Solar Enerji

Güneş Enerjisi Hibe Programları 2021 Devlet Desteğini Kaçırmayın

Hızlı Olun Hibeli ÇATI GES Yapmayı Kaçırmayın !

Güneş enerjisi hibe desteği hakkındaki tüm bilgilere içeriğimizi okuyarak ulaşabilirsiniz.

Çatı Ges Hibe Destek

 

Tarımda Güneş Yatırımlarına Destek Tebliği Resmi Gazetede yayınlandı-21 Kasım 2020 Cumartesi

Güneş Enerjisi Hibe Programları KKYDP(Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ)

2021-2025 Programı

2021-2025 yılları arasında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesine yönelik tebliğ 21 Kasım 2020 Cumartesi günü resmi gazetede yayınlandı. Bu tebliğin pdf formatını web sitemizden indirebilirsiniz. Güncel uygulama rehberi Bakanlık tarafından Aralık 2020 veya Ocak 2021’nin ilk haftalarında yayınlanacak.

Tarıma dayalı işletmelerde (soğuk hava depoları; tavuk çiftlikleri, hayvan çiftlikleri, silolar vs) güneş enerjisi projelerinde bu teşviklerden yararlanmak için hızlı bir şekilde başvuruda bulunmak gerekmektedir. Çünkü teşvik başvuraları 2021 yılının Ocak ve Şubat aylarında (60 günlük sürede) başvuruların alınması planlanmakta olup; bu başvurularda güneş enerji projesi için alınmış çağrı mektubu bulunması gerekmektedir.

KKYDP-Tarım ve Orman Bakanlığı Hibe Programı 2021-2025 Programı Detayları – 21 Kasım 2020 Resmi Gazete Tebliği

Yenilenebilir Enerji Yatırımları (Çatı GES) açıklanan hibe programında; hiç zaman kaybetmeden Çağrı Mektubu ve Bağlantı Anlaşması süreçlerini başlatıp; KKYDP programına hazırlık yapmak gerekmektedir. Aksi halde zamanın yetersizliğinden 2021 programından yararlanmak mümkün olmayacaktır.

Resmi Gazetede yayınlanan kırsal kalkınma destekleri kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi hakkındaki tebliği aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

KKDP 2021-2025 Hibe Programı-21112020

Çatı GES için Hibe Programının Ana Noktaları;

 • 2021 Yılı rakamları ile Yeni Yatırımlarda 3.000.000 TL üst sınır
  konulmuş; olup bunun %50si hibe kapsamında verilmiştir.
 • Uygulama Rehberi Aralık 2020 sonu; Ocak 2021 de yayınlanacaktır.
 • Yatırım bedeli KDV hariç olarak bakılacak olup; yatırımcı Katma Değer Vergisini (KDV) tamamıyla kendi öz kaynaklarından temin etmekle yükümlüdür.
 • 60 günlük başvuru süresi verilecek olup; tahmini olarak başvuruların 28 Şubat 2021’de kapanacağı tahmin edilmektedir.
 •  Başvurular il düzeyinde değerlendirilecektir.
 • Başvuru dosyasının girişi elektronik ağ üzerinden yapılacaktır.
 • Başvuru tarihinin bitiminden sonra online olarak girişi yapılan hiçbir belgede ve/veya dökümanda düzeltme yapılamaz ve eksik belge ve/veya doküman tamamlatılamaz.
Çatı GES
Çatı GES

 

TKDK- İşletmeme 21 Kasım 2020 Resmi Gazete’de yayınlanan Çağrı Programından yararlanarak çatı GES’ı kurup; hibe alabilir miyim?

Kısa Cevap: Eğer daha önceden çıkarılmış bir çağrı mektubunuz yok ise; verilen başvuru süreleri içinde (28 Şubat 2021 son başvuru; uzatılma ihtimali olsa da 15-30 gün uzatılması söz konu oluyor) çağrı mektubu bu zamana kadar alabilirseniz; başvurunuzu tamamlayıp; hibe alabilirsiniz. Ayrıca böyle bir çağrı mektubuna sahipseniz bile tebliğdeki şartların size uygun olması gerekmektedir.
28 Şubat 2020’ye kadar Çağrı Mektubu alabilemeniz için Aralık ayı sonuna kadar çağrı mektubu alabilmek için bölgenizdeki dağıtım şirketine başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Zaman kaybetmeden bize başvurursanız
myukselen@myenerji.com başvurunuzu tamamlayabiliriz.

Çatı GES’lerde Çağrı Mektubu süreci nasıl çalışıyor?

Çatı Ges Başvuru Süreci – Minimum 2-2,5 Aylık Bir süreç

Aşağıdaki infografik ile çatı başvuru süreci anlatılmaktadır. Görevli Dağıtım Şirketindeki işlemler; 2-2,5 aylık bir süreç almakta; daha sonra TEDAŞ’a yapılan başvuru ve onay sürecinden sonra (2-4 hafta), bağlantı anlaşması imzalanabilmektedir.

Çatı Ges Başvuru Süreci
Çatı Ges Başvuru Süreci
Önerimiz: Bütün bu programlarda daha önce alınmış bir çağrı mektubu ve bazen de bağlantı anlaşması gerekli olduğu için; bu çalışmayı yapıp; böyle bir programı beklemeniz daha doğru olacaktır. OG seviyesinde alınan çağrı mektuplarının 2 yıl geçerliliği; AG seviyesinde alınan çağrı mektuplarının 1 yıl geçerliliği vardır.

Bize hibe programları ve diğer bütün güneş sistemleri yapımı ve finansmanı konusunda başvurabilirsiniz;

Bizimle iletişime geçerek profesyonel destek alabilirisiniz. İletişime geçmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://www.myenerjisolar.com/bize-ulasin/

Yenilenebilir Enerji Sektörü ile ilgili faydalı blog içeriklerimizi Google Haberler'den takip etmek ister misiniz? Google Haberlere Abone Ol

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Tarıma dayalı güneş sistemi enerjisi kurdurmak istiyor devlet desteği istiyorum nasıl müracaat edebilirim bana yardımcı olabilirmisiz saygılar

 2. Merhabalar köydeki evimin çatısına kurdutmak istiyorum devlet desteği varmıdır….? Devlet desteği yoksa evdeki eşyaların ( tv ,buzdolabı ,derin dondurucu , klima ,kettle , ve şofben v.b.) ihtiyacını karşılayacak bi sistem ortalama ne kadara mâl olur

 3. Yaylamız da elektrik yok tarımsal destekleme de hibe yada kredi desteği var mı? Hayırlı işler kolay gelsin

 4. Tarıma dayalı güneş sistemi enerjisi kurdurmak istiyor devlet desteği istiyorum nasıl müracaat edebilirim bana yardımcı olabilirmisiz saygılar

 5. 500 dönüm civarı arazim var satmak amaçlı elektrik üretmek istiyorum yardımcı olurmusunuz

 6. Balikesirde 9 dekar ceviz tarlam ve içinde 40 metrekare bağ evim var. 1 adet dalgic pompa için kazilmus kuyum da var. Damlama sulama sitemi için güneş enerjisi kurmak istiyorum. Teşvik çıkar mı? Maliyet ne kadar olur?

 7. Bayburttta 5 dönüm dağda tarlamız var. batıya eğimli, kuzey ve güneyi açık. satma amaçlı güneş enerjisi kurmak istiyorum.

 8. Geri bildirim: Hüseyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın