Solar Enerji

Güneş Panelleri Nasıl Elektrik Üretiyor?

Güneş enerjisi bugün mevcut olan en uygun fiyatlı, yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Peki güneş panelleri aslında nasıl elektrik üretir? 

Bu içeriğimiz 25 Ağustos 2020 / 17:10 tarihinde güncellenmiştir.

Temel Güneş Bileşenleri

Güneş panellerinin nasıl çalıştığını öğrenmek için nasıl yapıldığını anlamanız gerekir. Birçok güneş paneli, gezegenin en yaygın elemanlarından biri olan silikon kullanır.

Ancak uygun kalitede silikon kristalleri oluşturmak zor ve pahalı olduğundan, ev güneş sistemleri genellikle bakır, indiyum, galyum ve selenid (CIGS) gibi benzer, ancak daha az pahalı malzemelerden üretilir. kaliteli silikon, ancak yine de makul bir maliyetle yeterli gücü sağlar.

Üretim sırasında, silikon atomlarının elektriksel özelliklerini değiştirmek için az miktarda başka elementler eklenir. Ekstra bir elektrona ve bir elektronu eksik olan pozitif (p-tipi) silikona sahip negatif (n-tipi) silikon şeritler birlikte sandviçlenir. Kombinasyon bir fotovoltaik hücre oluşturur. Ve birden fazla fotovoltaik hücre camın altına yan yana yerleştirildiğinde, bize ortak güneş panelleri verir.

Her güneş panelinin içinde, sigortalı bir dizi birleştiriciye yol açan kablolara bağlı iletken bir metal plaka bulunur. Diziden gelen enerji, ilk doğrudan elektrik akımını, insan yapımı yapılara güç vermek için gerekli alternatif elektrik akımına dönüştüren bir invertör aracılığıyla gönderilir.

Güneş Enerjisini Elektriğe Dönüştürmek

Görünür güneş ışığı, foton adı verilen görünmez parçacıklardan oluşur. Bunlar enerjidir, fakat sıfır dinlenme kütlesi. Fotonlar diğer parçacıklarla çarpıştığında, enerjileri dokundukları atomların türüne bağlı olarak diğer formlara dönüştürülür. Çarpışmaların çoğu sadece ısı yaratır.

Ancak fotonlar atomlardaki elektronları öylesine tedirgin ettikleri ve serbestçe hareket ettikleri için elektrik ürettiklerinde de üretilebilir.2 N tipi silikon elektronlar, eksik elektronlarını ve arasındaki akışı değiştirmek için p tipi silikondaki elektronları ararlar. üretilen iki tür.

Silikon gibi yarı iletkenlerin dikkate değer özellikleri, elektrik dengesizliklerinin sürdürülmesini mümkün kılmaktadır. Bu, fotonlar güneş panellerine çarptığı sürece sabit bir elektrik kaynağı anlamına gelir. Akım kablolarla toplanır ve sistem boyunca taşınır.

Güneş Enerjisi Üretimini Etkileyen 4 Faktör

Haneler, konut güneş sistemlerinin kurulumu sırasında ve sonrasında dört ana faktörü göz önünde bulundurmalıdır.

  1. Gölge: Gölgeli güneş panelleri doğrudan güneş ışığındakilerle aynı miktarda enerji üretmez. Çatınız kesilemeyen ağaçlar veya binalardan güneşten mahrum bırakılmışsa, güneş en iyi seçim olmayabilir.
  2. Mevsimsellik: Hava durumu gibi, güneş enerjisi üretimi de günden güne ve aya göre değişir. Bulutlu, kış günleri, güneşli, yaz günleri kadar verimli olmayacak. Ancak yıl boyunca resme odaklanmak önemlidir. Örneğin, kar bazen ışığı yansıtabilir ve PV performansını artırabilir. Yani gerçekte, soğuk bir ay sadece slush panelleri kaplarsa güneş antagonisti olur.
  3. Eğim: Bir langırt makinesinden farklı olarak, güneş panelleri iyi bir eğimden yararlanabilir. Evinizin baktığı yön, konumu, 5 ve hatta çatınızın eğimi, konut güneş sisteminin ne kadar iyi çalıştığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. İdeal olarak, güneş panelleri monte edildikleri enlem ile aynı açıda olmalıdır. 30 dereceden 45 dereceye kadar olan eğimler çoğu senaryoda genellikle iyi çalışır.
  4.  Azimut: Güneş azimut açısı6, güneş ışığının geldiği pusula yönüdür. Öğle vakti, güneş ışığı kuzey yarımkürede güneyden ve güney yarımkürede kuzeyden gelir. Yanlış azimut açısı, bir güneş ev panelinin enerji çıkışını% 35’e kadar azaltabilir. Sıfırın azimutu (ekvatora bakan) genellikle en iyi seçimdir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Teklif Alın