Solar Enerji

Bir Evin İhtiyacını Karşılayacak Güneş Paneli

Evinizin ihtiyacı olan yani kullanımınız kadar enerjiyi güneş enerjisinden elde etmek adına sürece başlamadan önce ev sahipleri enerji kullanımlarını araştırmalı ve bu ihtiyaç doğrultusunda hareket etmelidirler. Ev sahipleri, güneş enerjisi seçmeden önce toplam elektrik kullanımlarının farkında olmalı ve düşük maliyetli ve uygulaması kolay verimlilik önlemlerini göz önünde bulundurmalıdır. Ev tipi güneş enerji santrali kurularak elektrik faturanızı ortadan kaldırmak mümkün olacaktır.

Bir eve ait ortalama elektrik tüketimini belirleyen elektronik eşyalar ile şu şekilde listenebilir;

 • Buzdolabı; Hemen hemen tüm evlerde kışın ve yazın en çok enerji tüketiminde bulunan elektronik eşyalardan biri ise buzdolabıdır. Her saat ve her gün çalışmakta olan A sınıfı olan bir buzdolabı yaklaşık olarak günde 0,7 kWh ve ayda ise 21 kWh tüketim yapmakta olup B sınıfı olduğu durumda ise günde ortalama 1 kWh ve ayda 30 kWh tüketim yapmaktadır.
 • Fırın; Günde 1 saat çalıştığı baz alınan fırın ise ayda 2500 ile 3000 Watt arası enerji harcadığı baz alınarak ayda 2,5 kWh tüketim sağlamaktadır.
 • Ütü; 2100 Watt bir ütü baz alındığında ve ayda 4 saat çalıştığı düşülürse 2,4 kW x 4 saat = 9,6 kWh ortalama ayda tüketim sağlamaktadır. Her gün kullanılmıyor olsa dahi yüksek enerji harcadığından dolayı bir hanenin aylık bazda ciddi tüketim kalemine sahiptir.
 • Televizyon; A plus bir televizyon 100 Watt gücü baz alındığında saatte 0,1 kWh tüketim yapmaktadır ve buna bağlı olarak ayda 120 saat kullanıldığı düşünüldüğünde aylık ortalama 12 kWh tüketim baz alınabilir.
 • Bulaşık Makinesi; A plus olarak baz alındığında 500 Watt ortalama tüketimi bulunan bulaşık makineleri ise günde 2 saat baz alındığında ayda 30 kWh tüketimi bulunmaktadır.
 • Çamaşır Makinesi; Aynı şekilde A plus baz alınan çamaşır makinesi de ortalama 300 Watt güç ile haftada 4 saat kullanım baz alındığında ayda 4,8 kWh tüketimi bulunmaktadır.
 • Elektrikli Süpürge; 2.000 Watt ortalama güce sahip olan bu cihaz haftada toplam 3 saat kullanım düşünüldüğünde ayda 24 kWh tüketimi bulunmaktadır.
 • Enerji Tasarruflu Ampul; 12 Watt gibi güzel düşük değerlere sahip olan yeni nesil ampuller ile günde 5 saat kullanım ile ayda ortalama 140 saat baz alındığında 1,7 kWh tüketimi bulunmaktadır.
 • Tost Makinesi; 2000 Watt ortalama güce sahip olup haftada 2 saat kullanıldığı düşünülerek ayda ortalama 8 saat ve 16 kWh tüketimi mevcuttur.
 • Airfry; 1500 Watt ortakana gücü mevcut olup günümüzde yavaş yavaş fırının yerini alıp fırın kullanımını azaltmaktadır. Fırın ile karşılaştırıldığında daha düşük tüketimlere sahip olmakla beraber birlikte kullanıma bağlı olarak ayda 10 saat ortalama kullanım ile 15 kWh tüketimi mevcuttur.
 • Kettle; 2200 Watt ortalama güçtedir ve ayda ortalama 6 saat kullanım ile ortalama 13 kWh tüketimi mevcuttur.

Bahsedilen bu ve diğer elektronik eşyalar ile birlikte inceleyebileceğiniz tablo aşağıdaki gibidir;

mesken elektrik harcama
mesken elektrik harcama

Bu temel, evde kullanılan elektronik cihazların ortalama ortalama tüketimlerine bağlı olarak bir evde 4 kişilik bir ailenin ortalama 200 kWh ile 240 kWh arası tüketimi gözlenmektedir. Buna bağlı olarak dağıtım bedeli ve vergiler dahil kWh başına 2 TL Mesken için tutar baz alındığında 400 TL ile 480 TL arası aylık ortalama fatura tutarı oluşmaktadır.

elektrik faturası
elektrik faturası

Elektrik Kullanımınızı Azaltmanın Yolları – Ev Güneş Paneli

Evinizde ihtiyacınız olan enerjiyi güneş panelleri ile karşılayabilirsiniz ancak kullanımınızı kontrollü olarak azaltmanız ilk etapta hem cebinize (size) hem de doğaya karşı daha katkılı bir hamle olacaktır.

Elektrik kullanımınızı azaltmak için başlıca aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz;

– Ev Enerji Denetimi; Bireysel ev sahiplerinin konut tüketimlerini ve enerji akışını belirlemelerine yardımcı olur. Evinizin enerji kaybının olduğu alanlarını belirlemek ve tasarruf sağlamak için güç kullanımının nerede engellenebileceğini belirlemek adına yararlıdır. Süreç, evinizin gözden geçirilmesini veya görsel olarak incelenmesini ve sorunları belirleyerek enerji akışını analiz etmek için test ekipmanı kullanmayı içerir.

Enerji denetimi siz veya profesyonel bir enerji denetçisi tarafından yapılabilir. Evinizin büyüklüğüne bağlı olarak bir saat içerisinde veya birkaç saate kadar tamamlanabilir. Profesyonel bir enerji denetçisine harcama yapmak istemiyorsanız kendi değerlendirmenizi yapmanıza yardımcı olabilecek online araçlar vardır. Profesyonel bir denetim kadar kapsamlı olmasa da, süreç hakkında temel bilgiye hakim olabilmenizi sağlayacaktır.

mesken elektrik
mesken elektrik

evin sıcaklık tarama ölçeri

– Elektronik Cihazlar ve Aydınlatma; Cihazlarınızı ve elektronik cihazlarınızı daha verimli kullanın veya yüksek verimliliğe sahip ürünleri tercih edin. Kullanılmayan cihazların fişlerinin prizde takılı olması durumunda her ne kadar kapalı konumda olsa bile enerji tüketimine sebebiyet vereceğini unutmamalı ve prizden çıkarmalısınız. LED ampuller gibi enerji tasarruflu aydınlatmaya geçiş yapmanız da kayda değer farklar oluşturacaktır.

– Isıtma ve Soğutma: Evinizi ısıtmak ve soğutmak için elektrik kullanıyorsanız, ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarınız, ihtiyacınız olan güneş enerjisi miktarını önemli ölçüde etkiler. Klima veya ısıtıcı kullanımını minimum seviyelere indirmek adına yalıtımın iyi olması da keza önemli ölçüde etkileyecektir.

Ev için Elektrik Üretimi Tespiti

Güneş enerjisini eviniz için en iyi nasıl değerlendireceğinize karar vermeden önce, adresinizde üretilebilecek potansiyel güneş enerjisini değerlendirin. Evinizin güneş enerjisi potansiyelini belirlemenize yardımcı olacak çeşitli haritalama hizmetleri ve araçlar mevcuttur. Bazı yazılımlar (PvSyst vb.) ayrıca tahmini sistem boyutu, potansiyel maliyetler ve tasarruflar hakkında bilgi sunar.

Bu araçlar mükemmel bir başlangıç noktasıdır ve evinizin güneş enerjisi için uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Mevcut eviniz uygun değilse bile sistem ile tanışmaya, anlamanıza yardımcı olmuş olup ileriye yönelik işinize yarayacağını da elbet bilirsiniz. Bu araçlar yararlı olmakla birlikte, kendi sisteminiz için dikkate alınması gereken tüm değişkenleri hesaba katmazlar. Bunun için, güneş enerjisi potansiyelinizin doğru bir şekilde değerlendirilmesinin yanı sıra ayrıntılı tavsiyeler, tahminler ve ekipman uzmanlığı sağlayabilecek bir anahtar teslim çalışma sunan firma ile irtibata geçmenizde fayda olacaktır. Örnek ev tipi 7.5 kW bir kurulum için buraya tıklayarak “7.5 kW Güneş Paneli Fiyatları” adlı makalemizden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

400 TL Aylık Faturası Olan Ev İçin;

Dağıtım bedeli ve vergiler dahil kWh başına 2 TL baz alındığında 200 kWh aylık tüketimi olan bir hanenin 400 TL faturası bulunmaktadır. Ortalama 1180 kWh/kWp ışınım değeri olduğu düşünüldüğünde 4 adet 550w panel ile 2,2 kWp DC güçte bir kurulum ile 2,2 x 1180 = 2.596 kWh yıllık üretim elde edilebilir. Bu durumda yıllık 200 x 12 = 2400 kWh tüketimi olan hanenin tüm elektrik ihtiyacı karşılanmasıyla beraber toplamda üretim/tüketim oranı %108 olacaktır. 20 m2 alana sahip bir çatı 2,2 kWp güce sahip bir santral kurulumu için yeterli olacaktır.

1.000 TL Aylık Faturası Olan Ev İçin;

Güney yönlü, ışınım değeri daha iyi olan bir çatıyı baz alarak ayda 500 kWh tüketimi (2 TL kWh bedel ile 1.000 TL faturası bulunan) ve yılda 6.000 kWh tüketimi olan bir hane için değerlendirelim. 1350 kWh/kWp ışınım değeri ile 10 adet 550w panel kurulumu düşünüldüğünde 5,5 kWp DC güce sahip bir santral ile yılda 5,5 x 1350 = 7.425 kWh üretim sağlanacaktır. Böylece aynı şekilde hanenin tüm elektrik ihtiyacı karşılanmasıyla beraber üretim/tüketim oranı ise %123 olacaktır. 5,5 kWp santralin kurulması için 40 m2 alana sahip bir çatı yeterli olacaktır.

Şebeke uyumlu (On grid) inverterler kullanılarak kurulan santralde tüketim fazlası yapılan üretimler elektrik şebekesine satılmaktadır. Aylık mahsuplaşma bazında gerçekleşmekte olup Resmi Gazete’de yayınlanan “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği” ile resmiyete kavuşmuş bulunmakta olup tarife ise EPDK sayfasında güncel olarak bulunmaktadır. Bu noktada bir diğer önemli konu ise sözleşme gücü ve bu sözleşme gücü kadar hanelerin kurulum yapabiliyor olmasıdır.

Evin ihtiyacını karşılayacak güneş panelleriyle birlikte MY Enerji Solar olarak anahtar teslim hizmet verirken sağladığımız ekipmanların listesi aşağıdaki gibidir.

mesken ges ekipman listesi
mesken ges ekipman listesi

Ev için Güneş Enerji Santrali Fiyatları

Yukarıda belirtilen ekipman listesi ile birlikte eviniz için başvuru süreçleri, ürün tedarik ve kurulum süreçleriyle birlikte kabul süreçleri de dahil olmak üzere, anahtar teslim A’dan Z’ye tüm çalışmaları MY Enerji Solar olarak müşterilerimiz için sağlamaktayız ve 3 kW, 5 kW, 7 kW, 10 kW, 20 kW vb. ev tipi kurulumlar için Watt başına 1,5 USD baz alınabilir.

Örneğin; 3.000 kW proje için; 3.000 * 1,5 = 4.500 USD

Bu yatırım maliyeti ile günümüz koşullarında ortalama 7,5 yılda sitem kendisini amorti etmektedir.

100 tl

Siz Elektriğe Hala Para Mı Ödüyorsunuz?

Siz de adım atın ve daha fazla zaman ve para kaybetmeden bizlerle iletişime geçebilirseniz GES yatırımlarınızda çözüm ortağınız olmak isteriz.

MY Enerji Solar olarak sektörde aynı zamanda yatırımcıyız ve öz yatırım olarak 25 MW DC güçte Arazi GES kurulumlarımız bulunmaktadır. 1 kW GES maliyeti, 10 kW güneş paneli fiyatları, 20 kW güneş paneli fiyatları veya 25 kW güneş paneli fiyatları arasından kurulum sağlayacağınız santral ve yatırım için mantıklı olan hangisi olacağını öğrenmeniz adına bizlere satis@myenerjisolar.com ulaşmanızı rica eder, sizlere fizibilite çalışması yapmak isteriz.

Bir Evin İhtiyacını Karşılayacak Güneş Paneli ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ev için kaç kW güneş paneli gerekli?

Bu sorunun cevabı evin tüketimine, çatı cephesine vb. etkenlere bağlı olarak çok değişkenlik göstermekte olup ortalama 10 ile 15 KW bir santrale ihtiyaç duyulduğu gözlenmektedir. Tüketimin karşılanmasıyla birlikte çatı alanı müsait olması durumunda yapılan fazla üretim için de satış izni verilmektedir. 550w panel baz alındığında 4 adet kurulum ile yılda 2.400 kWh tüketimi olan hanenin 2.596 kWh üretimi olacak ve sözleşme gücüne de bağlı olarak tüm tüketimini karşılamasının üstüne fazlasının da satışını yapacaktır.

1 ev için güneş enerji santrali kurulumu için kaç adet güneş paneli ihtiyaç olur?

İhtiyaca bağlı olarak ve kurulacak toplam güce göre kullanılacak panel adeti değişkenlik göstermektedir. 10 kW DC güçte bir santral kurulmasını örnek göstermek gerekirse, güncel 550w güce sahip panelden 18 adet kurulması durumunda toplamda 9,9 kW DC güç elde edilmektedir. Bir diğer örnek olarak 25 kW DC güce ihtiyaç olduğunda ise 550w panelden 45 adet kurulması gerekir. 4 kişilik bir aile için ise 3 kW veya 5 kW civarı bir santral yeterli olacağını düşünürsek 5 veya 9 adet 550w panel yeterli olacaktır.

Güneş paneli günde kaç saat çalışır?

Güneşin tam olarak paneller tarafından elde edildiği saatlerde santral kurulduğu güç kadar üretim sağlayacaktır. Yıl boyunca güneş farklı açılarla düşmekte olduğu için mevsimlere bağlı olarak güneşlenme oranı da hep değişir. Tüm bu şartlara bağlı olarak Türkiye’deki ortalama panellerinde güneşlenme süresi 7 saat kadardır.

Eve güneş paneli kurmak için izin gerekir mi?

Güneş enerji santrali ev tipi olarak 50 kW’a kadar kurulum hakkı tanınmış olup bu kurulum doğrultusunda şebeke ile mahsuplaşmak ve hatta şebekeye satışını sağlamak adına başvuru yapıp bildirilmesi gerekmektedir. Devlet tarafından belirlenmiş süreçlere “Çağrı Mektubu Başvurusu” ile adım atılmakta olup, gerekli hazırlıklar yapılması ve sunulması gereken belgeler mevcuttur. Bu konu hakkında detaylı bilgi için makalemizi inceleyebilirsinz.

Normal bir evin günlük elektrik tüketimi kaç kWh?

Aylık ortalama tüketim değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 200 kWh ile 250 kWh civarında kabul edilmektedir. Evin büyüklüğüne, kullanılan elektronik cihazlara bağlı olarak çok değişkenlik gösteren bir konudur ancak günümüz teknolojisinde A plus sınıfta olan elektronik cihazlar ile bu tüketimler minimuma indirilmesi hedeflenmektedir.

Güneş enerjisi ile ev ısıtmak mümkün mü?

Isı pompası sistemini güneş panelleri ile kuracağınız sistem ile birleştirerek su ve ısınma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Çatı alanınıza bağlı olarak ısınma için harcayacağınız tüketimi dahi güneş enerji santraliniz ile yapacağınız üretim ile karşılamanız ve üstünde fazla yapacağınız üretimin de satışını yapmanız mümkündür. Böylece elektrik, ısınma ve sıcak su ihtiyaçlarınızın tümünü Güneş’ten üretim yaptığınız santralden karşılayacaksınız.

Bir buzdolabının kaç kwh tüketimi vardır? Ne kadar elektrik harcar?

Her evde bulunman buzdolabı 7/24 çalışır ve buna bağlı olarak kesintisiz elektrik kullanır. A sınıfı bir buzdolabı günde yaklaşık 0,7 kWh ve ayda ise 21 kWh tüketim sağlar ve buzdolabı B sınıfı olduğunda ise günde yaklaşık 1 kWh ve dolayısıyla ayda ise 30 kWh tüketimi mevcuttur.

İlginizi Çekebilir: Yıllara Göre Elektrik Tarife Fiyatları

Yenilenebilir Enerji Sektörü ile ilgili faydalı blog içeriklerimizi Google Haberler'den takip etmek ister misiniz? Google Haberlere Abone Ol

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın