Enerji Piyasasi Haberleri

Avrupa’da Pil Dönüşüm Kotaları Belirsiz

Avrupa önümüzdeki 10 yılda lityum pil dönüşüm konusunda geç kalacak

Pv-magazine’den Marian Willuhn’un haberine göre geçen hafta toplanan Avrupa Komisyonu büyüyen batarya endüstrisi için sürdürülebilir bir geri dönüşüm sistemi uygulayacaklarını duyurdu. Circular Energy Storage bu ay lityum pil ömrü ve geri dönüşüm maliyetleri ile ilgili bir rapor yayınladı. Raporda yer alan bulgulara göre Avrupa Komisyonu’nun öneri getirdiği konular hakkındaki sorularla komisyonu zorlayacaklarını gösterdiler.

Karbonsuz dünya ekonomisi için son derece önemli görünen piller, aynı zamanda geri dönüşümde sürdürülebilirlik kaygısı da yaratıyor. Gelişen teknolojinin etkisiyle yeniliklere yetişebilmek adına Avrupa Komisyonu, lityum iyon pil geri dönüşümünde kolaylık yaratacak bir teklifte bulundu.

Recharge (Avrupa pil endüstrisi kuruluşu) tekliften son derece memnunken, sektörden, komisyonun planlarının verimliliği hakkında kritik yorumlar gelmeye başladı.

Hans Eric Melin (Circular Energy Storage araştırma ve danışmanlık şirketi yöneticisi), “Komisyon, hem Avrupa’nın pil endüstrisindeki konumuna hem de pillerin çevre üzerindeki etkisine değinerek, açıkça bu düzenlemenin bu iki konu hakkında olduğunu belirtti.” dedi. Melin’e göre; “Bu zor bir kombinasyon”.

Geçen hafta komisyon , AB pazarına giren piller için minimum geri dönüşüm kotalarını yasalara ekleyerek sınırlamak istediklerini iletti.

2027’den başlayarak, elektrikli araçlara entegre edilecek pillerin geri dönüştürülmüş kobalt, kurşun, lityum ve nikel içeriğine ilişkin bir beyanı vermesi talep edilecek. Üç yıldan sonra, minimum geri dönüştürülmüş içerik kotaları yürürlüğe girecekti. Kobalt için önerilen kota% 12, kurşun için% 85 ve lityum ve nikel için% 4’lük bir hedef öngördü. Beş yıl sonra, eşikler kobalt için% 20, lityum için% 10 ve nikel için% 12’ye yükselecekti.

Melin, “Asya’da, bataryalarda geri dönüştürülmüş içerik sağlamak için 2030’da birçok Avrupalı ​​geri dönüşümcünün olacağından daha iyi konumlanmış birkaç geri dönüşümcü var” dedi.

Circular Energy Storage bu ay “lityum iyon pil yaşam döngüsü raporu” yayınladı. Rapordaki en önemli kısım, pillerin özellikle elektrikli araçlarda önceden tahmin edilenden çok daha uzun süre dayanmasıydı. Rapora göre çoğu elektrikli otomobil, kullanıcı davranışına bağlı olarak yılda 80 defadan daha az döngüye girecek.  Bu tür pillerde yerleşik kapasiteyi artırmak için bir eğilim yaratılacak – Avrupa’da 33,1 kWh’lık ortalama 2014 pilli elektrikli araç paketi boyutu geçen yıl 60,4 kWh’ye yükseldi – ve çoğu hafif elektrikli aracın pili bitmeden yaklaşık 15 yaşına kadar dayanacaktır.

(Kaynak:pv-magazine.com)

Yenilenebilir Enerji Sektörü ile ilgili faydalı blog içeriklerimizi Google Haberler'den takip etmek ister misiniz? Google Haberlere Abone Ol

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın