Solar Enerji

Fabrika Güneş Enerji Sistemleri Paneli ve Fiyatları 2020 2021


Fabrika güneş paneli sistemleri paneli ve fiyatlarını anlayabilmek için  bütün masraf kalemlerini oluşturduğumuz listeyi aşağıda sunuyoruz.

Grup Cins
DC Panel 380-400 KW Mono
PANEL NAKLİYE ve Taşıma Sigortası
İnverter+Haberleşme Cihazı
İnverter Taşıma ve Sigorta
DC kablo
DC Combiner Connektör çift panel
DC Combiner Box Taşıma
Konstrüksüyon Malzeme
Konstrüksüyon+İşçilik
DC Konnektör ÇİFT-İnvertor
PANO ADP -Dağıtım Panosu
ARA PANO
NAKLİYE ADP PANO
  VİNÇ-Forklift
Skada Sistemi
KABLO Kablo Tavası Büyük
Kablo Tavası Küçük
CAT 6 FTP KABLO
RJ45 METAL KONNEKTÖR
NYY 5X50 mm^2-ortalama 20mt her inv.
NYY 1X240 mm^2-ADP-ANA PANO 50mt
  Kablo Taşıma Nakliye
Sarf Malz. Topraklama Şeridi 30×3,5 galv. 
Topraklama Kazığı & Klemens
Topraklama Kazığı 1Mt BAKIR
Topraklama Kazığı 1.5Mt BAKIR
Boru Sipral Q36
İkaz Levhaları ÖLÜM TEHLİKESİ
ETİKETLEMELER
Kablo pabucu
RAKOR Q36;Q21;Q16
16 mm2 NYAF
DİĞER-1 Solar Log
inv.Haberleşme Kabloları
3G Modem
Rüzgar Sensörü
Isı Sensörü
ETİKETLEMELER
Yangın tüpleri
PARATONER
KONTEYNIR MOBİLİZASYON
MONİTÖR-PRİNTER-MASA
TEDAŞ TADİLAT PROJESİ
GEÇİCİ KABUL İŞLEMİ
  İDARİ SÜREÇLERİN YÖNETİM GİDERİ
ELEKTRİK İŞÇİLİK
GÜMRÜK MASRAFI
ALL RISK INSURANCE
ÖNGÖRÜLEMEYEN
  İNVERTÖR ÜSTÜ KAPATMA

 

Toplamda 1MWp ve üzeri sistemlerin toplam maliyetleri kullanılan malzemeye göre değişmekle birlikte; herhangi bir EPC karı olmadan 475.000 USD ile 575.000 USD arasında değişmektedir. Buna EPC karı olarak %10 konulduğu düşünülürse nihai müşteri maliyeti 500.000 USD ile -600.000 USD arasında değişmektedir. 

Bazen piyasada bu fiyatların altında da  fiyatlar duyulmaktadır. Burada ilk söylenilmesi gereken konu, ucuz malzeme ve hizmet alacak kadar zengin değilsiniz. Eğer bir tedarikçi ve hizmet sağlayıcı çok farklı bir fiyat veriyorsa; malzemeden çalacaktır, yada bu işi yapmakta zorlanacaktır.

Burada yukarıdaki malzeme listesine baktığınızda; 1. Çeyrek 2020 de aşağıdaki fiyatlardan malzemeler satılmaktadır:

 • Panel    Kwp; 28-30 USD cent
 • Inverter KWp   5-7 USD Cent; Optimizerli modeller 9-10 USD Cent
 • Konstrüksiyon  KWp 4-6 USD Cent
 • DC Kablo      KWp 3-4 USD Cent
 • AC Kablo     KWp 1-2 USD Cent (projesine göre bu bir miktar artabilir)
 • Kablo Tavası KWp 1 – 1,5 USD Cent
 • Topraklama KWp  1 USD Cent
 • Scada KWp  0,5 USD Cent
 • İşcilik KWp  2-3 USD Cent
 • Taşıma, Nakliye, Sigorta; Konaklama, Diğer   1,5- 2 USD Cent
 • Öngörülemeyen 0,5 USD Cent

Yukarıdan da görüldüğü üzere ilk verdiğimiz listedeki pek çok kalemi ve EPC karını eklemeden MWp fiyat 475.000 USD ile 575.000 USD arasında değişmektedir.

Burada unutulmaması gereken konu; bu sistem çatıda size 25 yıl hizmet vereceğinden dolayı; mümkün olan en iyi malzemeli güneş enerji sistemini çatıya kurulmasıdır. Emi olun ki ne sizler; ne de bu sistemi kuran bizler bir daha çatıya çıkmak istemiyoruz. 

Gene unutulmaması gereken 20.000-30.000 USD fiyat farkı; geri dönüşte 1-2 ay farkettirmektedir. İyi bir mühendislik firması ve EPC firması ile çalışmak; bu farkı size fazlasıyla çıkartıracaktır.

Fabrikalar ve Endüstriyel Tesisler için Çatı Güneş Enerji Sistemleri (Çatı üzeri GES) kurmak mantıklı mı?

Bu sorunun cevabı pek çok defa EVET. Bunun sebebide artan elektrik fiyatları; düşen güneş enerjisi sistemleri; çatı üzerinde kurulucak GES tesislerinin amorti süresini 4-5 yıl arasında bir yere indirmiş durumdadır.

Çatı üzeri yapılan GES’lerin minimum 25 yıl ticari ömrü olduğu düşünülürse Böyle bir tesis kuran fabrika  5 yıl süreyle yaptığı yatırıma çalıştığını; 1 yılda finansman için çalıştığı öngörülürse; 19 yıl fabrika için bedava elektriği düşünülebilir.

Bu fabrikanın rakiplere göre rekabet şansını arttırıp; aynı zamanda daha fazla kar etmesine imkan sağlayacaktır. Buda USD bazında yılda herhangi bir finansman kullanmadan %16-%18 bir getiriye tekabül ederki; yatırımcı açısından çok avantajlıdır.

 

Çatı Üzeri GES Fizibilitesi

Çatı üzeri GES’lerde bir fizibilite yapabilmek için bazı bilgileri tekrarlamak gerekmektedir.

Elektriğe biz ne kadar ücret ödüyoruz? Elektrik fiyatını etkileyen faktörler nelerdir?

Elektrik Fiyatları

Elektrik fiyatları yukarıdaki tablodan gördüğünüz üzere OG’de

 • Sanayi grubunda KWh 60,15 Krş (9,32 USD Cent @6,45 USD/TL)
 • Ticarethane grubunda KWh 76,01 Krş 11,78 USD Cent @6,45 USD/TL)
 • Tarımsal S. grubunda KWh 67,24 Krş (10,42 USD Cent @6,45 USD/TL)
 • Mesken grubunda KWh 57,11 Krş (8,85 USD Cent @6,45 USD/TL)

Elektrik fiyatları yukarıdaki tablodan gördüğünüz üzere AG’de

 • Sanayi grubunda KWh 66,69 Krş (10,33 USD Cent @6,45 USD/TL)
 • Ticarethane grubunda KWh 80,04 Krş 12,41 USD Cent @6,45 USD/TL)
 • Tarımsal S. grubunda KWh 60,18 Krş (9,33 USD Cent @6,45 USD/TL)
 • Mesken grubunda KWh 70,54 Krş (10,94 USD Cent @6,45 USD/TL)

Yukarıdaki tabloda gördüğümüz üzere fabrikalarda ve endüstriyel tesislerde kullandığımız elektriğe 93-104 USD/MWh arasında bir fiyat ödemekteyiz. Ticarethanelerde bu 117-125 USD/MWh arasında değişmektedir

Niçin burada USD’yi kullanmaktayım. Çünkü biz her nekadar elektriği TL olarak ödesekte; Türkiye’de ki elektrik fiyatı dünyadaki brent/petrol fiyatı ve USD/TL kuru ile bire bir korelasyonu vardır.

Bunun sebebi de Türkiye’de hala elektrik üretiminin %30 mertebesinde bir kısmı doğalgaz santrallerinden üretilmektedir. Aşağıda koyduğum iki tane grafikten anlaşılacağı üzere Sanayide son 10 yılda elektrik fiyatı 70 USD altına düşmemiştir.

Elektrik Fiyatları 2

Ayrıca Brent ve Elektrik Fiyatları korelasyonunu aşağıdaki grafikte görebilirsiniz; Brent petrol çok yüksek olduğu yıllarda 2011-2014 yılları arası; Türkiye’de elektrik fiyatları en üst düzeyde olup Sanayi tarife grubunda elektrik 119- 108 USD/MWh mertebelerinde seyretmiştir.

Elektrik Fiyat Gelişimi

Elektrik Fiyatları Hakkında Son Söz Çatı Üzeri Güneş Sistemleri (Çatı Üzeri GES) için: Sanayide önümüzdeki 2-3 yıl için 100 USD/MWh mertebelerinde bir elektrik fiyatını öngörmek gerekmektedir.

Elektrik Fiyat Gelişimi 2

Her nekadar içinde geçtiğimiz Corona virüsü ay ve yıllarında brent petrol seviyesi düşmüş olsada (Rusya-OPEC savaşı, dünya arz-talep dengesi) bu fiyat uzun süre sürdürebilir bir fiyat olmayıp 6-9 ay mertebesinde gene 50-60 USD/varil mertebesine gelmesi beklenmektedir.

MY Enerji

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi – Çatı üzeri GES Santrali Kurulumunda dikkat edilecek konular nelerdir?

Çatı üzeri Güneş Enerjisi- Çatı Üzeri GES projelerinde dikkat edilecek pek çok konu vardır. Bunlar tesisin kendi elektrik tüketimi ve bu tüketimin günlük ve aylık, yıllık dağılımı, tesisin trafo gücü ve sözleşme gücü, tesisin bulunduğu bölge, tesisin çatı alanı, çatının eğimi, çatı malzemesi, çatı üzerindeki bacalar ve çıkıntılar,  çatının yönü,  buna göre yapılacak tesisin boyutlandırılması (fazladan yapılacak tesis yatırım maliyetlerini arttırarak, her ne kadar aylık mahsuplaşma olsa da geri dönüş sürelerini uzatmaktadır.)

Gene önemli noktalardan biri çatıya böyle bir sistemle 12-15Kg/m2 bir yük bineceğinden dolayı çatının statiğinin uygunluğu; çatı üst kaplamasının nasıl yapıldığı ve uygunluğu önem taşıyan konulardan biridir.

Ayrıca yapılacak başvurunun 5c veya 5ç maddesine göre mi yapılacağı, arazi veya çatı uygulama olması; abonenin aynı dağıtım bölgesinde birden fazla üretim ve/veya tüketim noktasının olup olmaması diğer dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Burada bu konuda ihtisas sahibi, daha önce bu konuda referans sahibi  bir EPC (Engineering-Procurement-Construction) firması mühendislik-satınalma ve kurulum firması ile çalışmanın önemi ortaya çıkmaktadır.
Solar Panel

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali Kurulumunda Boyutlandırma

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi santrallerinde boyutlandırma geri dönüş hesapları için büyük önem teşkil etmektedir. Çatı üzeri Güneş enerjisi santralleri 1MW için 6.500m2-7.000 m2 gerekmektedir. Genelde kaç Wattlık bir panel kullanıdıldığına göre 5.000-5.500 m2 paneller yer kaplamakta olup; kedi yolları ve bacalarda düşünüldüğünde 6.500-7.000 m2 iyi bir tahmin olmaktadır.

Toplam gereken çatı alanı kullanılacak panel ve çatının rölövesi alınıp çizim yapıldıktan sonra belirlenebilir. Çatı güneşi üzeri güneş enerjisi tesisi Türkiye’de bulunduğu bölgeye göre 1.200-1300 MWh arasında bir üretimi olmaktadır. Burada bizim gibi mühendislik firmaları PVSyst, SolarGİSÇatı veya benzeri programlarla çatının bulunduğu yere, yönüne göre aylık bazda ne kadar üretim yapacağını belirliyebilmektedir.

Üzerine Güneş santrali yapılacak tesisin tüketiminin bu üretim ile aylara göre uyumlu olması gerekmektedir. Buna göre üretim, tüketim bunların birbirlerini karşılama oranı için bir mühendislik çalışması yapılması gerekir.

Burada bu konuda ihtisas sahibi, tecrübe ve referans sahibi bir EPC (Engineering-Procurement-Construction) firması mühendislik-satınalma ve kurulum firması ile çalışmanın önemi ortaya çıkmaktadır.

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali Kurulumlarında hangi tip inverter(evirici) ler kullanılmalıdır?

Çatı Üzeri Güneş enerji santrallerinde dizi – (string) ve optimizer’lı inverter (eviriciler) kullanılır. Hangi tipli inverter(evirici) kullanılacağı tesisin tipi, çatının tipi ve müşteri önceliklerine göre belirlenir.

Burada bu konuda ihtisas sahibi bir EPC (Engineering-Procurement-Construction) firması mühendislik-satınalma ve kurulum firması ile çalışmanın önemi ortaya çıkmaktadır.

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali Kurulum Süreçleri

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Kurulum süreçlerini üçe ayırmakta fayda vardır:

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi İdari Süreci

12 Mayıs 2019’da yayınlanan Lisansız Elektrik Üretimi yönetmeliğine göre çağrı mektubu için idari süreç minimum 3 ay sürmektedir. Her ayın sonuna kadar verilen evraklar, daha sonraki ayın 15’ine kadar idari bakımdan değerlendirilmekte,  eksikler tamamlanmakta, ondan sonraki ay gene ayın 15’ine kadar teknik değerlendirme tamamlanıp, 3’ncü ayda da YEGM onayları alındıktan sonra çağrı mektubu verilmektedir.

Burada dikkate edilmesi gereken  konu yönetmeliğin 5C veya 5Ç maddesine göre başvuru yapılacağı konusudur. Ayrıca başvuru yapan yatırımcının aynı dağıtım bölgesinde birden fazla üretim ve/veya tüketim noktası olması tüketim birleştirmeleri için önem taşımaktadır.

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Ekipman Satın-Alma Süreçleri

İdari süreçlere paralel olarak götürülmesi gereken süreçler güneş enerjisi panel, inverter (evirici), konstrüksiyon seçimi ve tedarikidir. Buradaki ekipmanların 6-8 hafta arası termin süreleri olacağından, idari süreçlerle beraber koordineli bir şekilde temini sağlanmalıdır.

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Tesis Kurulumu

Kurulacak tesisin büyüklüğüne bağlı olarak 1 MWp bir tesis için 6-8 haftalık bir uygulama süreci makul olacaktır. Ekip sayısı arttırarak bu süre bir miktar kısaltılabilir.

 

Güneş Paneli Sistemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ev için güneş paneli nasıl seçilir?

Güneş paneli, güneş enerji sistemlerinin en önemli parçası olup, burada dikkat edilmesi
gereken en önemli konu kalite ve fiyat/performans oranı olmaktadır. Son 2 yıldır polysilicon panellerden, mono-perc panellere doğru bir geçiş bulunmaktadır. Ev sistemlerinde çatı alanları genelde kısıtlı olduğu için yer verimliliği yüksek Mono-perc panel seçilmesi doğru olur. Mayıs 2020 tarihi itibarı ile 60 Hücreli Monoperc Panellerde 325-330 Wattlık paneller, 72 Hücreli panellerde 395-400 Wattlık paneller kullanılması önerilmektedir. Burada marka bilinirliği yüksek üreticileri seçmek- Tier1 diyeceğimiz panelleri seçmek daha doğru olacaktır.

3KW bir sistemde, 7-8 adet 395-400 Wattlık paneller kullanarak, 16 m2 bir panel alanı, toplam alan olarakda 25-30 m2 kurulum yapmanız mümkün olur.

5KW bir sistemde, 12-13 adet 395-400 Wattlık paneller kullanarak, 26 m2 bir panel alanı, toplam alan olarakda 40-50 m2 kurulum yapmanız mümkün olur.

10KW bir sistemde, 25-26 adet 395-400 Wattlık paneller kullanarak, 50 m2 bir panel alanı, toplam alan olarakda 80-100 m2 kurulum yapmanız mümkün olur.

Güneş paneli fiyatları neye göre belirlenir?

Güneş fiyatlarını belirleyen en önemli konu güneş panellerinde kullanılan güneş hücreleridir.
Güneş hücrelerinin büyük bşir bölümü Asya ülkelerinde üretilmekte olup, Türkiye’de üretim yapan firmaların hepsi bu hücreleri yurtdışından ithal etmektedir. Güneş panellerinin maliyetinin %45-%50 sini hücre fiyatları oluşturmaktadır. Son 5 yılda hem hücre fiyatlarında yüzde 30-40lara varan düşüşler oluşmuştur.

Hücre fiyatlarının Asya’da borsası oluşmuş durumda olup, haftalık veya hatta günlük bazda fiyat değişimi olmaktadır. Her üründe olduğu gibi arz ve talep hücre ve modül fiyatlarını belirler.

Mayıs 2020 itibarı ile toplu alımlarda (1 MW ve üzeri = 2.500 adet 400 Wattlık panel) 300.000 USD mertebelerinde bir fiyattan güneş panelleri satılmaktadır. Bu panel başına 120 USD bir fiyata gelirki, ufak ev sistemlerinde bunu yakalamak mümkün değildir. Ufak ev sistemlerinde kaliteli bir 400 Watt’lık bir panelin alış fiyatı için 150 USD/panel ve daha üzeri bir maliyeti gözden çıkarmak gerekmektedir

İkinci el güneş paneli alınır mı?

İkinci el güneş paneli Türkiye’de de şimdilik fazla bir şekilde bulma imkanı yoktur. Çünkü Türkiye’de kurulu GES santrallerinin ortalama yaşı 2-3 yıl arasında olduğundan dolayı genç bir GES santral parkına sahip olmaktayız. Dolayısıyla 2nci el güneş paneli bulma şansınız gayet düşüktür. Eğer 2nci el güneş paneli alacaksınız, panelin satış sebebi, elektrik ölçümleri, elktroilumünas testlerine tabi tuttuktan sonra almanızı tavsiye ederiz

1000 Watt = 1KWatt Güneş paneli neleri çalıştırır?

1000 Watt güneş paneli ( 3 adet 330 Watt panel) günde 5-6 Kwh elektrik üretir.
Evimizdeki değişik ev aletlerinin saatlik güç çekişi listesi aşağıda bulunmaktadır.

Elektrikli Ev Aleti Saatlik Güç Çekiş (Watt) Günde Çalışma Saati (h) Günlük Tüketim (KWh)
Buzdolabı 500 24 12
Televizyon 45 Inch 150 4 0,6
Çamaşır Makinası 1800 1 1,8
Bulaşık Makinası 1500 1 1,5
Ütü 1000 1 1
Bilgisayar 150 4 0,6
Klima – 6.000 Btu 700 4 2,8
Elektrik Aydınlatma Ampul 100 3 0,3
Mikrodalga Fırın 1000 0,25 0,25
Avize – 5 Lambalı 60 Watt 300 4 1,2
Elektrikli Soba 1200 8 9,6

380-400 Watt Güneş paneli fiyatları ne kadardır?

Mayıs 2020 itibarı ile toplu alımlarda (1 MW ve üzeri = 2.500 adet 400 Wattlık panel) 300.000 USD mertebelerinde bir fiyattan güneş panelleri satılmaktadır. Bu panel başına 120 USD bir fiyata gelirki; ufak ev sistemlerinde bunu yakalamak mümkün değildir. Ufak ev sistemlerinde kaliteli bir 400 Watt’lık bir panelin alış fiyatı için 150 USD/panel ve daha üzeri bir maliyeti gözden çıkarmak gerekmektedir

250 Watt Güneş paneli fiyatları ne kadardır?

250 Wattlık paneller artık üretimleri pek kalmamıştır. İlerleyen hücre teknolojileri ile birlikte 270-280’lik poly kristal paneller hala satılmaktadır. Fakat 6 ay – 1yıl süreçte pek çok fabrika artık sadece monokristal panel üretimine geçecektir. Mayıs 2020 itibarı ile toplu alımlarda (1 MW ve üzeri = 3.700 adet 270 Wattlık panel) 260.000 USD mertebelerinde bir fiyattan güneş panelleri satılmaktadır. Bu panel başına 70 USD bir fiyata gelirki; ufak ev sistemlerinde bunu yakalamak mümkün değildir. Ufak ev sistemlerinde kaliteli bir 270 Watt’lık bir panelin alış fiyatı için 100-120 USD/panel ve daha üzeri bir maliyeti gözden çıkarmak gerekmektedir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın