Solar Enerji

Güneş Panellerinin Ömrü Nedir?

Makalemizi inceleyerek güneş panellerinin ömrü nedir ve güneş panellerinin kullanım ömrünü ne etkiler konularında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Güneş paneli üreticileri, güneş panellerini sağlam ve uzun ömürlü hale getirmek için çok çaba sarf ediyor. Bunun için güneş panelleri Sıcak / soğuk döngülere ve ağır hava koşullarına dayanabilmeleri gerekir. Bununla birlikte, güneş panelleri mükemmel değildir ve kaçınılmaz olarak yaşlanacaktır. Yaşın performansı nasıl etkilediğini aşağıdaki tablolarla açıklamaya çalışacağız.

Güneş Panellerinin Ömrü Nedir?

Güneş panelleri verimliliklerini ne kadar hızlı bozar / kaybeder?

Güneş panellerinin nominal güç çıkışı tipik olarak yılda yaklaşık% 0,5 oranında düşer. Bununla birlikte, ince film güneş panelleri (a-Si, CdTe ve CIGS) mono ve polikristalin güneş panellerine dayanan panellerden daha hızlı degradasyona (verim kaybına) maruz kalırlar

Solar Hücre Tipi Yıllık Verim Kaybı % Olarak

Solar Hücre Tipi Yıllık Verim Kaybı % Olarak
Pre Post
Amorf Silikon (a-Si) 0.96 0.87
Kadmiyum tellur(CdTe) 3.33 0.4
Bakır indiyum galyum selenid(CIGS) 1.44 0.96
Monokristalin Silikon(mono-Si) 0.47 0.36
Polikristalin Silikon (poly-Si) 0.61 0.64

 

Yukarıdaki tabloda Pre- 2000 yılından önce üretilen panelleri; post ise 2000 yılından sonra üretilen panelleri ifade eder.

Veriler Fotovoltaik Degradasyon Oranları – Analitik İnceleme NREL’den alınmıştır. [1]

Güneş panelleri genellikle yaşamlarının ilk birkaç yılında daha hızlı bozulur. Gelişen teknoloji ile son zamanlarda Monokristalin Silikon modüller kullanılmaya başlanmıştır. Monokristalin paneller; Polikristalin panellere göre daha az degradasyona (verim kaybına) uğrarlar.

Genelde paneller çalıştığı süre içinde ilk yıl içinde %2- %3 arasında bir verim kaybına uğrarlar; daha sonra her yıl %0,5 mertebelerinde bir verim kaybına uğrarlar. Buda üreticilerin verdiği 25 yıllık verim garantisinde; 25 yılın sonunda %100 yerine; %85 bir verimle panellerin çalışması demektir. Pek çok üretici panellerin için 10-12 yıl arasında ürün garantisi vermekteler; v 25 yıl üretim garantisi vermektedirler.

Dünyada çok az sayıda üretici ise ; 10 yılın üzerinde ürün garantisi vermektedir. Bunlardan bir taneside Singapur’da üretim yapan Norveç/Çin firması REC’dir. Aşağıda Monokristalin bir ürünün veri tablosundan görüleceği üzere 20 yıl ürün garantisi; 25 yıl üretim garantisi vermektedir.

rectwin

Güneş Panellerinin Ömrü Beklentisi

Aşağıda bugün piyasadaki farklı güneş paneli garantilerini gösteren bir grafik bulunmaktadır. Farklı üreticiler, güneş panellerinin performansının aşağıdaki aralıkların üzerinde kalacağını garanti ediyor:

 

omur-beklentisi-marka1

Üreticilerin çoğu 25 yıllık standart güneş paneli garantisi sunar, bu da güç çıkışının 25 yıl sonra nominal gücün% 80’inden az olmaması gerektiği anlamına gelir.

25 yıl sonra güneş panellerime ne olacak?

Gerçek şu ki, gerçekten bilmiyoruz – fotovoltaikler nispeten yeni bir teknoloji olduğu için bakılacak çok fazla veri yok (tüm güneş panellerinin büyük çoğunluğu 20 yaşından küçüktür).

Ancak, şimdiye kadar gördüğümüz kadarıyla, heyecanlanmak için nedenimiz var. İşte birkaç ilginç rapor:
• 33W’lık bir güneş paneli (Arco Solar 16-2000), üretildikten 30 yıl sonra orijinal fabrika özelliklerinden daha iyi performans gösterdi.
• Dünyanın ilk modern güneş paneli 60 yıl sonra hala çalışmaktadır.
• Kyocera, yaklaşık 30 yaşında olmalarına rağmen güvenilir bir şekilde çalışmaya devam eden ve elektrik üreten birkaç güneş enerjisi tesisi bildirdi.

Teknoloji gelişti, bugünün pazarındaki güneş panelleri daha sağlam ve dayanıklıdır. Burası gerçekten ilginç hale geliyor. Bütün bunlar aslında ne anlama geliyor? Modern bir güneş panelinin ömrü, maliyetleri ve kazançları hesaplamak için kullandığımız 20 yıldan çok daha uzundur. Bu temelde cebinizde daha fazla paraya dönüşür.

Bugün kurulan bir güneş panelinin 30 – 40 yıl sonra çalışmaya devam edeceğini (ve hala iyi miktarda elektrik ürettiğini).
Pillerin ve eviricilerin tipik olarak her 5 ila 10 yılda bir değiştirilmesi gerektiğini unutmayın.

Güneş panellerimin ömrünü uzatmak için ne yapabilirim?

• Fiziksel hasarlardan kaçının (örneğin rüzgarda esen ve çizik oluşturan ağaçlar ve çalılar). Yüzey çizikleri ne kadar fazla olursa, performansta o kadar fazla bozulma olur. En kötü durumda, su güneş panellerini kısa devre yapabilen yüzeyden sızabilir.
• Düzenli bakım ve temizlik önemlidir. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için Güneş Panellerini Temizlemenin En İyi Yolu’na göz atın.
• Güneş panellerine ne kadar çok hava ve rüzgar maruz kalırsa o kadar çabuk bozulacaktır (örn. Yerleşimi değerlendirirken rüzgardan korunmayı düşünün).

Güneş Panellerinde Tier 1 Listeleri- Şubat 2020 Listesi

Tier 1 Listesi;  güneş paneli üreticilerin finansal büyüklükleri, kapasiteleri; ileriye doğru sürdürülebilirlikleri gibi pelçok kriterin biraraya gelmesinden oluşur.

Tier 1 Listesine girmiş bir panel üreticisi; diğer panel üreticilerine göre daha güvenilir sayılmaktadır; bu listesdeki bütün üreticiler 10 yıl sonrada piyasada olacak; veya her zaman aynı kaliteyi koruyacak anlamına gelmemekle beraber; belli bir finansal sağlamlığı; büyüklüğü gösterdiğinden dolayı önemli bir listedir.

Bu listedeki ilk 10 veya 20 üreticiden panel satın almak; ileride olabilecek pek çok sorunun minimize edilmesi noktasında önem teşkil eder.

Aşağıda ki Tablo’da Şubat 2020 itibarı ile BloombergNEF Tier 1 Listesi görebilirsiniz:

bloombergNEF

Güneş paneli çalışma prensibi hakkında daha detaylı bilgi için “Güneş Paneli Çalışma Prensibi Nedir?” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın