Solar Enerji

Elektrik Abone Grupları Nelerdir?

Elektrik Abone Grupları Nelerdir?

Elektrik Abone Grupları Nelerdir?

  • Mesken Abone Grubu
  • Tarımsal Sulama Abone Grubu
  • Sanayi Abone Grubu
  • Ticarethane Abone Grubu
  • Aydınlanma Abone Grubu

Tarımsal Sulama Abone Grubu

My Enerjisolar bilgi merkezimizde bu hafta elektrik abone grupları nelerdir, elektrik faturasında abone numarası nerede yazar, elektrik abone numarası öğrenme gibi detaylara yer verdik.

Elektrik kullanan kişilerin kullanım amacı ve şekline göre farklı meblağlarda faturalandırma yapan abone grupları bulunmaktadır. Elektrik abone grupları; mesken abone grubu, sanayi abone grubu, tarımsal sulama abone grubu, aydınlatma abone grubu ve ticarethane abone grubu olarak farklı kategorilerde karşımıza çıkmaktadır.

Yıllara göre piyasa takas fiyatı gelişimi grafiği için buraya tıklayınız.

Mesken Abone Grubu

Mesken Abone Grubu;

Evlerimizde kullandığımız elektrik enerjisi Mesken olarak adlandırılan tüketici grubunun birim fiyatıyla faturalanmakta olup Ticarethane, Sanayi, Tarımsal Sulama tüketici grupları arasında en düşük birim fiyata sahiptir.

Mesken faturalarının Aktif Enerji Bedeli + Dağıtım Bedeli şeklinde ve KDV öncesi fatura dibi olarak TL ve USD bazında birim fiyatları aşağıdaki tablolarda yer almakta olup, Mesken tarifesi de 2022 zamlarından nasibini almıştır. 2022 yılı itibariyle evlerimizde kullandığımız elektriğin birim fiyatı kullanım miktarına göre ayrıştırılmıştır.

İlk 150 kilovatsaatlik kullanımın birim fiyatı 1,124 TL/kWh, 150 kilovatsaatin üstündeki kullanımın birim fiyatı ise 1,678 TL/kWh şeklinde oluşmuştur. (Bu fiyatlara Fonlar ve KDV dahil değildir.) 2021 yılının son 6 ayında ise evlerimizde kullandığımız elektriğin birim fiyatı 0,739 TL/kWh idi. daha çok mesken olarak kullanımı yaygın mekanlarda öne çıkmaktadır. Örneğin; apartmanlar, müstakil evler ve konut sitelerinde mesken abone grubu tercih edilmektedir.

mesken abone grubu
mesken abone grubu

Tarımsal Sulama Abone Grubu

Tarımsal Sulama Abone Grubu;

Temel hedefi tarımsal üretim olup yapılacak sulama işleminin tek amacının tarımsal üretim olduğu kesme tarımsal abone grubu denir.

Tarımsal sulama, tüketici sınıfındaki tüketiciler için Aktif Enerji + Dağıtım  bedeli kapsayacak şekilde ve KDV öncesi fatura dibi olacak şekilde TL ve USD bazlı tablolar aşağıdaki şekildedir. Tablolardan da görüleceği üzere; 2020 yılı sonunda yapılan 4. Çeyrek tarife tablosunda yapılan yaklaşık %7’lik artış akabinde 2021 yılının ilk yarısında pek fazla artış yapılmamış, 1. Ve 2. Çeyrek birim fiyatları birbirinin aynı olacak şekilde seyretmiştir.

Ancak 3. Çeyrek dediğimiz Temmuz –Eylül dönemlerini kapsayan tarifelerdeki %15’lik zam üzerine yıl sonuna kadar zam yapılmamıştır. Ocak 2022 itibariyle ise Tarımsal Sulama abonelerine %116 oranında zam yapılmış ve Tarımsal Sulama tarifesinin Aktif Enerji birim fiyatı mevcut fiyatının iki katından daha fazla olmuştur.

tarımsal sulama abone grubu
tarımsal sulama abone grubu

Sanayi Abone Grubu

Sanayi Abone Grubu;

Sanayi sicil belgesine sahip olan ve bunu sunan işletmeler sanayi abone grubu kapsamındadır. Yani Sanayi Sicil Belgesi bulunan ve bu belgesiyle bölgesindeki Elektrik Dağıtım Şirketi’ne başvuran tüketicilerin bağlı olduğu gruba sanayi abone grubu denir.

Bu gruba 2021 Temmuz dönemi itibariyle yapılan %15’in üzerindeki zam ile beraber 3. Çeyrek ve 4. Çeyrek birim belirlenmiş, Ekim 2021 ile başlayan 4. Çeyrekte beklenen zam yapılmamıştır. Ancak 2022 yılının ilk çeyreğinde Sanayi tarifesine gelen yaklaşık %147‘lik zam ile beraber 60 kuruşlarda seyreden Sanayi birim fiyatı 1,50 TL’nin üzerine çıkmıştır. Aşağıdaki ilk iki tabloda Sanayi tarifesinin Aktif Enerji+ Dağıtım Bedeli’nin değişimlerini TL ve USD cinsinden; sonraki iki tabloda ise Sanayi tarifesinin KDV Öncesi Fatura Dibi’nin TL ve USD cinsinden değişimlerini görebilirsiniz.

sanayi abone grubu
sanayi abone grubu

Ticarethane Abone Grubu

Elektrik abone gruplarının sonuncusu olan ticarethane abone grubu; alt abone ve diğer abone grupları içerisine dahil olmayan bütün tüketici gruplarını ifade etmektedir. Firmamız üzerinden bizlerle iletişime geçerek elektrik abone grupları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2022 yılı itibariyle yapılan zamlar neticesinde Orta Gerilimden Bağlı Ticarethane tarifesi de %162 oranında zam görmüş ve kilovatsaat başına birim fiyat 1 TL’nin üzerinde  bir artış yaşamıştır. Ticarethane tarifesine tabi tüketiciler için Aktif Enerji Bedeli + Dağıtım Bedeli şeklinde ve KDV öncesi fatura dibi şeklinde;  TL ve USD bazlı birim fiyatları aşağıdaki tablolarda görebilirsiniz.

ticarethane abone grubu
ticarethane abone grubu

Aydınlatma Abone Grubu

Aydınlatma abone grubu ise daha çok karayollarının aydınlatılması alanında kendini göstermektedir. Aynı zamanda güvenliğin esas alındığı sınır aydınlatma işlemleri, ibadethanelerin ışıklandırılması, insanların yoğun olarak kullandıkları park ve bahçe gibi alanlar da aydınlatma abone grubuna dahildir.

Elektrik Faturasında Abone Numarası Nerede Yazar?

Elektrik faturasında abone numarasının nerede yazdığı fazlasıyla merak edilmektedir. Abone numaraları genellikle elektrik faturalarının üst kısmında yazmaktadır. Faturaların üst bölümünde abonelikle ilgili birçok bilgi bulunmaktadır.

Öte yandan abone numaraları fatura çeşidine göre farklı şekilde karşımıza çıkabilmektedir. Bazı faturalarda abone numarası, tesisat numarası kısmında yazmaktadır. Bu durum, şirketlerin farklı sistemleri kullanmaları ve işlerini bu sistemler üzerinden yürütmeleri ile açıklanmaktadır. Bizlere ulaşarak abone numaraları hakkında bilgi ve destek alabilirsiniz.

Elektrik Abone Numarası Öğrenme

Elektrik abone numarasını öğrenmek için kullanılan birbirinden farklı yol bulunmaktadır. Elektik abone numarası uzun yıllar boyunca faturalar üzerinden öğrenilse de günümüzde internet üzerinden öğrenme yolu çok daha yaygındır. Günümüzde elektrik abone numaraları internet üzerinden kolaylıkla öğrenilmektedir.

Abone numarası, tüm aboneler için birbirinden farklı olduğu için işlemlerin yapılabilmesi için abone numarasının öğrenilmesi gerekmektedir. Abone numarasını internet üzerinde öğrenmek isteyen kişiler, ekranda çıkan fatura sorgulama bölümüne girmelidirler. İnternet üzerinden abone numarası kolaylıkla öğrenilmektedir.

Elektrik Abone Sorgulama

Elektrik abone sorgulama işlemleri genel olarak internet üzerinde ilerlemektedir. İnternet üzerinden abonelik ile ilgili bilgiler kısmına girildiğinde abone numarası kolaylıkla sorgulanabilmektedir. Elektrik abone sorgulama işlemleri, son derece gerekli ve önemli olduğundan tüm abonelerin bilmesi gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ortak Kullanım Abonesi Ne Demek?

Resmi yöneticisi olan apartman & meskenlerdeki elektrik kullanım aboneliğine ortak kullanım abonesi denir. Apartmandaki yönetici gelen faturadan mükelleftir.

Ortak Kullanım Abonesi Nasıl Olunur?

Ev sahibiyse tapu fotokopisi  Kiracıysa kira kontratının aslı ve fotokopisi. Vergi Levhası (Yoksa geleceğinin imzalı sözü)

Sıfır Elektrik Aboneliği Ne Kadar?

Sözleşmelerde kWh başına 69.3 TL’dir. Mesken dairelerde ortalama 350 TL’dir.

3 Zamanlı Mesken Tarife Ne Demek?

3 zamanlı mesken tarifesi, bir günün vakitlere bölünerek fiyatlandırılmasına verilen addır. 06 – 17 / Normal 17 – 22 / Pahalı 22 – 06 / İndirimli olarak ücretlendirilir.

3 Zamanlı Mesken Tarife Ne Kadar?

Tarife Ücretleri 6 – 17 => 0,7195 TL (Mesken), 0,9523 TL (Ticarethane) 17 – 22 => 1,0567 TL (Mesken), 1,3982 TL (Ticarethane) 22 – 06 => 0,4498 TL (Mesken), 0,5975 TL (Ticarethane)

İlginizi Çekebilir: Mahsuplaşma – Devlete Elektrik Satışı Mümkün mü?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın
Kapalı