Solar Enerji

Çatınıza GES kurun, elektrik parası ödemekten kurtulun.

Elektriğe ne kadar para ödediğimizi biliyor muyuz? Güneş enerji santrali kurun, elektrik maliyetinden kurtulun.

EPDK’nın yayınladığı 4. Çeyrek 2019 yılı Tek Terimli Orta Gerilimden elektrik kullanan aboneler tüm bedeller dahil (aktif enerji bedeli; dağıtım bedeli ve fonlar dahil) KDV hariç olarak sanayide 60,1523 Kr/Kwh;

Ticarethanelerde 76,0152 Kr/Kwh, meskenlerde 57,1125 Kr/KWh; Tarımsal Sulamada 67,2414 Kr/KWh para ödemektedirler. Güncel kurlarla bunu USD çevirdiğimizde sanayide 10,2825 USDcent/Kwh; Ticarethanelerde 12,9941 USDcent/Kwh, meskenlerde 9,7628 USDcent/Kwh; Tarımsal Sulamada 11,4943 USDcent/Kwh para ödemektedirler.

Elektrik Masraflarımız

Her ne kadar elektrik fiyatlarını TL olarak ödesek de; Türkiye’de elektrik fiyatları petrol fiyatları; USD/TL kur paritesi; Türkiye’de ki elektrik arz-talep dengesine bağlantılıdır. Durum böyle olunca petrol fiyatları ile bağlantılı olarak elektrik fiyatları geçtiğimiz son 10 senede sanayi tarife grubunda bütün bedeller dahil 70 USD/Mwh altına (şu anda 102 USD/MWh); Ticaret tarife grubunda da 100 USD/Mwh altına (şu anda 129 USD/Mwh) inmemiştir.

Sanayi Elektrik Raporu

Elektrik fiyatlarının zamlanması ve yüksek seyredişi; düşen güneş panelleri fiyatları; ve güneş enerji sistem maliyetleri; çatılarda güneş enerji sistemleri ekonomik kılmaktadır. Çatıda güneş panelleri ile lokal üretim ve tüketim geri dönüşü çok hızlı (4-6 yıl arasında) ve ekonomiktir.

Ticarethane Elektrik Raporu

Güneş Paneli ve Sistemlerinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Çatıma Güneş Sistemi Yaptırmak istiyorum? Nasıl başlamalıyım ?

Ticarethane Tarifesi
Ticarethane Tarifesi

Çatınıza güneş sistemi yaptırmak istiyorsanız ilk başta ne kadar elektrik tüketimi olduğunuzu tespit etmeniz gerekmektedir. Türkiye’de bulunduğu yere bağlı olarak değişmekle beraber 1Kw bir sistem yılda 1250 KWh elektrik üretecektir. Ev tipi sistemlerde 3-10 Kw arası bir sistem yeterli olacaktır.

Ev tipi çatı üzeri GES’lerde 10 kW kadar standart bir prosedür uygulanmaktadır. 10 Kw lık bir sistemin üreteceği elektrik 12.500 KWh olup; yıllık değeri 1250 USD mertebelerindedir.

Böyle bir sistemin maliyetinin kullanılan malzemeye göre değişmekle 10.000 USD-12.500 USD arasında maliyetleri olduğu düşünülürse kendisini 7-10 yıl arasında amorti etmektedir. 10 KW bir sistem için gereken çatı alanı 60-80 m2 arasında değişmektedir.

Öz tüketim; üretime göre ayarlanması; üretim tahminlerinin yazılım programları ile hesaplanması; mühendislik gerektiren bir iş olduğu için bizim gibi profesyonel bir firmaya başvurmanızı gerektirir.

Endüstriyel çatı üzeri GES’ler de geri dönüş süreleri ne kadardır?

Sanayi Tarifesi
Sanayi Tarifesi

1MW ve üzer çatı üzeri ges sistemlerinde geri dönüş süreleri kurulacak tesisin bulunduğu yere ve ışınıma bağlı olarak ve tüketicinin kullandığı elektrik tarifesine göre 4-6 arasında değişmektedir. 1MW bir sistem için 6000-7000m2 bir çatı alanı gerekmektedir

Çatı Güneş Enerjisi Kurulum Aşamaları Nelerdir?

Güneş Enerjisinden tasarruf edebilmeniz için çatınızın güneş enerjisine uygunluğunu görmemiz gerekli.

GES SüreciNasıl Yapıyoruz?Ne Kadar Sürer?
Yerinde KeşifGüneş Enerjisine çatınızın uygunluğunu görmek ve potansiyelini anlamak için çatıda keşif yapılır.1 Gün
Keşfe Göre Proje TasarımıKeşifte çıkan sonuçlara göre sistem tasarımı, yerleşim planı ve üretim analizleri ile sistem maliyetinin oluşturulması.1 Hafta
Tasarım onayıOluşturulan tasarımın sizin tarafınızdan onaylanması.1 Gün
MY Enerjisolar SözleşmeAnlaşma sağlanması durumunda yapılacak olan sözleşme3 Hafta
Çağrı Mektubu - Enerji MüsadesiYerel dağıtım şirketinden alınan izinler4 Hafta
TEDAŞ Projesi - Belediye Uygunluk YazılarıElektrik ve İnşaat proje onayları4 Hafta
Sistem Bağlantı AnlaşmasıOnaylanan TEDAŞ projesi ardından Yerel Dağıtım şirketi ile yapılan sözleşme1 Hafta
Sistem KurulumuTEDAŞ projesine uygun olarak sistemin çatıya montajı. 1kWp - 10kWp arası güçler için 1 Gün. Diğer güçlerde 1 MW için takribi 3-4 Hafta1 Gün & 3 -4 Hafta
Geçici Kabul - Devreye AlmaKurulum aşamasının bitimine müteakip sistemi devreye alıp çalıştırma işlemidir.2 Hafta
Sistem Kullanım AnlaşmasıSistem sahibi ile Yerel Dağıtım Şirketi arasında yapılan sözleşmedir1 Hafta

Güneş Çatı Kurulumları Çatıma Zarar Verir mi?

Güneş Panellerini çatıya entegrasyonu sırasında kullanılan alt taşıyıcı sistemi, çatının üst katman malzemesine göre değişkenlik gösterir.

Kiremit, Şingıl, Sandviç Panel, Düz Çatı, Metal Çatı gibi farklı çatı uygulamalarında kullanılan bütün ürünler, mevcut yapının statik hesabı dikkate alınarak seçilir ve sızdırmazlık için en uygun yalıtım malzemeleri kullanılır.

Sızdırmazlık için gerekli yalıtım malzemesinin yanında ejot vidalarla kurulum yapılarak, sızdırmazlık garantisi verilmektedir.

Çatı üzeri GES ve Güneş Panel Sistemlerinin Ömrü Ne Kadardır?

Çatı üzeri GES sistemlerinde kullanılan panellerin 25 yılın sonunda ilk kullanımda üreteceği elektrik değerinin en az %80’i kadar elektrik üretecek şekilde üretilmişlerdir.

Üretici firmalar genelde 10-12 yıl ürün garantisi; 25 yıl içinde de en az %80 elektrik üretecek şekilde elektrik üretim garantisi vermektedirler. Doğru ve kurallarına uygun bir şekilde kurulmuş bir çatı güneş enerji santrali 30 yıl boyunca elektrik üretmesi hedeflenmektedir.

Çatı Güneş Enerji Santralleri Bakım Gerektirir mi?

Güneş Enerji Santrallerinin en önemli özelliklerinden biriside önemli bir bakım gerektirmemesidir. Doğru ve kuralalrına uygun bir şekilde dizayn edilmiş; kaliteli malzeme ile imal edilmiş bir güneş enerji santrali; inverter firmalarının sağladığı yazılım izleme programları ile birlikte her string de (dizide) veya panelde akımı; voltajı izlenmesini mümkün kılmaktadır.

Buda hemen ilk aşamada sistemde bir sıkıntı olup olmadığını göstermekte; aynı zamanda da işletme süresince de gerçek zamanlı izlemeye imkan tanımaktadır.

Buna ek olarak çatı güneş panellerinin bulunduğu yere bağlı olarak, dış etkenlerden toz, çamur, kuş pisliği gibi etkenlerden etkilenebilir. Buna bağlı olarak yılda 1 veya 2 kere panellerin yıkanması önerilebilir.

İlginizi Çekebilir: Güneş Paneli Kurmak için Gerekli Belgeler

Yenilenebilir Enerji Sektörü ile ilgili faydalı blog içeriklerimizi Google Haberler'den takip etmek ister misiniz? Google Haberlere Abone Ol

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın