Basında Biz

ST Enerjisini Üreten Fabrikalar Dergisi

MY Enerjisolar olarak bugün ST Endüstri Radyo’ya konuk olduk. Çatı Güneş enerji sistemleri ve yaptığımız projeler hakkında konuştuk. Sadece çatı güneş sistemleri değil; aynı zamanda dünyada ve Türkiye’de Yenilenebilir Enerji; Yenilenebilir Enerji kaynakları arasındaki güneşin yerini konuştuk.

Dünyada Yenilenebilir Enerji Kapasiteleri Ne Kadar?

MY Enerji

Bütün dünyada güneş çok büyük bir ivmeyle büyümeye devam ediyor. Güneş enerjisi kurulumları her yıl %20’nin üzerinde hızla büyümeye devam ediyor. Burada hem en çok kurulumla 175 GW kurulu kapasite ile Çin başı çekiyor. Çin’i Amerika (65 GW); Japonya (60 GW) takip ediyor.

Arkasında da Almanya (45GW), ve Hindistan (23GW) gelmekte. Ama en az kurulu kapasite kadar; bu ülkelerin her yıl üzerine koydukları kapasite önemli. Çin’de her yıl 40-50 GW arası; Amerika ve Japonya’da 10 GW mertebelerinde kurulumları oluyor. Türkiye ise buna karşılık son 5 yıldaki çabalarıyla 6 GW mertebelerinde bir kapasiteye ulaşmış durumda. Neden Türkiye’nin daha fazla güneş kurulumuna ihtiyacı olduğu ve Türkiye’nin enerji DNA’sında güneşin nasıl bir yer alması gerektiği konularını ekteki röpörtajda bulabilirsiniz.

Ayrıca gene 12 Mayıs 2019’da çıkan aylık mahsuplaşmaya imkan veren yönetmelikten sonra gerçekleştirdiğimiz IBTech QNB Finansbank’ın datacenter’inin üzerine yaptığımız güneş enerji sistemi projesi detaylarıyla anlattık.

Gene gıda ve tarım alanında Orallar Zirai Tarım firması ile gerçekleştirdiğimiz 3 adet değişik çiftlikte yaptığımız uygulamaları; kümes çiftliklerinde panel seçimlerinde amonyak dayanıklı panellerin önemini vurguladık. 

Ayrıca önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz fabrika projeleri ve projelerde üzerinde durulması gereken 4 önemli güneş enerji sistemi birleşeni hakkında bilgi verdik: Panel; Evirici; Konstrüksiyon ve Kablo Seçimi

Bu ve bunun daha fazlasını ekteki röportajda bulabilirsiniz……

Yenilenebilir Enerji Sektörü ile ilgili faydalı blog içeriklerimizi Google Haberler'den takip etmek ister misiniz? Google Haberlere Abone Ol

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın