Solar Enerji

GES için Çağrı Mektubu Süreci Nedir?

Ülkemizde yapacağınız yenilenebilir enerji yatırımları için 2 seçenek mevcuttur. Bunlardan biri lisanlı ve diğeri ise lisanssız olarak yapılmaktadır. Yenilenebilir enerji yatırımları için bir çok bürokratik süreç vardır ancak aynı zamanda bir çok faydalı ve önemli yatırımlardır. Çağrı mektubu süreci ise Lisanssız elektrik üretimi için süreçlerin en başında gelmekte olup kolay bir işlem değildir.

GES Çağrı Mektubu Nedir?

Arazi veya çatı GES uygulaması planlayan firmalar tüketim ve sözleşme gücü değerlerine bağlı olarak kurulum yapabilecekleri gücü belirleyebilirler. Aynı zamanda Çatı üstü GES kurulum yapacak firmalar çatılarındaki müsait alana göre de hareket etmelidir. Bu noktada detaylı bilgi için Arazi GES makalemize buradan ve Çatı GES makalemize ise buradan ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için ise MY Enerji Solar firmamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Örnek Çağrı Mektubu

GES Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Çağrı Mektubu başvurusu, GES kurulumu sağlanacak bölgenin bağlı olduğu elektrik idaresi üzerinden yapılmaktadır. Her ayın 30’una kadar yapılan başvurular diğer ay değerlendirme sürecine girmekte olup ayın 1’inde yapılan başvurular diğer ayın ortasından itibaren değerlendirilmektedir. Aylık olarak değerlendirmeye alınan başvurularda sürecin sonuçlarının açıklandığı tarihler değişkenlik göstermekle beraber başvuru yapıldıktan sonraki ay evrak kontrolünün sonucu açıklanır. Evraklar uygun bulunduktan 1 ay sonra ise teknik değerlendirme sağlanır. Evraklarda veya teknik değerlendirmede bir eksiklik olmadığı sürece başvurudan 2 ay sonrasında onay alıp proje onay sürecine geçilebilir. Çağrı mektubu alındığı zaman içerisinde YEPDİS (Yenilenebilir Enerji Projeleri İzleme ve Değerlendirme Sistemi) kaydı bulunur. Yapılan her başvurunun süreçleri YEPDİS sistemi üzerinden yürütülür.

Lisanssız GES Başvuru Süreci

Öncelikle Çağrı Mektubu başvurusu yapılır. Ardından proje başvuru ve onay süreçleri mevcuttur. Tüm bu süreçlerle alakalı olarak detaylı bilgi edinmek adına “Lisanssız GES Başvuru Süreci Nedir?” adlı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Lisanssız GES Dilekçesi Örneği

Çağrı Mektubu Ücretleri Ne Kadardır?

2023 yılı için belirlenen Lisanssız Üretim Başvuru Bedelleri KDV Dahil şu şekildedir;

2023 Lisanssız Üretim Başvuru Bedelleri (KDV Dahil)
0-25 kW için0 TL
25-250 kW için1250,45 TL
250 kW-5 MW için2500,9 TL
5 MW üzeri için5001,67 TL

Bu tutarlar başvuru öncesi yatırılması gerekmekte olup dekonta ise “Lisanssız elektrik üretim başvuru bedelidir.” diye ibarenin belirtilmesi gerekmektedir.

Çağrı Mektubu Başvurusu için Neler Yapılmalıdır?

GES kurulumu için santralin yapılacağı arazi veya çatı alanı detaylı bir keşif yapılarak fizibilite çalışması yapılır. Bu fizibilite çalışması ile birlikte ön proje oluşturularak kurulum planlanan kapasite belirlenir. Bu kapasite, yatırımı yapacak firmanın trafo ve sözleşme gücü değerleriyle de uyumlu olmasına dikkat edilir. Daha sonrasında başvuru yapılacak elektrik idaresinin talep ettiği belgeler görüşülür ve Çağrı mektubu almak adına başvuru yapılır.

 

Çağrı Mektubu Alınması için Hangi Evraklar Gereklidir?

Öncelikle çağrı mektubu alınması için kurulacak tesisin bulunduğu ildeki elektrik dağıtım şirketine aşağıda belirtilen evraklar ve bilgilerle başvuru yapılmalıdır. Bu başvuru sonrası gerekli mercilerden uygunluk görüşü için yazı çıkması beklenir.

Lisanssız GES Dilekçesi Örneği

 1. Lisanssız üretim bağlantı başvuru formu
 2. Yetkili kişilerin yetki belgeleri
 3. Tapu veya abonelik bulunan işletme kira ise asgari 2 yıl süreli ve ekinde imza sirküleri bulunan kira sözleşmesi (Üretim tesisinin kurulacağı yere ait olmalıdır)
 4. Üretim tesisinin herhangi bir orman sayılan, kamu veya hazine arazisi üzerine kurulmak istenmesi durumunda kullanım hakkının alındığını gösteren belge
 5. Abone numarası
 6. Elektrik dağıtım şirketine başvuru ücretinin yatırıldığına dair dekont
 7. GES Kurulacak tesisin teknik detaylarını gösteren Tek Hat Şeması
 8. GES Teknik Değerlendirme Formu
 9. Aplikasyon Krokisi
 10. Başvuruyu yapan firmanın ortaklık yapısını ve ortaya koyan belgeler (Ticari sicil gazetesi vb.)
 11. Vergi Levhası
 12. İskan Belgesi (Sadece Çatı GES için)
 13. Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği kapsamında belge (Sadece Arazi GES için)
 14. Marjinal Tarım Arazisi yazısı (Sadece Arazi GES için)

Aplikasyon Krokisi Örneği

Çağrı mektubu başvurusu sırasında evrakların toparlanmasından ziyade hazırlanması gerekenler de mevcut olmakla beraber anlaşma yaptığımız firmalar adına tüm başvuru süreçlerini MY Enerji Solar olarak profesyonel mühendis kadromuz ile yönetmekteyiz. Profesyonel ekibimiz ile sizler adına Arazi ve Çatı GES yatırımlarınızda çözüm ortağınız olmak ister, satis@myenerjisolar.com adresimiz üzerinden değerli taleplerinizi bekleriz.

GES için Çağrı Mektubu Süreci Nedir ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çağrı mektubu nasıl alınır?

Kurulum yapılacak tesisin bulunduğu bölgedeki elektrik idaresine gerekli evraklar düzenlenip başvuru yapıldıktan sonra evrak ve teknik yönden uygun olmasına bağlı olarak çağrı mektubu alınır.

GES bağlantı anlaşması ne zaman yapılır?

GES bağlantı anlaşması yapılmadan önce çağrı mektubu süreci ve TEDAŞ’a sunulacak proje süreçleri tamamlanması gerekir. Bu süreçlerden sonra onaylı proje ile dağıtım şirketine başvuru yapılır ve 30 gün içinde bağlantı anlaşması imzalanır. Detaylı bilgi için “Lisanssız GES Başvuru Süreci Nedir?” makalemize buradan gidebilirsiniz.

LÜY veya LUY ne demek?

Bu kelimeler kısaltma olup açılımları; “Lisanssız Üretim Yönetmeliği” demek olup elektrik piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliği ifade etmektedir.

Türkiyede kaç GES var?

Türkiye’de 2022 yılı sonunda TEİAŞ tarafından yayınlanan raporda bulunan verilere bağlı olarak toplam 9.353 adet GES(Güneş Enerji Santrali) kurulmuştur ve bu santraller toplam 9.425,4 MW güce sahiptir.

GES arazisi nasıl olmalı?

En kısa tabirle “Marjinal Tarım Arazisi” olmalı, Trafo kapasitesinde müsait yer olmalı, maliyeti azaltmak adına arazi trafo merkezine olabildiğince yakın olmalı ve böylece ENH(Enerji Nakil Hattı) mesafesi az tutulabilir. Ek olarak güney yönlü olması tercih sebebi olup arazi zemini de düzgün olmalıdır. Böylece hafriyat işleri maliyeti arttırmaz.

GES Hangi Bakanlığa Bağlı?

GES(Güneş Enerji Santrali), T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlıdır.

Güneşlenme süresi ne demek?

Güneş radyasyonunun 120 W/m2’yi geçtiği süre esas alınarak belirlenmekte olup belirli bir zaman aralığında, birim alan üstüne düşen güneş radyasyonunun toplam süresine güneşlenme süresi denmektedir.

İlginizi Çekebilir: Yeni Yönetmeliğe Uygun Yatırım: ARAZİ GES

Yenilenebilir Enerji Sektörü ile ilgili faydalı blog içeriklerimizi Google Haberler'den takip etmek ister misiniz? Google Haberlere Abone Ol

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın