Solar Enerji

10 Maddede Hidroelektrik Enerjisi Nedir

Hidroelektrik Nedir, Hidroelektrik Enerji Nedir, Hidrolik Enerji Nedir, Hidroelektrik Potansiyeli Nedir, Hidroelektrik Enerji Yenilenebilir Mi?

Hidroelektrik Nedir, Hidroelektrik Enerji Nedir, Hidrolik Enerji Nedir, Hidroelektrik Potansiyeli Nedir, Hidroelektrik Enerji Yenilenebilir Mi?
Hidroelektrik Nedir, Hidroelektrik Enerji Nedir, Hidrolik Enerji Nedir, Hidroelektrik Potansiyeli Nedir, Hidroelektrik Enerji Yenilenebilir Mi?

HİDROELEKTRİK NEDİR – HİDROELEKTRİK ENERJİ NEDİR?

Hidroelektrik Nedir? 

Hidroelektrik nedir sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz. Hidroelektrik, su gücüne dayanan ve su gücünden elde edilen enerjidir. Birçok alanda santraller ile birlikte su gücü elektrik enerjisine dönüştürülerek kullanılabilmektedir. Çevremizde pek çok enerji kaynağı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları doğal bazıları ise biz insanlar tarafından yaratılmış olan enerji kaynaklarıdır.

İnsanların yarattığı yapay enerji kaynaklarından biri olan Hidroelektrik Santralleri pek çoğumuz sıkça duymuşuzdur. Hidroelektrik enerjisi nedir, hidrolik enerji nedir, gücünü neyden alır ve en önemlisi yenilenebilir bir enerji kaynağı mıdır gibi sorulara bu içeriğimizde cevap buluyoruz.

Hidroelektrik Enerjisi Nedir? 

Hidroelektrik, su gücüne dayanan ve su gücünden elde edilen enerjidir. Hidrolik enerji kullanılarak sulama, turizm, modern tarım gibi çeşitli alanlarda fayda elde edilebilir. Bunlardan daha önemlisi ise elektrik üretimidir.

Hidroelektrik enerjisiyle birlikte su gücünün elektrik enerjisine dönüştürülebilmesi için bir mekanizma ihtiyacı doğmuştu. Bu mekanizma sayesinde su gücünden elektrik üretilebilecekti. Hidroelektrik Enerji Santralleri işte bu ihtiyaç sonucu ortaya çıkmıştır.

Hidroelektrik Enerjisi Yenilenebilir Midir?

Hidroelektrik enerjisi tıpkı güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, biyokütle enerjisi, jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji kaynağıdır. Hidrolik enerji, ihtiyaç duyduğu enerjisini akış içerisinde olan sudan almaktadır. Yenilenebilir olması sebebiyle de sıkça tercih edilen enerji türlerindendir.

Nehir sularından gücünü alan Hidroelektrik Santraller, nehrin suyu ne denli yüksekten akıyorsa o kadar güçlü bir enerji üretimi sağlayabilir. Su, aktarma kanalları aracılığıyla tribünlere yönlendirilir ve tribünler dönme eylemini gerçekleştirerek enerji üretimi sağlanmış olur. Ancak bu enerji mekanik enerjidir ve belli adımlar sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülür. Hidroelektrik enerjiden bu şekilde yararlanılmaktadır.

Jeotermal, biyokütle, rüzgar ve güneş enerjisi yenilenebilir ya da sürdürülebilir enerji kaynakları olarak adlandırılır. Hidroelektrik enerjisi de, gücünü sudan alması sebebiyle yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Bu enerji türleri sürekli bir güce sahip olma özelliği taşıyıp, zamanla kendi enerjisini tüketmemektedir.

Hidroelektrik Enerji günümüzde pek çok alanda katkı sağlamaktadır. Ziraat, sulamanın yanı sıra turizmcilikten spor ve sanata dek uzanan geniş kollara sahiptir. Ancak hepsinden daha önemlisi Hidroelektrik enerjiden elektrik elde edilebilir olmasıdır.

Hidrolik Enerji Santralleri

Hidroelektrik enerjisi, hidrolik santrallerinden sağlanmaktadır. Hidrolik santraller sayesinde su gücü elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Ortaya çıkan enerji miktarı ise suyun akışına göre belirlenmektedir. Suyun akış hızı yüksekse enerji miktarı artmakta, yavaşsa düşmektedir. Yani suyun akışının fazla olması beraberinde yüksek enerjiyi getirmektedir.

Hidroelektrik santraller altı ayrı faktöre göre sınıflandırılır:

 1. Kurulu güce göre
 • Çok küçük kapasiteli
 • Küçük kapasiteli
 • Büyük kapasiteli
 1. Baraj gövdesine göre
 • Ağırlıklı beton gövdeli
 • Beton kemer gövdeli
 • Kaya dolgu gövdeli
 • Toprak dolgu gövdeli
 1. Santral binasının konumuna göre
 • Yer üstü
 • Yer altı
 • Yer gömülü veya batık
 1. Depolanış şekline göre
 • Depolamalı
 • Nehir Tipi
 1. Ulusal elektrik sisteminin ihtiyacını karşılamasına göre
 • Baz Yük
 • Puant Yük
 • Hem Baz hem Puant Yük
 1. Düşülerine göre:
 • Alçak düşülü
 • Orta düşülü
 • Yüksek düşülü

Bunların dışında 3 farklı Hidroelektrik Santral (HES) türü vardır:

Akarsu Tesisleri: Doğal sudan elde edilen elektrik enerjisidir.

Su Tutma Tesisi: Barajlardan elde edilen elektrik enerjisidir.

Pompalama Tesisleri: Barajların alt kısmına pompalama tesisleri kurulmaktadır. Eğer barajlarda herhangi bir sebepten dolayı suyun azalma durumu olursa aşağıda bekletilen su yukarıya doğru pompalanır.

Türkiye’deki Hidroelektrik Enerji Santralleri

Ülkemizde 685 tane Hidroelektrik Enerji Santrali bulunmaktadır. Bu santrallerin toplam gücü 31.336 MW olarak ölçülmüştür. Ayrıca yapımı devam eden 25 hidroelektrik santrali vardır.

Ülkemizin en büyük santrali Şanlıurfa’da Fırat Nehri üzerine kurulan Atatürk Barajı Hidroelektrik Santrali’dir. Bu santral 1992 yılında işletmeye açılmış olup o günden bugüne kadar ülkemize en çok katkı sağlamış hidrolik enerji santralidir.

My Enerjisolar olarak Artvin Şavşat ve Erzurum İspir’de toplam 33 megawattlık hidrolik enerji santralimiz (HES) bulunmaktadır.

Artvin Hidroelektrik Santrali (Şavşat)

 • Lokasyon: Artvin/Şavşat
 • Yüzey alanı: 120000 m2
 • Tamamlama Yılı: 2017

Artvin ili Şavşat ilçesinde kurulmuştur. Lisans işlemleri 23 Eylül 2010 tarihinde tamamlanmıştır. 27 Ekim 2017 tarihinde geçici kabul işlemleri tamamlanarak işletmeye alınmıştır. Yıllık 45.000 MWh üretim yapmaktadır.  2x8MW Andritz Hydro türbinler kullanılmıştır.

hidro elektrik baraj baraj baraj

Erzurum Hidroelektrik Santrali (İspir)

 • Lokasyon :Erzurum/İspir
 • Yüzey alanı:120000 m2
 • Tamamlama Yılı: 2012

Erzurum ili İspir ilçesi Sırakonaklar köyünde kurulmuştur. Lisans işlemleri 17 Mart 2010 tarihinde tamamlanmıştır. 7 Nisan 2012 tarihinde geçici kabul işlemleri tamamlanarak işletmeye alınmıştır. Yıllık 45.000 MWh üretim yapmaktadır. 80.000 m3 su rezervuar kapasitesine sahiptir. 3x6MW Andritz Hydro türbinler kullanılmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın