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Online işlemler kısmından Talep/ İhbar şikayet formu sekmesine tıklayarak erişim sağlayabilir, güncel kesintiler olup olmadığını kontrol edebilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Sakarya elektrik kesintisi sorgulamaları da buradan yapılabilmektedir. Aynı zamanda gebze elektrik kesintisi için de burası kullanılabilmektedir. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

SEDAŞ Talep İhbar Şikayet Formu

sedaş talep ihbar şikayet formu

TREDAŞ (Trakya Elektrik Dağıtım A.ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Online işlemler kısmından arıza bildirimi sekmesine tıklayarak erişim sağlayabilir, güncel kesintiler olup olmadığını kontrol edebilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

TREDAŞ Arıza Bildirim Formu

tredaş

Başkent EDAŞ(Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Online işlemler kısmından bedaş kesinti sorgulayabilir, güncel kesintiler olup olmadığını kontrol edebilir,  arıza bildirme sekmesine tıklayarak erişim sağlayabilir, enerjisa elektrik kesintisi olup olmadığını kontrol edebilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Üstelik Ankara elektrik kesintileri de burada yer almaktadır. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Başkent EDAŞ Arıza Bildirme Formu

başkent arıza bildirme

YEDAŞ(Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Bilgi edinme/ kullanıcı Başvurusu kısmından elektrik arızası bildir sekmesine tıklayarak erişim sağlayabilir, güncel kesintiler olup olmadığını kontrol edebilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

YEDAŞ Bilgi Edinme / Kullanıcı Başvurusu

yedaş

ÇORUH EDAŞ (Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Bilgi edinme/ kullanıcı başvurusu kısmından şikayet ve öneri formu sekmesine tıklayarak erişim sağlayabilir, güncel kesintiler olup olmadığını kontrol edebilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Çoruhedaş Şikayet ve Öneri Formu

çoruh elektrik

Çamlıbel EDAŞ(Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Online işlemler kısmından elektrik arıza bildirimi sekmesine tıklayarak erişim sağlayabilir, güncel kesintiler olup olmadığını kontrol edebilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Üstelik Trabzon elektrik kesintisi sorgulamaları da bu ekranlarda mevcuttur. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz

ÇEDAŞ Arıza Bildirim Formu

çamlıbel arıza bildirim formu

AKEDAŞ (Adıyaman Kahramanmaraş Elektrik Dağıtım A.Ş) arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Bilgi edinme/ kullanıcı Başvurusu kısmından arıza bildirimi sekmesine tıklayarak erişim sağlayabilir, güncel kesintiler olup olmadığını kontrol edebilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Akedaş Arıza Bildirim Formu

akedaş arıza bildirimi

DEDAŞ(Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Online işlemler kısmından arıza bildirimi sekmesine tıklayarak erişim sağlayabilir, güncel kesintiler olup olmadığını kontrol edebilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

DEDAŞ Arıza Bildirim Formu

dedaş

 

Fırat EDAŞ(Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Bilgi edinme/ kullanıcı Başvurusu kısmından Şikayet ve Öneri Formu sekmesine tıklayarak erişim sağlayabilir, güncel kesintiler olup olmadığını kontrol edebilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

FIRAT EDAŞ

Fırat elektrik arıza bildirim

VEDAŞ (Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Bilgi edinme/ kullanıcı Başvurusu kısmından Başvuru nedeni olarak arıza ihbar seçilerek erişim sağlayabilir,  güncel kesintiler olup olmadığını kontrol edebilir,  elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

VEDAŞ Bilgi Edinme / Kullanıcı Başvurusu

vedaş bilgilendirme

OEDAŞ (Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Elektrik arıza bildirim formu sekmesi seçilerek erişim sağlayabilir, güncel kesintiler olup olmadığını kontrol edebilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Üstelik Eskişehir elektrik kesintisi sorgulamaları için de burayı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Osmangazi EDAŞ Elektrik Arıza Bildirim Formu

oedaş bildirim formu

AKDENİZ EDAŞ (CK Akdeniz Elektrik Dağıtım A.ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Online işlemler kısmından Elektrik arıza bildirim sekmesi seçilerek erişim sağlayabilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Üstelik Antalya elektrik kesintisi sorgulamaları için de burayı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Akdeniz EDAŞ Arıza Bildirim Formu

akdeniz elektrik dağıtım arıza bildirimi

TOROSLAR EDAŞ (Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Online işlemler kısmından arıza bildirme sekmesine tıklayarak erişim sağlayabilir, enerjisa elektrik kesintisi olup olmadığını kontrol edebilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Toroslar EDAŞ Arıza Bildirim Formu

toroslar arıza bildirme

MEDAŞ (Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Bilgi edinme/ kullanıcı Başvurusu arıza bildirme sekmesi seçilerek erişim sağlayabilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

MERAM EDAŞ Elektrik Arıza Bildirim Formu

medaş elektrik arıza bildirimi

KCETAŞ (Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Arıza bildirim formu seçilerek erişim sağlayabilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik ne zaman gelecek sorunuza cevap bulabilirsiniz.

KCETEAŞ Arıza Bildirim Formu

kcetaş arıza bildirimi

GDZ Elektrik (Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Gediz Elektrik Arıza ekranından gediz elektrik kesintisi bildirimi yapabilirsiniz. Burada yer alan online işlemler üzerinden bize ulaşın sekmesi seçilerek hizmet talebi oluşturarak erişim sağlayabilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Aynı zamanda izmir elektrik kesintisi için de buradan aksiyon alabilirsiniz. Gediz elektrik planlı kesinti sorgusu aşağıdaki şekildedir.

GDZ Elektrik Tüketici Hizmet Belgesi

gediz hizmet talebi oluşturma

ADM EDAŞ(ADM Elektrik Dağıtım A.Ş.)’ın başka deyişle aydem arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Aydem elektrik online işlemler üzerinden bize ulaşın sekmesi seçilerek hizmet talebi oluşturarak erişim sağlayabilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz.

ADM Elektrik Hizmet Talebi Oluşturma

adm elektrik hizmet talebi oluşturma

ARAS EDAŞ (Araz Elektrik Dağıtım A.Ş.)’ın arıza bildirimi ekranı ve linki aşağıda gösterilmektedir. Müşteri Hizmetleri sekmesi üzerinden arıza bildirim formu seçilerek erişim sağlayabilir, elektrik kesintisi veya arıza durumlarında bu ekran üzerinden bildirim yapabilirsiniz.

ARAS EDAŞ Arıza Bildirim Formu

aras arıza bildirim formu

Planlı Kesinti Nedir?

Planlı elektrik kesintisi, enerji dağıtım sektöründe faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketlerinin sorumlusu olduğu il ve ilçelerde onarım, bakım aynı zamanda yeni tesis çalışmaları vb. sebeplerle daha önceden planlayarak gerçekleştirdiği enerji kesintileridir. Arıza durumları dışında gerçekleşen, yani dağıtım şirketi tarafından planlı elektrik kesintisi olması gereken durumlarda, daha önceden kamuoyuna bilgilendirme yapılmaktadır. Planlı elektrik kesintisi sorgulama işlemi dağıtım şirketlerinin web siteleri üzerinden yapılabilmektedir. Her dağıtım şirketi için ayrı planlı elektrik kesintisi sorgulama ekranı bulunmaktadır. Elektrik kesintisi son dakika haberlerine buradan takip edebilirisiniz.

Elektrik Arızası Nedir ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Elektrik arıza tespiti nasıl yapılır?

Elektrik arıza 186 elektrik arızası ya da elektrik kesintisi oluştuğunda ilk başvurulması gereken yerdir. 186 Elektrik arıza numarası gelen aramalar hangi bölgeden yapıldığı sistem üzerinden tespit edilir ve otomatik olarak arızanın veya elektrik kesintisinin bulunduğu bölgedeki dağıtım şirketinin çağrı merkezine aktarılır. Aynı zamanda alo 186 hattı arıza bildirimleri haricinde sokak aydınlatması ve planlı kesinti vb. durumlarla da ilgilenmektedir. Cep telefonlarında veya sabit hattan elektrik arıza numarası 186 ile çağrı merkezi arandığında doğrudan kapsadığı bölgenin dağıtım şirketine bağlanır. Tedarik ve dağıtım şirketleri bazı durumlarda arıza ihbarlarını farklı bir hattan da alabilmektedirler.

Elektrik Arızasında Neler Yapmak Gerekir?

Eğer bir arıza olduğunu düşünüyor veya elektrik kesintisi yaşıyorsanız. Arıza ihbarından önce; • Sigorta kutusu kontrol edilmeli eğer sigorta attıysa sigortayı açabilir bu sorunu kendiniz halledebilirsiniz • Yaşadığınız binada diğer dairelerde elektrik ve sadece sizin evinizin elektriği kesikse dairenizin elektrik tesisatından kaynaklı bir arıza olabilir. Ödenmeyen faturada da bu durumu yol açar. • Yaşadığınız binada çalışma veya arıza olabilir. Böyle bir durumda yönetici veya ilgili kişilerle iletişime geçilmelidir. • Onarım ve bakım benzeri işlemler için planlı kesinti yapılmış elektrik kesintisi bu nedenle olmuş olabilir. Belirli bir süre elektrik kesintisinin geçmesini bekleyebilir ya da Dağıtım şirketine ulaşılabilir. • Elektrik kesintisi planlı kesinti için değilse hatta oluşan bir arıza sebebiyle meydana gelmiş olabilir. Böyle bir durumda bulunduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin web sitesi üzerinden ya da elektrik arıza numarası 186’yı arayarak elektrik arıza ihbarı yapabilirsiniz.

Elektrik Kesintisinin Ne Zaman Geleceğini Nasıl Öğrenebilirim?

Bulunduğunuz bölgeden sorumlu dağıtım şirketinin web sitesi üzerinden, planlı kesintiler kısmından veya elektrik arıza numarası 186’yı arayarak öğrenebilirsiniz.

Elektrik Gidince Ne Yapılabilir?

Elektrik arıza numarası 186 çağrı merkezi aranmalı ve evde bulunan elektrikli eşyaların fişleri prizden çıkarılmalıdır. (buzdolabı, bulaşık ve çamaşır makinaları, fırın, televizyon vb.)

Elektrik Kesintisi En Fazla Ne Kadar Sürer?

Yönetmelik açısından kesintinin bildirimsiz ya da bildirimli olmasına bakılmadan sabotaj, doğal afet, terör, ağır kış koşulları benzeri sebepler dışında elektrik kesintisi süresi en fazla günlük olarak 12 saat olarak sınırlandırılmıştır.

İlginizi Çekebilir: 1 KW Elektrik Kaç TL?

Yenilenebilir Enerji Sektörü ile ilgili faydalı blog içeriklerimizi Google Haberler'den takip etmek ister misiniz? Google Haberlere Abone Ol

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın